Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Lakás eladása és nagyobbra...

Lakás eladása és nagyobbra váltás, vagy 2 ingatlan?

Figyelt kérdés

jelenleg a feleségemmel a fizetésünk 650k körül van. (400k F - 250k L)

van egy tehermentes 50m2-es lakásunk, 3 napja végtörlesztettünk LTPból. a lakás jelenleg 22-25M Ft-ot érhet, megyeszékhely, jókörnyék, felújjtott tégla stb...

házasok vagyunk és nagyobb ingatlanba költöznénk. Van jelenleg 6M Ftunk.

A feleségem 4. hónapos terhes. a babavárót felvennénk.


Szóval mi legyen?

a kérdés:

1. opció:

16M Ft hitel 15 évre fix kamatperiódussal fix törlesztővel havi 120k törlesztővel, (kb 30M-ért tudnánk venni 85m2-est) és az 50m2-es lakást kiadnám 100k-ért albiba abból menne a hitel? (természtesen ki tudnánk gazdálkodni a törlesztőt akkor is ha nincs albérlő)?


2. opció:

eladjuk a lakást és veszünk 1 ingatlant?


a kérdés azért merült fel, mert valószínűleg az ingatlanárak hosszútávon felfelé fognak menni és szeretnénk a gyerekeinknek egy kis indulót.:)


BTW, ha esetleg gebasz lenne a hitellel akkor az 50m2-es lakást eladnánk és betolnánk de ezt csak végső esetben.


pénzügyileg nagyon-nagyon tudatosak vagyunk, vezetjük a bevételeink és kiadásaink. az 50-30-20 hoz képest nekünk 33-23-44 az arányunk.


előre is köszi a válaszokat, tényleg csak véleményekre vagyunk kíváncsiak.



2021. márc. 26. 11:53
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
77%

Ha leadod a lakást, akkor is érdemes hitelt felvenni, amennyit csak tudsz (mondjuk 70%-nyit, ha ad annyit a bank).

A lakásért kapott pénzt berakni állampapírba 5% kamatra, közben fizetni a 4%-os hitelt, és nem a betonban áll a pénzed, hanem likviden a számládon van, ha bármi miatt hozzá kell nyúlni.

Én biztos, hogy nem csinálnám, hogy eladok egy meglévő lakást és az árát 100%-ban betolom egy másik lakásba.


Állampapír előnye, hogyha fordulna a gazdasági szélirány, (durva kamatemelés, bármi) akkor ott a pénz kifizethetitek a hitelt. Bukni nem lehet raja, mert fix a kamata. Nem kell vele foglalkozni semmit, teljesen passzív befektetés.

Ha kell évente kivehetitek a kamatot.

Hátrány az értéke nem fog növekedni, mert pénzeszköz.



Lakáskiadásnál előny, hogy az egy reáleszköz, aminek mehet fel az értéke.

Közben bérleti díjat szedtek, amiből a törlesztőt is tudjátok fizetni.

Hátrány, hogy ha nincs bérlő, nincs bevétel, eshet az ára, és költeni is kell rá, vagy a bérlővel kell foglalkozni. Ezen bukni is lehet az állampapírhoz képest.

Másrészt oké, hogy az ingatlan árak mennek fel, de egy mostani lakás 20 év múlva egy régi vacak lesz, nem fog annyit érni, mint egy akkor 10 éves, modern lakás.

Szóval attól, hogy az átlag lakás értéke megy fel, a régi lepusztult lakás nem biztos, hogy felfog menni. Az átlag lakásárba mindig bekerülni az őj lakások is.



Jól mondja a 8-as, hogy nem igazán lehet megmondani, melyik lesz a nyerő.

Személyes preferencia, hogy akarsz-e pl bérlővel bajlódni.

2021. márc. 26. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:
Nagyon sok a baj egy bérlővel? Mik a tapasztalatok?
2021. márc. 26. 16:54
 13/16 anonim ***** válasza:

Egy nem anyagi szempontot is felvetnék: nem divat erről mesléni, de vannak olyan volt házaspárok, akik kényszerből élnek együtt, akik azért nen költöznek szét, mert egyik sem tudja kivásárolni a másikat a lakásból, vagy mert nem tellne kettő kisebbre. Mivel fix lenne a törlesztő, ezért nem kéne amiatt aggódni, hogy elszáll a hitel, de mégis ott lenne plusz egy lakás, hogy ha bármi van akkor oda lehet költözni. Ez még a gyerekekre is igaz, vagy gyerekre. Akár első lakásnak is.


Az utóbbi 10 évben nem úgy mozogtak a folyamatok, hogy a lakásárak zuhannának, mivel nincs koncepció arra, hogy a panelok felhúzásának megfelelő volumenű beruházást kivitelezzen a magyar állam. Szóval én nem tartanék attól, hogy jelentősen veszítene az értékéből.

2021. márc. 26. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
100%

11-es vagyok. Ugyan lepontoztak, ezért ne hallgass rám, de bérlőm még nem volt. Én voltam bérlő, velem nem volt gond, úgyhogy vannak jó bérlők is, akiktől csak be kell szedni a pénzt.


Gondolkodva a dolgon én azt csinálnám, hogy megtartanám a lakást, 1 évre kiadnám. Aztán 1 év után ha látom, hogy nem akarok ezzel szórakozni, akkor még mindig el tudnám adni.

2021. márc. 31. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

"Lakáskiadásnál előny, hogy az egy reáleszköz, aminek mehet fel az értéke."


Igen, meg lefelé is. Attól, hogy a lakás reáleszköz nem csak felfelé mehet az értéke, hanem ugyanúgy stagnálhat/csökkenhet, mint egy pénzügyi eszköznek, ez egy tipikus érvelési hiba, hogy a mondat két fele közötti logikai kapcsolat nem áll fenn.

2021. ápr. 1. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Ó ember, a mehet az feltételesmód. És odaírtam a hátránynál, hogy "eshet az ára". Nem írtam, hogy csak felfele tud menni...

Mit akarsz még???

2021. ápr. 1. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!