Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mi van akkor, ha a nagyapa...

Mi van akkor, ha a nagyapa meghal, több milliós tartozással, majd nem sokkal a hagyatéki után a fia is - az unokák örökölhetik a tartozást?

Figyelt kérdés

Az apa halála után jött a levél a tartozásról, a hagyatékin nem tudtak róla. A nagyapa házát nem egyenesági rokonra íratták át, de erről pontosabbat nem tudunk, végrendeletében elvileg nem volt.


Azt tudom, hogy le lehet mondani az örökségről(adósságról), de akkor egyenesági rokon örökli. Van egy dédunoka, aki az apa halála után született - ő örökölheti?



2020. aug. 3. 15:49
 1/6 anonim ***** válasza:
76%
Nem. Az örökséget el lehet utasítani.
2020. aug. 3. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
90%
Ha a tartozás nagyobb mint az örökség értéke, akkor le lehet mondani róla, és akkor nem örökölsz semmit. Tartozást sem.
2020. aug. 3. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Ugyanúgy vissza tudják utasítani, mint ahogy apuka tudná. És természetesen a nagypapától származó örökséget külön is az apukáétól.


A dédunoka nevében a törvényes képviselői (=szülei) visszautasíthatják az örökséget. Ehhez gyámhatóság engedélye kell, de mivel tartozásról van szó, természetesen ezt megadják gond nélkül.

2020. aug. 3. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2020. aug. 3. 16:47
 5/6 anonim ***** válasza:
le kell mondani az örökségről
2020. aug. 4. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Lemondani nem tud, de visszautasítani igen.


A lemondás a leendő örökhagyóval kötött szerződés; hagyaték megnyílta után csak visszautasítani lehet. Mint, ahogy ezt már írtuk is páran.


[link]


"A Ptk. szabályai szerint aki törvényes öröklésre jogosult, az örökhagyóval kötött írásbeli szerződésben – egészben vagy részben – lemondhat az öröklésről. Vagyis lemondani előre kell, amikor még él a leendő örökhagyó.


Ebből következően a lemondás létrejöttére az élők közötti szerződési szabályok vonatkoznak, azonban a törvény szövegéből kiindulva lemondási szerződést csak írásban lehet érvényesen megkötni."


Ezzel szemben:


"A magyar jogban az ipso iure öröklés elve érvényesül, ami azt jelenti, hogy az öröklés az örökhagyó halálával megnyílik, és ezzel az örökség kvázi automatikusan – minden más jogcselekmény nélkül – kerül át az örökhagyó tulajdonából az örökös tulajdonába. Ebből eredően az örökösnek nem kell külön nyilatkozatot tennie a jogutódlás beálltához, azonban ez azt is eredményezhetné, hogy valaki úgy lesz örökös, hogy adott esetben nem akar örökös lenni. Ennek megoldására szolgál az a Ptk.-beli szabály, hogy az örökséget – az öröklés megnyílása után, egyoldalú nyilatkozattal – visszautasíthatjuk."

2020. aug. 4. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!