Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hogy tanuljak pénzügyi kultúrát?

Katoonene kérdése:

Hogy tanuljak pénzügyi kultúrát?

Figyelt kérdés

Hali, abban kérném a tanácsotokat, hogy ha a pénzügyi ismereteimet szeretném fejleszteni, milyen úton induljak el.


Röviden annyit, hogy hosszú távra szeretném a megtakarításaimat eltenni. Sikerült egy pár évvel ezelőtti személyi kölcsönömet végtörleszteni, és az így felszabadult pénzt valami hosszú távú, értelmes folyamatos megtakarításba tenni. Ez az összeg nem világot megváltó, viszont arra épp elég, hogy bele rázódjak, havi 100.000 Forint.


Több vonalon indulnék el:


- nyugdíjmegtakarítás (egyik fő gondom vele az, hogy ha szükségem lenne a pénzre, szerintem nagyon nagy bukó kiszállni belőle, befizetett összegnél kevesebbet kapnék vissza, a másik gondom, hogy szerintem sok jutalékot szednek)


- állampapír (úgy gondolom, ez aránylag kockázatmentes, de még nem ástam bele magamat. Eddig annyit értettem meg, ha pl. fél időben visszaváltom a pénzem, nem biztos, hogy csak a tőkét kapom vissza, lehet minimális kamatot is, persze nagy kamatot nem ad akkor se, ha kivárom, de a lényeg a gyors hozzájutás, ha nagy a baj


- ETF (ezzel vagyok a legnagyobb gondban, mert eddig a neten csak olyan ajánlatokat találtam, hogy "mi kezeljük majd a pénzed, és befektetjük", bevallom, ha már vásárra viszem a pénzt, akkor nem szeretném, ha bukó esetén még fizethessek), szóval érdekelne eza világ, de ugye ez jó hosszú távú, erre a pénzre főleg nem számíthatok, csak majd egyszer sokára


Bevallom, nem tudom, jól látom-e. Ezért kérnék tanácsokat, ti hogy tanultatok meg a pénzzel bánni? Milyen blogot, könyvet olvastatok? Vagy elmentetek kurzusra? Eddig bevallom sose maradt olyan pénzem, ami nem vésztartalék képzésre, házfelújításra, napi szinten előforduló foltozásra (új Hűtő, új ruha) kellene.


Persze, én is nézelődök, keresem a lehetőséget, ahol tanulhatnék, de nagyon szépen köszönöm, ha adtok segítséget elindulni.



2021. dec. 31. 15:02
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Olvasgasd a kiszamolo.hu cikkeit.
2021. dec. 31. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Nehéz ügy, szerintem befektetni saját vállalkozásba érdemes, ha értesz valami olyan dologhoz, amire van kereslet és nem telített a piac. Ezek a blogírók meg pénzügyi coachok csak gerilla marketinghez használják az írásaikat, a kiszámoló blogon vannak alapvető okosságok, de leginkább arról, hogy ne kúrd el a pénzedet a mindennapok során, illetve elmagyarázza szemléletesen minimálbéres Józsikának, hogyan lehet hitelspirálba kerülni ha nem vigyáz, stb. Ezek tényleg hasznos dolgok, de amúgy meg marhaságok miatt hisztizik, pl. hogy valaki csipesz nélkül vette el a polcról a kiflit, xy nem oltatta be magát koronavírus ellen, ilyenek. Ezen kívül meg a tolvaj biztosítóat reklámozza, amik mint köztudott, soha nem fognak fizetni ha beüt a krach. További kedvence, hogy rááll valamire, pl az ingatlan áresést meg a Tesla kidurranást kántálja 5-6 éve, miközben mindkettő többszörösére nőtt, aztán majd ha kipukkan valamelyik akkor verheti a mellét, hogy én megmondtam.
2021. dec. 31. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Kiszámoló blog, nagyon belépő szint.
2021. dec. 31. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.


A kiszámoló blogot ismerem, pont én vagyok a szemléletes "Józsika", annyi különbséggel, hogy nem minimálbéres. Amikor 2016-ban rátaláltam a blogra, akkor jelzálog, autó, személyi hitelem volt, a fizetendő hitelnek csak a kamat része volt több mint 100.000 Forint, másik 80.000 a tőke.


Szóval amikor én azt hittem, hogy milyen jól élek, hülyét kaptam, amikor rájöttem, évente több mint 1 millió kimegy az ablakon, mert az csak a kamat.


Idén sikerült letudni az autó és személyi hitelt, de ehhez rengeteget kellett dolgozni, agyalni, idegelni. Mivel így felszabadult havi szinten több mint 180.000 Forint a törlesztőrészlet, a meglévő 2 gyerekem miatt szeretném 10-15 éves távlatba valahova félretenni a pénz egy részét, ami többet hoz annál, hogy a folyószámlán van.


Saját vállalkozásba fektetés már megtörtént, amivel gondom van, hogy az eredményt hosszú távba hova fektessem.

2021. dec. 31. 23:39
 5/5 anonim ***** válasza:

Amíg nem értesz érdemben hozzá, addig állampapír. Alacsony kockázatú, különösebb tudást nem igényel. Nyitni kell az államkincstárnál egy számlát és utána appon is simán tudod jegyezni, adni, venni a papírokat. Akár havonta, akár nagyobb összegekben (mondjuk fél milliónként). Nekem utóbbi azért szimpibb, mert nem aprózódik el, vissza is látható összegekben fogom tudni váltani, más meg a havi 100 ezerből is pénzt akar már látni azonnal, így nem veszteget el egy percet sem, hogy állampapírba fektesse.

Közben tanulgass, olvasgass, nézegess youtube videókat és ha találsz jobbat, fektess másba.

Szerintem jó úton indultál el, csak ezt folytasd. Alap és legfontosabb elv viszont, hogy SEMMIBE nem fektetünk pénzt, amihez nem értünk!!!

2022. jan. 1. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!