Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Koronavírus - ingatlanvásárlás...

Koronavírus - ingatlanvásárlás - vis maior hivatkozással történő elállás - ti mit gondoltok erről?

Figyelt kérdés
A kérdésem a következő: még február legelején előleget adtunk és előszerződést kötöttünk egy házra. Az ingatlan adásvétel nagy része a mi esetünkben is hitelből történne, jelenleg ennek az igénynek elbírálása zajlik. Én viszont most komolyan gondolkozom azon, hogy ezt az adásvételt el kellene napolni, mert egyelőre komoly aggodalmat kelt bennem, hogy a közeljövőben mégis mennyire biztos, hogy tudom fizetni a törlesztőket. A járványügyi vészhelyzettel foglalkozó kormányrendeletek tükrében pedig megalapozottnak is látom, hogy vis maior-ra történő hivatkozással elálljak a vásárlástól. Várom a konstruktív hozzászólásokat!

2020. márc. 13. 22:59
 1/8 anonim ***** válasza:
Az, hogy attól félsz nem tudod majd fizetni a részletet sajnos nem vis major. De próbálj meg beszélni az eladóval, hátha hajlandó ha nem is elnapolni, mert azzal nem járna jól, ha rád várna és közben más vevőknek esélyt se adna, de elállni a szerződéstől.
2020. márc. 13. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Akár lehet vis major, kérdés, hogy az eredeti állapot visszaállítható-e.

Pl.: Kifizetett foglalóból történt-e hitel kifizetés, vagy foglaló fizetés.


A vis maior tipikus esetei természeti katasztrófák (földrengés, tűzvész, járvány, aszály, fagykár, árvíz, szélvihar, villámcsapás stb.), továbbá bizonyos politikai-társadalmi események (pl. háború, forradalom, felkelés, szabotázs). Ellenőrzési körön kívül esik, de nem vis maior pl. egy államhatalmi aktus, behozatali tilalom egy termékre.

2020. márc. 13. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Szabadon elállhatsz, de ez a te döntésed, saját hatáskörben, jogilag teljesen egyértelműen NEM vis maior!

Így ha elállsz, a foglalót/előleget ennek megfelelően elveszíted.

2020. márc. 13. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Most akkor előleg vagy foglaló? Nagyon nem mindegy. Foglalót bukod, előleg visszajár alap esetben. Ez a vírus dolog nem tudom mennyire számít hozzá, ahhoz nem értek.
2020. márc. 14. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Ennyi erővel mindenkinek vis maior a hiteltörlesztése.Senki nem tudja mi lesz 10-20 éven belül még amikor felveszi a hitelt...
2020. márc. 14. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Én tettem fel a kérdést. Vegyük sorra a válaszokat.


# 1

Nem azt írtam, hogy az én aggodalmam alapozza meg a vis maior-t, hanem az eddig megjelent különleges jogrendet bevezető két kormányrendelet és az a tény, hogy a WHO világjárványnak minősítette a koronavírust.


# 2

Úgy gondolom, hogy az eredeti állapot visszaállítható, mivel csak újra meg kell hirdetni az ingatlant. Foglaló fizetés történt, hitel (ezt nem is igazán értem) nem. Csak hitel igénylés történt, ennek elbírálása folyamatban. Végleges adásvételi szerződést még nem kötöttünk.


A 40/2020. (III. 11.) Korm. rendelet kihirdette a vészhelyzetet az országban. Az Alaptörvényben foglaltak alapján vészhelyzetet csak elemi csapás (természeti katasztrófa) vagy ipari szerencsétlenség veszélyeinek elhárítása érdekében lehet kihirdetni. Vagyis, ha azt mondod, hogy a vis maior alapvetően természeti katasztrófa / elemi csapás, akkor a vis maior állításom megállja a helyét.


# 3

Kérlek fejtsd ki, hogy miért egyértelmű szerinted, hogy nem vis maior. Lásd # 2-nek adott válaszom.


