Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mikor lesznek ismét alacsonyak...

Mikor lesznek ismét alacsonyak a kamatok?

Figyelt kérdés

Alacsony kamat alatt azt a kamatszintet értem, ami már erősen fűti az ingatlanvásárlást.


Szeretnék majd ingatlant vásárolni, befektetés céllal. A jelenlegi gazdasági helyzet és a magas kamatok miatt úgy látszik, hogy az ingatlanárak eddigi árnövekedési dinamikája megtorpant, maximum a kicsi, energetikailag korszerű ingatlanok emelkednek még.


Eddig a jelenlegi vételi ár 30-40%-a van meg más befektetési formában, ha hitel nélkül akarnék vásárolni, akkor meg kb 4 évre lenne szükségem.


2008 és 2014 között összesen 25%-al csökkentek az ingatlanárak, tehát bő 6-7 év volt, mire magára talált a piac.


Egy évig még biztos maradnak a rekord magas kamatok, azonban utána minden bizonnyal csökkenteni kezdik, amint csökken az infláció. Gondolom ismét ugyanaz fog történni, mint az elmúlt években: alacsony kamatokkal szétfűtik a piacot, a hitelesek tolongani fognak, az ingatlanárak meg ismét kilőnek. A kérdés, hogy e folyamat elindulása mikorra várható?



2022. okt. 15. 17:32
A kérdező szavazást indított:
2-3 év, és ismét alacsony kamatok lesznek
4-5 év, és ismét alacsony kamatok lesznek
6-7 év is kell, mire ismét alacsony kamatok lesznek
7 évnél is több kell, hogy ismét alacsonyak legyenek a kamatok
Nem tudni. Lehet, hogy 2 év, lehet, hogy 10 év
27 szavazat
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
88%
Meglepodnek ha 2-3 ev lenne, azert 20 szazalekos inflacio nem lesz 3-4 annyi ido alatt
2022. okt. 15. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
92%

Hogyan jött ki a 4 év?

Tényleg érdekel, hogy mi alapján számoltad ki, hogy 4 év alatt össze tudod szedni a jövőbeli ingatlanár maradék 60-70%-át, ha kamatot sem becsültél.

Én most más dinamikára számítok, most nem pénzügyi válság van alapvetően (nem úgy, mint 2009-ben). Érdekes helyzet lesz, hogyan fognak reagálni a kormányok és az únió a háború végére és majd a világpiaci sokkok rendeződésére. Jelenleg az látszik, hogy az építőipar ha nem is bedől, de nagyon visszaesik. Kevés lesz új építés, mert megfizethetetlen lesz, akkor növekszik a kereslet a használt lakások iránt. Mivel a kormány kivérezteti az alternatív energiákat, így nem lesz érdemes korszerűtlen ingatlant venni, pláne befektetés céllal. Tehát az alacsony rezsijű ingatlanok (akinek értelme van befektetésként) ára nem fog esni, még stagnálni is csak kis eséllyel szerintem. Tehát a kivárással nem lesz jobb a pozíciód. Emellé a kamatoknak szerintem kell 3-4 év legalább, hogy annyit csökkenjenek, hogy a fent említett áremelkedés mellett közelebb kerülj a célhoz.

Nyilván ha 1,5 millió nettód van, akkor tárgytalan az eddig okfejtés, de ha a havi jövedelmed (még inkább a megtakarításod növekedése) összemérhető az ingatlanár változással, kamatváltozással, inflációval, akkor 3-4 év szerintem amíg nem távolodni fogsz az ingatlanvásárlástól

2022. okt. 15. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 A kérdező kommentje:

Nem keresek nettó másfél milliót, sőt, sajnos a felét sem. Évente 4 milliót tudok félrerakni, 4 év alatt ez 16 millió, eddig pedig van kb 10 millióm. Annyi, hogy vidéken lakom, itt igazából 20-25 millióért már egészen lakható lakásokat lehet venni, akár felújítottat is. Szóval valahogy így jött ki ez a 4 év. (Átlag Budapesti mércével nézve "nem keresek rosszul", az itteni lehetőségekhez mérten viszont a fizum kiemelkedő) Persze azért a befektetéseim is fognak hozni pár milliót remélhetőleg, várhatóan a fizum is folyamatosan emelkedni fog legalább a KSH infláció számával, de most pesszimistán számoltam.


Itt lenne lehetőség újépítésű, BB-s energiatanusítvánnyal rendelkező lakás vásárlására is, de az most 42 millió lenne, erre azért még nincs pénzem, meg albérletnek nem adnék ki egy ilyen lakást, itt nem fizetnének érte annyival többet, mint a régebben épültekért.


Gondolkodtam azon is, hogy nem e lenne érdemes inkább a fővárosban lakást venni, de kényelmi és magánéleti okok miatt ezt egyenlőre elvettem, meg első befektetett lakásként lehet, hogy nem a legdrágább helyen kéne vennem.


