Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Magyarországon a hitelfelvevők...

Magyarországon a hitelfelvevőknek van olyan "credit score"-ja, mint az USA-ban? Tehát olyan mutatószám, ami abból áll össze, hogy a hitelfelvevő korábbi adósságait hogyan fizette stb.

Figyelt kérdés

USA-ban ha jól tudom ilyen rendszer működik, és nagyban befolyásolja, hogy a bankok milyen hitelt kínálnak az ügyfélnek. A credit score-t azzal lehet befolyásolni, hogy vki időben fizeti vissza a hiteleit, ezért a jövőben jobb ajánlatokat fog kapni. Sokan ezért azt tanácsolják, hogy hitelkártyáról vásároljon, mert ezzel nőni fog a megbízhatóság és a pontjai ebben a credit score-ban.


Magyarországon a bankok használnak ilyen rendszert? Vagy csak a KHR lekérdezés van?


2021. jan. 7. 15:07
 1/10 anonim ***** válasza:
63%
Nincs, mivel nincs közös adatbázis a hitelt felvevőkről. Max. az adott bank tudja, ha nála vett már fel hitelt az illető korábban.
2021. jan. 7. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
53%
Nincs.
2021. jan. 7. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
45%
KHR van
2021. jan. 8. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 xswerdy ***** válasza:
49%

Van közös adatbázis, a KHR. Ez 3 funkciót tölt be:


1. Ide minden hitel (folyószámla hitelkeret, hitelkártya) felkerül. Ha hitelt akarsz felvenni, be kell írnod, hogy milyen hiteleid vannak már, és ezt leellenőrzik a KHR-ben, ennek alapján állapítják meg, hogy hitelképes vagy-e még.

2. ha jelentős elmaradásba kerülsz, akkor egy negatív bejegyzés kerül ide, először aktívként, majd ha kifizetted, passzívként, és ha a passzív negatív státusod lejár, akkor vehetsz csak fel hitelt. (a rendszer amikor BÁR listaként indult, akkor csak ez a funkciója volt meg)

3. ha hozzájárultál, hogy a rendszerben a visszafizetés után is bent maradjanak az adataid, akkor ez így lesz (talán 5 évig, szóval nem végtelen, mint az USA), és ez szolgálhat egyfajta pozitív adós múlt bizonyítására, amire a kérdésed irányul. Szóval valami van, de azért nagyon nem úgy, mint az USA-ban, mert egyrészt nem egész életedről látszanak az adatok, másrészt nem tudom, hogy a bankok hitelbírálatánál ez ténylegesen mennyit nyom a latban.

2021. jan. 8. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
4. elolvastad a kérdést? Úgy látom, hogy nem.
2021. jan. 8. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 xswerdy ***** válasza:

szerintem a kérdést is minden részletében megválaszoltam, meg a téves 1. választ is igyekeztem helyretenni. Azt te voltál, 5-ös?


1. azt írja: "nincs közös adatbázis a hitelt felvevőkről. Max. az adott bank tudja, ha nála vett már fel hitelt az illető korábban." ez rohadtul nem igaz. Van közös adatbázis, a KHR. Ahol az élő hitelek mindenképpen láthatóak, a lezártak közül a problémásak még egy ideig mindenképpen láthatóak, a rendben lezártak pedig az ügyfél hozzájárulása esetén láthatóak még egy ideig. Ennek pontosan az a célja, mint az amerikai "credit score"-nak. Az biztos, hogy az élő hitelekre vonatkozó információkat, és a lezárt hitelek negatív információit használják a bankok, hogy a pozitív bejegyzések mennyit számítanak, azt nem tudom. És annyiban is gyengébb a dolog, hogy csak pár évig vannak bent az infók.

2021. jan. 8. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Kár, hogy itthon nincs "credit score". Szerintem sokkal jobb lenne, mint a mostani jövedelem-vizsgálat alapú elbírálási rendszer. Ebben ugyanis gyereknek nézik a fogyasztókat, akik nem tudnak dönteni arról, hogy mennyi hitelt tudnak bevállalni. A "credit score" viszont a múltbeli magatartásra épít: aki megbízható adós, az miért nem kaphatna annyi hitelt, amennyit jónak lát?
2021. jan. 8. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
6. a kérdés az volt, hogy a KHR-en kívül van-e rendszer, amiben a hitelt felvevőknek egy pontszámot adnak aszerint, hogy mennyire megbízható. Erre 1) leírod, hogy van KHR... 2) a KHR-ben nem számolnak pontokat, nem jelölnek meg hitelfelvevőket, hogy megbízható-e vagy sem, és nem fér hozzá még a bank se ehhez az adatbázishoz ha a hitel felvevője ehhez nem járul hozzá. 3) tehát nincs pontozás, súlyozás, stb. 4) a tartozás kifizetése után 1 évig vannak a rendszerben az adatok, tehát egyáltalán nem használható az adatbázis pontozásra.
2021. jan. 8. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 xswerdy ***** válasza:

1. a kérdező utolsó bekezdése: "Magyarországon a bankok használnak ilyen rendszert? Vagy csak a KHR lekérdezés van?" e szerint ő nincs tisztában vele, hogy a KHR pont egy ilyen rendszer. Ahogy sokan még ma is úgy gondolják, hogy a KHR csak negatív információkat tartalmaz, mint a hajdani BÁR. Nem azt írtam, hogy van KHR (az a 3. volt, ki ennyit írt), hanem leírtam, hogy a KHR (korlátozottabban, mint az amerikai rendszer) ügyfél minősítésre alkalmas.

2. nem tök mindegy, hogy a központi rendszer végez-e valamiféle előminősítést (megbízható-e az ügyfél) és pontozást, vagy csak a hitelfelvevői múlt adatait továbbítja a bankoknak, és ebből a bank maga alakítja ki a pontrendszerét, ügyfélminősítését? Feltehetőleg Amerikában is tovább feldolgozzák a bankok az információkat, ugyan az az ügyfél különböző bankoknál kerülhet különböző megítélés alá.


"nem fér hozzá még a bank se ehhez az adatbázishoz ha a hitel felvevője ehhez nem járul hozzá." Persze hitelfelvételkor alá kell írni, hogy hozzájárulsz, hogy az adataidat lekérjék. De ha nem járulsz hozzá, akkor meg nem kapsz hitelt, így nem leszel hitel felvevő. Tehát egy "hitel felvevő" adatait mindig le tudják kérni, és le is kérik. Lehet, hogy Amerikában ez olyan természetes, hogy külön nem kell aláírni, csak a bank általános üzletszabályzatában van leírva, hogy minden hitelt igénylőt lekérdeznek.

3. ld. 2

4. hát ezek után külön utána néztem, jól rémlett, 5 évig van bent egy negatív esemény nélkül lezárt hitel annak lezárta után, ha ehhez hozzájárultál, nem 1. (1 évig a negatív bejegyzések vannak bent passzív státuszban a tartozás rendezésétől.) Az 5 évnél régebben lezárt hitelek pedig tényleg nem sokat mondanak az ügyfél bonitásáról, feltehetőleg Amerikában is a régebbi adatok egyre kisebb súllyal számítódnak.

2021. jan. 8. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Hogy a szarban ne lenne adat a KHR-ben??? Simán kapok hitelt, pedig a jövedelmem nem indokolja (kata), lezárt adóév nélkül is kaptam.


Van egy elég nagy összegű folyószámla hitelkeretem.


Ismerős gyes alatt kapott áruhiteleket, mivel mindig időben fizezett előtte

2021. jan. 8. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!