Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hogy működik az állampapír...

Hogy működik az állampapír árfolyama?

Figyelt kérdés

Szeretnék az új prémium papírba fektetni, viszont nem teljesen értem ezt az árfolyam dolgot.

Annyit tudok hogy kibocsájtáskor 100 % volt. Ekkor ha pl 1 Millió ft ért vásárolnék akkor ennyit is kell fizessek érte.

Most magasabb az árfolyama így többet kell utalnom.

Azt szeretném megkérdezni nálam okosabbaktól:

1. Rosszabúl járok ha én magasabb árfolyamon veszek (kibocsátástól számítva egyre később)?

2. Vásárláskor hova tűnik a névérték és az utalt pénz közti összeg? Ránézésre többmillió forintnál komoly veszteséget jelent, akár többszázezer forint is "eltűnik" látszólag.

Köszönöm ha valaki elmagyaráza érthetően ezt a dolgot.


2022. dec. 10. 20:44
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Nem jársz rosszabbul. Példával illusztrálnám. Ha pl. beteszel a bankba 100 Forintot 10%-os kamatra január elsején, akkor december 31-én kapsz 10 Ft kamatot, lesz 110 forintod.

Ha július 1-én rakod be a 100 forintot, akkor év végén csak a felét kapod, mert fél év kamat jár, lesz 105 forintod.

Állampapírnál július 1-én a fél év alatt felhalmozott kamatot fizeted meg az árfolyammal.

Tehát 100 Ft névértékű értékpapírt 105 Ft-ért veszel meg. De év végén az egész évi kamatot megkapod, 10 forintot. Szóval kapsz 10 forintot, de vételkor kifizettél 5 forintot, itt van az 5 forint fél éves kamat.

Persze az állampapírnál nem január 1, meg december 31. a forduló napok, hanem össze-vissza, csak az éves kamatidőszak miatt hoztam példának.

2022. dec. 10. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A kötvények árfolyamát nem csak a felhalmozott kamat mozgatja, hanem a piaci kamatláb is. Ha a piaci kamatláb emelkedik, akkor a fix kamatozású kötvények árfolyama csökken, hogy versenyképesek maradjanak a piacon. A kötvény árfolyama megegyezik a jövőbeli kamat és tőkekifizetések jelenértékével, ahol egy ‘t’ év múlva esedékes ‘C’ összegű kifizetés, ‘r’ éves (piaci) hozam mellett ma ‘PV’ árfolyamon vehető meg:


PV = C / ((1+r)^t)


Példa: 100 névértékű kötvény, évente 4% kamatot fizet, mához 0,5; 1,5 valamint 2,5 év múlva. 2,5 év múlva a névértéket visszafizeti. Ekkor a kifizetések:


0,5év múlva: 4

1,5év múlva: 4

2,5év múlva: 104


Ha a piacon elérhető hozamgörbe így néz ki:

0,5évre: 12%

1,5évre: 10%

2,5évre: 10%,


Akkor a kötvény árfolyama:


4/(1,12^0,5)+

4/(1,10^1,5)+

104/(1,10^2,5)=

89,2


100 névértékű kötvényt ma megvehetsz 89,2 forintért, azaz 89,2%-on így realizálhatod a mai napon érvényes piaci hozamgörbét.

2022. dec. 12. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!