Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Infláció követő állampapír...

Infláció követő állampapír alapján hogy számolják?

Figyelt kérdés

Nagyon kezdő vagyok, igyekszem fejlődni.

Szeretném a magtakarításom egy részét PMÁP-ba tenni.

Ott értem, hogy infláció+ minimális kamat jár rá évente. Az inflációt, azt a tavaly évi átlagát veszik alapul, vagy hogyan?

Ha én most novemberben berakom, akkor a következő 12 hónap átlaga lesz a kapott kamat vagy valami más számítás van?



2021. nov. 15. 20:39
 1/4 anonim ***** válasza:
0%
Ha a valós inflációval számolsz akkor rájöhetsz, hogy reálértéken kevesebbet kapsz vissza mint amint beteszel. Bár még mindig jobb mintha a párnád alatt tartanád, de szerintem most aki fiat pénzben tartja a megtakaírtásait annak tényleg nagyon bátornak kell lennie, vagy pénzügyileg analfabéta.
2021. nov. 15. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Én pénzügyileg analfabéta vagyok és most kezdetnek ez is jó lesz nekem. Főleg, hogy eddig a "párnában" volt.


Hozzáteszem a kérdésre nem válaszoltál :)

2021. nov. 15. 20:59
 3/4 anonim ***** válasza:
0%
Nehéz rá válaszolni, mivel tudni kéne, hogy mennyi a valós infláció, októberben 6,5% volt a hivatalos, de ettől a valós infláció jóval több.
2021. nov. 15. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
55%

Benne van a nyilvános ajánlattételben.

PMÁKból van 3 és 5 éves.


A 3 éves kódja 2024/K

[link]


Tök mindegy mikor veszed, ugyanazt kapod ha most veszed meg ha 2 hónap múlva. Jelenleg ez van forgalomban. Ha ez kifut, akkor a következő sorozatnak lesz egy új nyilvános ajánlattételi dokumentuma.


Jelenlegi kamat:

"Az első kamatperiódus (2021. július 2. napjától 2021. december 20. napjáig terjedő időszak) esetében a kamat mértéke 4,05% p.a., azaz évi négy egész öt század százalék, ennek megfelelően az első kamatperiódusra kifizetendő időarányos kamat mértéke 1,90%, azaz egy egész kilenc tized százalék."


Tehát dec 20 után jön az új kamat. Erről ezt írja:

"A kamatbázis megegyezik a megállapítás évét megelőző naptári évre vonatkozóan a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett éves átlagos fogyasztói árindex-változás százalékos mértékével"


Ezt ha jól értem azt jelenti, hogy dec 21-től a 2020. évi inflációval. Ami szép kis trükk.


Az 5 éves a 2026/I.

Annak a dokumentuma ez:

[link]


Ez egy fokkal jobb, mert januárban van kamatfordulója.

2021. nov. 15. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!