Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Lakás eladása és nagyobbra...

Lakás eladása és nagyobbra váltás, vagy 2 ingatlan?

Figyelt kérdés

jelenleg a feleségemmel a fizetésünk 650k körül van. (400k F - 250k L)

van egy tehermentes 50m2-es lakásunk, 3 napja végtörlesztettünk LTPból. a lakás jelenleg 22-25M Ft-ot érhet, megyeszékhely, jókörnyék, felújjtott tégla stb...

házasok vagyunk és nagyobb ingatlanba költöznénk. Van jelenleg 6M Ftunk.

A feleségem 4. hónapos terhes. a babavárót felvennénk.


Szóval mi legyen?

a kérdés:

1. opció:

16M Ft hitel 15 évre fix kamatperiódussal fix törlesztővel havi 120k törlesztővel, (kb 30M-ért tudnánk venni 85m2-est) és az 50m2-es lakást kiadnám 100k-ért albiba abból menne a hitel? (természtesen ki tudnánk gazdálkodni a törlesztőt akkor is ha nincs albérlő)?


2. opció:

eladjuk a lakást és veszünk 1 ingatlant?


a kérdés azért merült fel, mert valószínűleg az ingatlanárak hosszútávon felfelé fognak menni és szeretnénk a gyerekeinknek egy kis indulót.:)


BTW, ha esetleg gebasz lenne a hitellel akkor az 50m2-es lakást eladnánk és betolnánk de ezt csak végső esetben.


pénzügyileg nagyon-nagyon tudatosak vagyunk, vezetjük a bevételeink és kiadásaink. az 50-30-20 hoz képest nekünk 33-23-44 az arányunk.


előre is köszi a válaszokat, tényleg csak véleményekre vagyunk kíváncsiak.



2021. márc. 26. 11:53
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
0%
Én tutira eladnám a másik lakást, hitelből "befektetni" kockázat. Mi van ha mégse felfelé mennek? erre is volt már példa bőven...
2021. márc. 26. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
53%
Én vennék másikat.
2021. márc. 26. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
indokolni is tudnátok hogy aki igen az miért aki nem az miért?
2021. márc. 26. 11:59
 4/16 A kérdező kommentje:
ja és még valami, ha bármi extra infó kellene a döntéshez megírom szívesen:)
2021. márc. 26. 12:01
 5/16 anonim ***** válasza:
58%

[link]


Itt olvasd el mind a 10-15 cikket az "Ingatlan, mint befektetés" kategóriában, ha lejjebb görgetsz.

2021. márc. 26. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
32%
ELső vagyok, azzal indokonám, hogy szerintem nem jó ha van hitel, simán emelkedhet a törlesztő, a lakás ára meg visszaeshet, jöhet évekig infláció, igen fizetni tudni fogod csak lehet hogy buksz rajta, míg ha eladod akkor bukni nem fogsz, igaz az benne van hogy a másikon többet nyertél volna.
2021. márc. 26. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

6-os, írtam hogy 15 éve fix kamatperiódus. értem az érved, de mondjuk ezenkívül lehet valami ellenérv?

tényleg dilemmában vagyunk..:/

2021. márc. 26. 12:32
 8/16 anonim ***** válasza:
68%

Bár a spekuláció szó Mo-n valami hatalmas gonoszságnak van beállítva, amit csak sötétben bújkáló, görnyedt amerikai nagybefektetők űznek, amit kérdezel az pont egy jó öreg, klasszikus spekuláció.


A kérdésedre nincs helyes válasz, rengeteg mindentől függ, és neked kell eldöntened, hogy mire fogadsz.


- Ha hitelt veszel fel, akkor ott egy hitel kockázatot futsz, ha fix a kamatperiódus, akkor is van egy törlesztési kockázatod. Mi van, ha elveszíted a munkád? Mi van, ha megbetegszel? Stb.


- Ha megtartod a lakást, akkor ott a bérlet (nem biztos, hogy évi 365 napot ki tudod adni), amortizáció (még nem durva bérlőnél is évi 1%-al szokás számolni), ingatlan árak elmozdulása (csökkenhet is)


- Ha megtartod, akkor lesz egy kis passzív jövedelmed.


- Ha nem hitelt kell felvenned, akkor a hiteltörlesztőre menő pénzt ugyanúgy félrerakhatod, és befektetheted másba (nem kell ám felélni amit hitelbe fizetnél).


Mind mind olyan kérdések, hogy mi fog történni a jövőben.


- Ha röhögve kifizeted a 15 éves hielt, közben meg felfelé mennek az ingatlan árak, és jól ki is tudod adni akkor sokat nyersz.


- Ha bármi miatt megcsúszol a hitel törlesztéssel (nem 1 hónapra, hanem mondjuk 1 évre, mert nem tudsz dolgozni), ha csökkennek az ingatlan árak, ha egy összeomlott piacon kell eladnod, hogy fizethetsd a hiteledet, akkor jól megszívod.


De az, hogy ezekből mi fog bekövetkezni, és mikor (lehet, hogy a 15 évből 10-ben nem lesz semmi gond, aztán beüt a baj, lehet, hogy sosem jön el ez a pillanat), senki nem tudja megmondnai neked.


Ez a Te üzleti kockázatod, amire spekuálni fogsz, aztán vagy bejön, vagy nem.

2021. márc. 26. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
utolsó, nagyon köszi :) ez hasznos volt!!
2021. márc. 26. 13:26
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ mi lenne a cél.

Egyik sem hülyeség, feltéve ha van valós igény azon az áron albérletre a környéken.

Én inkább költöznék (és tervezek is) ilyen feltételekkel kertes házba, mint kis lakásból egy nem túl nagyba, pláne gyerekkel

2021. márc. 26. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!