Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Ez a dolog, amit pár helyen...

Ez a dolog, amit pár helyen olvastam, hogy a lakásfoglaló ára elveszlik (ha nem adják meg a banki hitelt, amit kérünk a lakásra), ez ugye csak butaság? Mert az lopás az eladó részéről. Főleg, hogy 8 milliót verítékkel gyűjtöttem össze 6 év alatt.

Figyelt kérdés
2021. ápr. 10. 11:17
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
100%

A foglaló elveszik, ha a vevő eláll a veteltol, vagy nem teljesíti a vételár kifizetését a kialkudott időn belül.


Azonban ha a vevő lép vissza, vagy nem teljesít időben, akkor a foglaló dupláját köteles fajdalomdijkent megfizetni a vevőnek.


Az előleg visszájár, viszont nem kötelezi az eladót semmire sem. Szóval az eladó bármikor eladhatja másnak az ingatlant, ha előleget fizetsz csak.

2021. ápr. 10. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:
Utolsó. Köszi az infót. Milyen költségekkel számolhatok még? Van még 550 ezer ft-om pluszban, amit vagyonszerzési illtékre szántam.
2021. ápr. 10. 12:47
 13/20 anonim ***** válasza:

#11


Jav:

* azonban, ha az eladó....

2021. ápr. 10. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

"Van még 550 ezer ft-om pluszban, amit vagyonszerzési illtékre szántam."


Az igencsak kevés lesz...


"Milyen költségekkel számolhatok még?" De most tényleg, miért nem vagy képes utána olvasni? Majd a lakásvásárlásnál is fogja egy gyakoris a kezedet, hogy mit kell csinálni?


Ügyvéddel kell kötni az adásvételi szerződést - ez sem lesz olcsó - tulajdoni lap lekérése, költözés, a vagyonszerzési illeték pedig a lakás vételárának a 4 %-a.

2021. ápr. 10. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 xswerdy ***** válasza:
100%

11: "Az előleg visszájár, viszont nem kötelezi az eladót semmire sem."


nem az előleg, de nem is a foglaló, hanem az aláírt szerződés kötelezi a feleket. A szerződést alapvetően be kell tartani. Ha valamelyik fél mégsem tartaná be, akkor meg kell térítenie a másik kárát. A foglaló ezt egyszerűsíti le, nem kell vitatkozni a kár tényleges mértékén, hanem a foglaló marad az eladónál, ha a vevő a hibás, és jár vissza duplán fordított esetben.


Ha a vevő nem kapja meg a hitelt, és ezért nem tud fizetni, akkor a szerződés az ő hibájából nem kerül teljesítésre, így természetesen nem kapja vissza a foglalót. Ki lehet egyébként kötni a szerződésben erre egy speciális kitételt, hogy ha nem kapja meg a vevő hitelt, azt úgy tekintik, mintha egyik fél se lenne hibás, így visszajár a foglaló (de nem duplán). Persze igencsak kérdéses, hogy ebbe az eladó belemegy-e. Eladói szemmel azt mondom, hogy a vevő felelőssége, hogy felmérje a hitelképességét (csináltasson előzetes hitelbírálatot, ha szükséges).


Amúgy meg nem kötelező se előleget, se foglalót adni, én vettem már úgy lakást, hogy egyiket se adtam.

2021. ápr. 10. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:

Amúgy meg nem kötelező se előleget, se foglalót adni, én vettem már úgy lakást, hogy egyiket se adtam.


De ahhoz az kell h az elado ne adja el menet kozben a lakast. Ugyved mennyi szokott lenni kb?(persze más es más, de kb)

2021. ápr. 10. 16:43
 17/20 anonim ***** válasza:
100%

"De ahhoz az kell h az elado ne adja el menet kozben a lakast."


EZ AZ, amiért az eladó AKAR foglalót, mert ha közben meggondolod magad, adott esetben jobb üzletröl marad le, amíg neked tartogatta.

2021. ápr. 10. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
100%

"Ugyved mennyi szokott lenni kb?(persze más es más, de kb)"


Basszus, tényleg a kisujjadat sem vagy hajlandó megmozdítani, hogy kikeresd magadnak a választ? Világosan leírtam, hogy itt, a gyakorin is leírtuk már számtalanszor, csak ki kéne keresni - én léptem, nem tépem tovább a szám, nekem az időm drágább ennél.


Szívesen segítek bárkinek, de aki egy szalmaszálat sem hajlandó SAJÁT MAGÁÉRT keresztbe tenni, annak nem.

2021. ápr. 10. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
100%

A jog vevői hibának tekinti, ha a vevő nem kap hitelt, vagy ha nem kap elegendő hitelt még akkor is, ha esetleg az ingatlan állapota, jogi rendezetlensége miatt nem kap a vevő hitelt. Sajnos házaknál elég gyakori, hogy a térképmásolaton más látszik, mint a valóságban, ezért házvásárlás esetén mindig érdemes megnézni a térképmásolatot is. Lehet kérni előzetes becslést is még az adásvételi megkötése előtt, de kb 1 hét, mire az eredménye elkészül, ha ezalatt eladja az eladó a házat, az elég. kellemetlen. Ha jó fej az eladó, ki lehet kötni az adásvételiben, hogy a foglaló előlegnek minősül, amennyiben a vevő nem kap hitelt.

Lehet kérni előzetes hitelbirálatot is, de vigyázat, ez manapság már nem nyújt teljes biztonságot, mivel a covid miatt a bankok szüneteltetik azt a típusú előbírálatot, ami régen garancia volt a hitelképességre akár 3-6 hónapig is. Amire nagyon oda kell figyelni most a megfelelő jövedelmen felül is, az a munkáltató típusa, a szektor, mert sajnos igen sok a tiltólistás.

Érdemes felkeresni egy tapasztalt független hitelszakértőt, aki részletesebb előminősítést szokott végezni, mint a bankok, pl a munkáltatót is ellenőrzi a tiltólistán, tételesen átnézi előre a folyószámla kivonatot, lekéri a KHR-t, stb, stb.

2021. ápr. 10. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 xswerdy ***** válasza:

az aláírt szerződés kötelezi a feleket. Ha nem is adtak foglalót, akkor sem adhatja el az eladó másnak az ingatlant, hiszen már egyszer eladta. A vevő pedig köteles a vállalt ütemezés szerint fizetni.


Az ügyvédi költség 0,5 - 2% között szokott lenni, nem nehéz találni olyat, aki a 0,5-ért megcsinálja. De persze van egy minimális díj, 20-30e Ft, amit egy 200.000 Ft-os teleknél is ki kell fizetni.

2021. ápr. 12. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!