Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Állampapír eladás/vételi...

Állampapír eladás/vételi árfolyamban segítség?

Figyelt kérdés

Röviden összefoglalom: van egy pár milliós MÁP+-om, ami most lett 1 éves, és ezt szeretném eladni, majd másilyen papírt venni belőle.

Egészen konkrétan: 5 millió forintot tettem be 1 éve, ennek pedig most 5.189.250 forintot kell érnie. Eddig remek.

Eladásnál viszont azt látom, hogy az áfolyam 100,7%, vagyis 5.193.089 forintot kapnék teljes egészében vissza. Ez miért van? Én azt hittem, hogy ezt a papírt kamatfizetés után 5 napig 100%-on váltják vissza (tehát a kamatokkal megnövelt 5.189.250 forintot kapnám meg). Azon kívül pedig valami 0,5% körüli "büntetésre" emlékeztem.


A másik amit nem értek: a bónusz állampapírt néztem ki, mint alternatíva. Ennek a vételi árfolyama 100,79%. Tehát ahhoz, hogy vegyek mondjuk 10 ezer értékben ilyen papírt, összesen 10.079 forintot kell fizetnem, miközben más állampapíroknál 1-1-ben megy a vásárlás (pl. a MÁP+-nál 1 forintnyi papír, mindig pontosan 1 forintba került). Ez miért van így?


Bónusz kérdés, ha valaki nagyon unatkozik: forint alapon, pár éves időtávban mibe érdemes fektetni? Nekem jelenleg ennél sokkal jobb ötletem nincs, ami kicsi kockázatú és nem jár plusz munkával.



2022. okt. 21. 20:13
 1/3 anonim ***** válasza:
62%

A felhalmozott kamat miatt.

A kamatfizetés utáni 5 munkanapon valóban 100%on fizetik ki, de ha csak az ötödik napon adod el akkor negkapod az 5 nap alatt felhalmozott kamatot is.

2022. okt. 21. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 krwkco ***** válasza:
62%

"a MÁP+-nál 1 forintnyi papír, mindig pontosan 1 forintba került"

A MÁP+-nál hetenként bocsájtanak ki új sorozattot, amit nem vásárolni, hanem csak jegyezni lehet. A papírt csak a következő hét hétfőjén adják birtokba és csak akkor kezd kamatozni.

2022. okt. 21. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Melyik jobb opció, 100 forintért állampapírt vásárolni, ami 1 év múlva 10% kamatot fizet, avagy 100 forintért olyan állampapírt venni, ami holnap fizet 10% kamatot?


Na pontosan ezért drágább a második papír, mert a piac többet hajlandó fizetni érte, nagyobb rá a kereslet.

2022. okt. 21. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!