A Ptk. így fogalmaz: "a szerződésszegést ellenőrzési körén kívül eső, a szerződéskötés időpontjában előre nem látható körülmény okozta, és nem volt elvárható, hogy a körülményt elkerülje vagy a kárt elhárítsa."


Nekem milyen ellenőrzési köröm van / hogy várható el tőlem, hogy egy kínai járvány magyarországra gyakorolt hatásait felmérjem / hogy kerülhetem el ezt a körülményt, hárítsam el a kárt egy világjárvány során, különleges jogrendet bevezető kormányrendelet mellett?


Szerintem semmi / sehogy / sehogy.


# 4

Foglalóról van szó, én írtam félre. Azt tudom, hogy a foglalót bukom (szerződéstől függően akár az előleget is bukhatnám), de nem klasszik esetre vonatkozik a kérdésem, hanem pontosan a jelenleg fennálló helyzetre.


# 5

dr. Bak Norbert, ha nem tévedek?


Valóban senki nem tudja, mi lesz 10 - 20 év múlva. Most viszont azt sem tudjuk, hogy mi lesz holnap. Mielőtt azt mondanád, hogy ez túlzás, azt kell mondjam, hogy jogi értelemben nem az. Soha nem látott intézkedések látnak napvilágot. Utána néztem, hogy veszélyhelyzetet mikor hirdettek ki a mostanin kívü és a témában a legösszefoglalóbb írást a "Különleges helyzetek és beavatkozási lehetőségek az alkotmányos demokráciákban" címen találtam, ami egy 2017-es PhD értekezés. Ennek alapján azt mondhatom, hogy különleges jogrendről, veszélyhelyzetről (és annak elődjéről) utoljára a 2010-es árvíz esetén beszélhettünk, és akkor is csak néhány érintett megyében - most viszont országos, átfogó intézkedés sorozatról van szó, olyanról, amire NAGYON rég volt példa.

2020. márc. 15. 18:35
 7/8 anonim ***** válasza:

Azért nem gondolom, hogy vis major, mert az, hogy mondjuk lezárják az országhatárokat, bezárják a mozikat, iskolákat, stb. az semmiben nem érinti a szerződésben leírtakat. Attól még nem vagy akadályozva abban, hogy kifizesd a házat, hogy fizesd a törlésztőrészleteket. Ha esetleg a koronavírus miatt ne adj' isten elküldenek a munkahelyedről, az semmiben sem különbözik attól, mintha bármikor bármilyen más indokkal küldenének el, pl. mert nem megy jól a cégnek és leépítenek vagy jön egy "sima" gazdasági válság.

Nem a vírus miatt küldenek el, hanem mert a munkahelyed úgy látja, hogy a jövőben nem lesz akkora kereslet a termékeire/szolgáltatásaira, ezért nincs szükség ennyi emberre. Ez bármikor előfordulhat vírustól függetlenül is. De javaslom ne a gyk-s válaszokra hagyatkozz, hanem keresd fel az ügyvédet, akivel az adásvéeli szerződést írtátok.

2020. márc. 15. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Nincs doktori címem.De józan paraszti ésszel is belátható, hogy a vis major közvetlen hatása nem áll fent nálad. Hatósági járványügyi zár ala vonták a területet, elrendelték az ingatlan kényszer bontását pl. vagy kisajátítását?


Akinek dr címe van és tud a kérdéseidre ( nem értem minek írod azr hogy Te tetted fel a kérdest, mindenki látja....Ha csak nem több -féle nickel vagy itt )választ adni az eszmefuttatàsodra az az ügyvéd akivel a szerződést írtátok, plane ha ptk.-ba akarsz kapaszkodni.


Az nem lesz szerintem továbbra sem vis major hogy nem számít az ember különleges jogrend bevezetésére .Attól a hitelbiràlatod sem módosul ami az ügylet befejezését emiatt hátráltatnà.

2020. márc. 15. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!