Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Megéri-e csak az illetékmentes...

Megéri-e csak az illetékmentesség miatt CSOK-ot felvenni?

Figyelt kérdés

Vennénk egy házat, amire az illeték 1.760.000 Ft lenne. Hitelre nincs szükségünk, az illetéket is ki tudnánk fizetni, csak számolgatnék, hogy mi érné meg jobban (mert azért nekünk se mindegy, hogy nálunk marad-e ez a pénz vagy sem). Egy gyereket egyébként is tervezünk, így egy gyerekre gondoltuk felvenni, ami ha jól tudom, 600 ezer Ft támogatást + az illetékmentességet jelenti.


Milyen esetekben kell visszafizetni és mennyit?

Ha nem jön össze a gyermek, akkor annak valószínűleg tényleg orvosi oka lesz, úgy tudom, hogy akkor nincs büntetés. Na de mit fogadnak el? Elég, ha az orvos igazolja a dolgot, vagy kell x lombikről igazolás, esetleg örökbe kellene fogadni, és ha az ember nem akar, akkor mégis csak fizetés? Nem egészen egyértelmű ez a dolog nekem.


Illetve 10 évig nem lehet eladni az ingatlant?

Ha valamelyik feltétel nem teljesül, akkor az illetéket, plusz a 600 ezer Ft-os támogatást kelllene visszafizetni kamatokkal? Mennyi kamattal?

Mit jelent az, hogy "erre az időszakra a magyar állam terhelési és elidegenítési tilalmat is jegyeztet be az ingatlanra." Most akkor ha mégis úgy döntünk, hogy költöznénk, akkor ha visszafizetjük a pénzt, akkor el lehet adni az ingatlant vagy sem?


Köszi


2022. júl. 1. 14:49
 1/6 anonim ***** válasza:

Utánakérdeztem.


Ugyanakkor, ha a CSOK-ot bukjátok, akkor vissza kell fizetni az illetéket is, a jegybanki alapkamattal számolják (tehát olyan, mintha változó kamatozású hitelt vennél fel).


Vissza kell fizetni, ha:

1. Kiadjátok a lakást

2. Elköltöztök, úgy, hogy nem viszitek át másik ingatlanra (új építésűre vagy tieteknél nagyobb alapterületűre, viszont kell legyen egy pont, amikor mindkét ingatlan a tulajdonodban van, hogy az egyik tulajdonodból lévőről a másikra vidd át).

3. Váltok

4. Nem születik gyerek


Nekünk viszonylag alacsony volt a hitelkamat, de látszott, hogy lesz infláció és amúgy akarunk venni nagyobb lakást, ezt meg ki akarjuk adni/önerőként akarjuk használni, szóval mi nem vettünk fel rá CSOK-ot.


Azzal még számolj, hogy az elbírálási idő nagyon megnőhet CSOK esetén.

2022. júl. 1. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm:)


És az illetékre is számolják a kamatot, vagy azt csak a 600 ezerre?

Erről a "terhelési és elindegenítési tilalomról" meg tudod mondani, hogy pontosan mit jelent? Hülye vagyok, de nem értem.


Ill. úgy tudom, hogy az adásvételi szerződéstől számítva 180 napon belül lehet igényelni, nem? Tehát megtehetem azt, hogy kifizetem a házat és az illetéket is, és ha elfogadják a CSOK igénylést, akkor visszakapom az illetéket és megkapom a plusz 600 ezret? Vagy akkor az adásvétel is tolódik az ügyintézés miatt? Tehát nem tudom azt mondani az eladónak, hogy 2 héten belül fizetek?

2022. júl. 1. 15:02
 3/6 anonim ***** válasza:

#2 A kamatot az illetékre értettem, az megmaradt :) A 600 ezerre már nem is emlékszem, hogy milyen kamatot számoltak, de az sem érte meg a piaci hitelekhez képest akkoriban. (talán ugyanazt. A három gyerekre a jegybanki alapkamat 5x-ét, na az megmaradt, de a kevesebb gyerekre talán 1x volt vagy 2x a jegybanki alapkamat. Az 1x-es az kiszámítható kamatkörnyezetben amúgy kedvező hitelnek számít, de most várhatóan emelkedni fognak a kamatok ).


"terhelési és elindegenítési tilalomról" - pontosan én sem vagyok benne képben. Laikusként azt jelenti kb., mint amikor jelzálog van a házadon. Amíg ő le nem szedi az elidegenítési tilalmat, addig te nem adhatod vagy ajándékozhatod el az ingatlant (tehát amíg tartozol neki), illetve ő áll első helyen követelésként. Tehát ha mondjuk elárverezik a házat, akkor 600 ezer forintra ő jogosult elsőként, aztán jön a bank (ha van), utána akiknek még tartozol ... és legvégül te. A terhelés annyiban érint, hogy nehezebben adnak rá miatta hitelt, mert csak második/harmadik stb. helyezettnek kerülhetnek be. De ez 600 ezernél nem számít (most egy Budapesti ingatlannál már 10 milliónál sem lassan).

2022. júl. 1. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaid:)
2022. júl. 1. 15:32
 5/6 anonim ***** válasza:

Nincs mit! Sok sikert! :) Azért ha van időtök, akkor olvasgassatok róla.


Ha biztosak vagytok a babában, akkor nem egy rossz lehetőség szerintem.

2022. júl. 1. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Abban biztosak vagyunk, hogy szeretnénk, csak van némi nőgyógyászati gondom, szóval az a kérdéses, hogy összejön-e. Mert abban már nem vagyok biztos, hogy hajlandó lennék végigcsinálni az összes államilag támogatott lombikot, vagy esetleg örökbefogadni. És nem tudom, hogy milyen esetekre érvényes a felmentés.

Meg a 10 évig nem adható el a ház dolog miatt is van bennem némi kétség. Kinéztünk egyet, ami tetszene, de eléggé külváros, nem tudom, hogy meg tudjuk-e szokni, szeretni fogjuk-e.

Nem tudom, hogy ezért az 1.7 millió + 600 ezerért megérné-e szórakozni ezzel.

2022. júl. 1. 16:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!