Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Ha különböző időpontban...

Ha különböző időpontban vásároltam értékpapírokból, akkor hogyan lehet kiszámolni könnyen, hogy mennyi volt a befektetések hozama?

Figyelt kérdés

Pl. vettem többféle időpontban különböző értékpapírokból, ETF-ekből, és mindegyikből többször.


pl. 'A' etf-ból vettem X összegért adott dátumon, majd Y-ért 2 hónappal később, Z-ért, rá fél évvel, stb.


és ugyanez még többféle értékpapírra, és szeretném tudni, hogy összesen mennyi a befektetéseim hozama.


A dilemma az, hogy simán éves hozamot nem lehet számolni, hiszen a kiindulási időpontok, amikor adott papírból vettem valamennyit, különböznek. Lehet, hogy az egyik csomag még csak fél éve van, a másik viszont másfél éve, stb. Ezt hogy szokták megoldani? Évesítik a hozamokat, amik éven belüliek?


Van valami létező (excel?) formula erre, ami megadja, hogy ha többféle papírból vásároltam, és azokból egyenként is többször, különböző időpontokban, különböző összegekért, akkor hogyan lehet ebből valami egységes hozamot számolni, ami megadná, hogy mennyi a befektetéseim teljesítménye mondjuk 1 évre, 3 évre, stb.?



2019. nov. 21. 17:05
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
61%

Excelben szinte bármit ki lehet számoltatni, csak meg kell adni milyen matematikai műveleteket végezzen.

Nyilván kell: alaptőke, kamatozási százalék, tőkésítési időpont vagy kamatos kamatszámítás.

Ha hosszabb betéti idő alatt változik a kamat (sávos), akkor azt a képletben úgy kell megadni és a jobb alsó sarokban pirossal (én így szoktam) ott van az összesített aktuális értéke a betéteimnek. De azért, ha nem is pirossal, de ott vannak a különbző értékpapírok saját hozama is.

2019. nov. 21. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Kamat nincs, ezek értékpapírok. Van egy értékük a vásárlás pillanatában, meg most. Egy papírra egyszerű a hozamszámítás.


A kérdés az, ha van tucatnyi ilyen különböző értékpapír, amelyekből egyenként is többször vettem különböző időpontokban, és különböző értékben, akkor milyen képlet van, amivel ezeknek a külön vásárlásoknak a hozamát össze lehet hozni egyetlen hozamszámban, ami tükrözi, hogyan változott az egyes befektetések értéke összességében.

2019. nov. 21. 18:24
 3/13 anonim ***** válasza:

"Excelben szinte bármit ki lehet számoltatni, csak meg kell adni milyen matematikai műveleteket végezzen."


Akkor ugyanazon értékpapírból, minden vásárláshoz tartozik egy vásárláskori érték, ezek külön-külön felveendők, ami közös bennük, az a pillanatnyi visszavásárlási (azaz aktuális érték).

Ezek akár egy képlettel is számolhatók, mindegyiknek megvan külön-külön a hozama, már csak össze kell adni őket. Ez egy másik képlet, összesen 2 kell....

2019. nov. 21. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
0%

És én sose tanul(hat)tam excel, mert akkor nem is létezett és késöbb sem volt nagyon sokáig szükségem rá.

Igazából nem is tudom használni (mint ahogy a Photoshopot sem) de mindkettőben mert szükség volt rá, azt részét, amire szükségem volt, annak utánanéztem és megcsináltam (kigondoltam) a szükséges képletet némi bénázás után.

2019. nov. 21. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Na igen, de ha az egyik másfél éve van meg, a másik 2 hónapja, a harmadik meg 7 hónapja, akkor nem olyan egyszerű a dolog, hogy csak összeadja a ember a hozamokat, mert nem azonos időtávokra vonatkoznak.


Erre irányul a kérdés, hogy hogyan szokták ezt összeharmonizálni, hogy különböző időpontokban vásárolt elemekből álló portfóliónál, hogyan lehet egy összesítő hozamot számolni.

2019. nov. 21. 22:26
 6/13 anonim ***** válasza:

Összeadod az összeset, mennyiért vetted = XXXXX

Megnézed, mennyiért tudnád most eladni = XX


A jelenlegi hozamod XXXXX - XX = XXX és egy nagy kufircolás, ha pozitívban jön ki!

2019. nov. 22. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

"Akkor ugyanazon értékpapírból, minden vásárláshoz tartozik egy vásárláskori érték, ezek külön-külön felveendők,"

És akkor úgy módosul a dolog, hogy minden vásárláshoz, minden időszakhoz módosul a képlet, de szinte ugyanazok, csak a be- és kimenő adatok


Sült galambot sajnos nem tudok szállítani, amikor az információk minden válaszom után pontosulnak (változnak), és elnézést, ha elsőre (sem) értettem PONTOSAN a megoldandó feladatot.

2019. nov. 22. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

"Összeadod az összeset, mennyiért vetted = XXXXX Megnézed, mennyiért tudnád most eladni = XX"


Ez abszolút hozamnak jó, a probléma akkor van, ha mondjuk 1 éves, 3 éves, 5 éves hozamot akarok számolni úgy, hogy különböző időpontokban vett papírok vannak.


Pl. 1 éves hozamnál hogyan esik latba az, ha egy papír mondjuk csak fél éve van meg? Ilyenkor azt egyszerűen kihagyja az ember, vagy a féléves hozamot szokás évesíteni, hogy az is megjelenjen valahol hozamban?

2019. nov. 22. 08:12
 9/13 anonim ***** válasza:

Szerintem neked ez kell:

[link]


Magyar excelben XBMR függvény.


Dátumokat írhatsz bele és a dátumokhoz pozitív vagy negatív értékeket.

A XIRR-t kiszámolhatod értékpapíronként vagy az összes értékpapírra egyszerre.

2019. nov. 22. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Érdekes, köszi, ez tényleg olyasmi, bár nem látom egyelőre hogyan lehet értékpapírra használni, hiszen ez csak +/- cash flow-t tud kezelni (adott dátumon ennyi pénz jött be, vagy ennyi ment ki), és az értékpapírnál csak bejövő pénz van, és a hozamot az értékváltozásból lehet kiszámolni, vagyis nem csak annyi, hogy összeadjuk a plusz, mínuszt.
2019. nov. 22. 09:54
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!