Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » ETF-ekbe fektetni állampapírok...

ETF-ekbe fektetni állampapírok helyett?

Figyelt kérdés

Euró alapú állampapírokba raktam eddig a pénzem. Külföldön dolgozom, így euróban kapok a jövedelmem.


Most szeretnék még egy lábon állni és ETF-ekbe is fektetni.


Van esetleg valakinek tapasztalata ezekkel?

Pl milyen indexeket vásárolsz, mennyi pénzért havonta.


(Igen, nyilván szétnézek a neten hamarosan, de hátha van itt akitől kérdezhetek is közben.)



2023. jan. 2. 16:56
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Az ETF jellemzően hosszútávon jövedelmez, így SZINTE mindegy, hogy mibe fektetsz. Ha fontosak a rövid/középtávú kilátások is, akkor én a tenegeren túlra koncentrálnék (pl. S&P500), mivel az orosz-ukrán háborúnak Európa egyértelműen a vesztese, az Egyesült Államok pedig egyértelmű nyertese lesz. Magyarán amikor mi már rég a tönk szélén leszünk, az USA piacai még javában dübörögnek majd, amiből jócskán lehet proftálni.

ETF-nél egy a lényeg: lődd be az időtávot és ne foglalkozz a köztes piaci mozgásokkal.

A mennyi pénzért megint egy olyan dolog, amit neked kell tudnod, én nem tudhatom, hogy havonta mennyi megtakarításod keletkezik. Ezt érdemes egyébként költség oldalról is megvizsgálni, az etf-nél ugyanis a folyó költségek alacsonyak, de a vételnek van egy fix jutaléka, így túlságosan alacsony összeggel nem érdemes belevágni.

2023. jan. 3. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Én is az USA-ra gondoltam. (Esetleg még valami kínai.)


Havonta egyszer vásárolnék. Ez a jutalék nem %-os hanem fix akkor? Mert akkor lehet 3 havonta egyszer jobb lenne.

2023. jan. 3. 11:34
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Jellemzően százalékos, de van fix díjas is. Ilyen pl. a Frankfurti tőzsdén vehető Amundi S&P 500 ETF. Ennek fix 7 euro a vételi díja. Vagyis ha 1 €-ért veszel, akkor is ennyi és akkor is, ha 1000-ért. Ez esetben nyilván nem éri meg 10€-ért etf-et venni, mert 17-et fitetsz érte, ami százalékosítva több mint 50%-os jutalékot jelent.

De ha veszel mondjuk 100 €-ért, akkor a 107 ebben az esetben már nem olyan vészes.


Ezt felejti el sok befektetési jutyúbguru, amikor a "100 forintot is érdemes befektetni etf-be" típusú videókat gyártja, hogy a tőzsedei kereskedés nem a kispályázásról szól. Lehet mindent, az más kérdés, hogy mennyi értelme van.

2023. jan. 3. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 krwkco ***** válasza:
100%

" Ilyen pl. a Frankfurti tőzsdén vehető Amundi S&P 500 ETF. Ennek fix 7 euro a vételi díja."

A leírásod arra utal, hogy ez a Frankfurti tőzsdén fix díj.

De ennyit egyes értékpapírkezelők számítanak fel az ügylet közvetítéséért. Mások kevesebbet vagy többet. Ez nem a tőzsdei díj. Azt az értékpapírkezelő fizeti, de az sokkal kevesebb. (És valószínűleg a "clearing house" is kér valamennyit a könyvelésekért, de az se lehet sok.)

2023. jan. 3. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A brókeredtől függ a költség, attól függ hol tudsz számlát nyitni.

Az általános konszenzus a globális ETF-ek vásárlása, pl. Vanguard FTSE All-World (teljes világ), iShares MSCI World (csak fejlett világ).


Az S&P 500 etf is működhet, de 20 évre előre nem tudom megmondani, hogy a világ ugyanennyire USA domináns lesz.

2023. jan. 23. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!