Amúgy nem félek a hiteltől, csak azt nem a mostani kamatkörnyezetben kéne.


Köszönöm az okfejtést, hasznos volt!

2022. okt. 15. 21:44
 4/22 anonim ***** válasza:
62%

#3: Nagy így több infóval már lehet konkrétabban beszélni. Ha inflációkövető béremelkedéssel számolsz (ugye ez már kérdőjel, reális-e, hogy évente 20%-ot emeljenek, van-e olyan jó a karriered), akkor majdhogynem szinten tartod csak a jelenlegi helyzetet, mármint növekedés szempontjából. Én fél éve vettem BP agglomerációban egy telket. Pont a héten nézegettem, fél év alatt 25-27% áremelkedés volt... És ez csak telek, a lakásom értéke is nagyságrendileg 15%-ot emelkedett ennyi idő alatt, ha nem többet. Nyilván ez nem fog így menni sokáig. De számolnod kell azzal, hogy minden nap amíg szufla van az ingatlanpiacban, az ellened dolgozik most. Azt akarom csak ezzel mondani, hogy az elmúlt 10 évben megszokott mechanizmusok most nem igazán működnek. A megtakarítások elértéktelenednek, sőt a kiadások is durván növekednek. A most 20-25 milliós lakás lehet 4 év múlva lehet akár 35-40 millió is, és akkor még mindig csak 10+16 milliód van.

Az persze igaz, hogy jelenleg hitelt felvenni, ha nem muszáj, nincs értelme.

Elhiszem, hogy nehéz, ki kell találni mibe tegye az ember a pénzét, és megpróbálni még többet csinálni belőle és türelmesnek kell lenni. És ez a legnehezebb része :) Nekem is ott a telek, megy a tervezés, de kivitelezés egyelőre talonba van rakva.


#2

2022. okt. 15. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
62%

Azt nem tudom.megjosolni mikor lesznek ismét alacsony kamatok, viszont 2-3 évig még biztosan nem. Szakértők a következő évre stagnálást jósolnak az új ingatlanoknál.


A régi, rossz állapotú lakások ára valószínűleg csökkenni fog, de azoknál rá fog menni a pénzed a felújításra.

2022. okt. 16. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
50%
A 2008-2014 közötti időszakhoz hasonló áresésre ne számíts. Akkor a bedőlt hitelek miatt hatalmas mennyiségű ingatlan került a piacra. Most a kamatstopok és a forinthitelek miatt ez a veszély nem fenyeget. Az infláció 2023 második felétől szinte biztosan csökkenni fog, ha másért nem a magas bázishatás miatt. Ezt szépen le fogja követni a kamatok fokozatos csökkenése is.
2022. okt. 16. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
62%

A jegybank érdeke, hogy kicsit magasabban, 4-6% körül tartsa az inflációt, az alapkamatot pedig kicsit felette, 6-8% körül. Szerintem ez lesz a célirány. Egy jó időre elbúcsúzhatunk az alacsony kamatoktól véleményem szerint. Az ezt megelőző időszakhoz hasonló alacsony kamatokra akkor van esély, ha beüt egy ordenáré nagy válság (ennél jóval nagyobb) és a központi bankok kamatvágással próbálják stimulálni a gazdaságot, hogy kijöjjünk belőle. Most épp az ellenkezője történik és recesszióban emelünk kamatot. Ilyen sem volt még.

TLDR: nem mostanában lesznek alacsonyabb kamatok véleményem szerint.

2022. okt. 17. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
52%
Olcsóbb vidéki ingatlanokat kell venni megfelelő helyen és pár hónap után drágábban eladni külföldinek. Egy ingatlanon fél év alatt foghatsz 40, de akár 100%-ot is ingatlantól függően. Most jó áron lehet venni olcsóbb ingatlanokat, amiket akár egy évvel ezelőtt milliókkal drágábban adtak a CSOK-kal és társaival túlfűtött piacon. Keress meg privátban, ha gondolod.
2022. nov. 23. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
Én is ezen gondolkozok, de jelenleg elég csábító az állampapír hozama.
2022. dec. 5. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
#8 Én pont ezt csináltam, itt a szomszéd faluban nagyon olcsók a házak, pedig "svédek" sem laknak ott, viszont a házak harmada lakatlan. Kevés a fiatal család, halnak ki az öregek. Ki lehet fogni 1-2 jobb állapotú öreg házat nem túl drágán. Pár német nyugdíjas már lakik a faluban, az egyik tőlem vette a pecót. Most megint vettem egy házikót, kicsit rendbehozom tavaszra, márciusban meghirdetem és el fogom adni egy újabb németnek.
2022. dec. 5. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!