Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mit lehet és főleg mit érdemes...

Mit lehet és főleg mit érdemes tenni a csalók ellenében, ha próbálkoztak a banki adataimmal visszaélve pénzt utalni a bankszámlámról?

Figyelt kérdés

A kérdés nem igazán a banki adataimra vonatkozik, az a része világos és rendben is van, mert természetesen a netbankom felfüggesztését követően rögtön a bank ügyfélszolgálatát hívtam, ahol az ügyintéző segítségét kértem a teljes (netbanki+bankkártya) letiltásban és új kártya igénylésében.


Néhány ismerősöm már pár napja beszámolt arról a sztoriról, ami most elért engem is. Jött egy SMS román ékezetekkel (hosszú évek óta egyébként sem kommunikálok szolgáltatókkal SMS-ben), hogy küldi a nagyösszegű utalásomhoz a hatjegyű kódot, majd azzal párhuzamosan már csörren is a telefon, miszerint a bank (OTP) ügyfélszolgálatára hajazó, de 30-as hívószám keres. Ezt csak utóbb raktam össze, ezért felvettem. A hívó fél az OTP ügyintézőjének adta ki magát, mondván észleltek egy gyanús tranzakciót, de megfogták és ha nem én indítottam, akkor most visszautalnák részemre. Az egyébként is elég gyenge kísérlet mellé enyhe cigány akcentus párosul, szavamba vág, siettetne. Kéri, hogy diktáljam be az utaláshoz a megerősítő kódot...mivel ezt tőlem nem kapja meg, szó nélkül leteszi a telefont, a végén már a látszatra sem ad.


Ami viszont tényleg érdekes, hogy ezekkel együtt még egy netbankos push üzenet is jött, ezen azért már jobban meglepődtem, mert valamilyen úton-módon tényleg eljutottak odáig, hogy legalábbis tényleg megkíséreljék azt az utalást...valakinek valami tipp, hogy a hívószám és az SMS birtokában mit lehet és főleg mit érdemes még tenni a csalókkal szemben? Ja, meg az is megvan, hogy milyen számlaszámra próbálták a tranzakciót indítani.


A hívó szám: +36-30/366-6666 (az OTP-ügyfélszolgálaté ugyanez, csak +36-1 az előtag).

Az utalást az Erste Banknál vezetett 11600006-00000000-78404955 számlaszámra szerették volna végrehajtani.


Találtam egy ilyen leiratot, ez releváns lehet az én esetemben is?

[link]


Helye van például rendőrségi feljelentésnek? A fentiek alapján vajon van értelme?



2023. máj. 9. 19:46
 1/8 anonim ***** válasza:
76%
Mindenképpen van helye a rendőrségi feljelentésnek, hogy lesz-e foganatja az mondjuk kérdéses. Én tuti nem hagynám annyiban.
2023. máj. 9. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Hintalow ***** válasza:
64%

Ez a sztori azèrt nem kerek, mert mint minden banknál, igy azt otp-nèl is gondolom már a netbankba való belèpès is kètfaktoros (sms kód/mobilapp általi jóváhagyás)

Szóval itt a sztori alapján már bent voltak a netbankban (tehat mar règ rosz, mert usernèv/jelszót is tudták)

Viszont ha már be tudtak lèpni,ergó valahogy megugrották a masodik faktort (sms/push) akkor az utaláshoz sem kell nekik a számlatulajdonos ezekkel kapcsolatban. 🤷

Ami a legfontosabb: a netbankba belèpve láttál megadott, de nem aláìrt (ergó nem elindìtott) utalást?

2023. máj. 10. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

#2. Én inkább arra tippelek, hogy ez nem egy netbankból, hanem a megszerzett kártyaadatok alapján tett kísérlet volt, és ahhoz kért egy megerősítést kód formájában.


"ha már be tudtak lèpni,ergó valahogy megugrották a masodik faktort (sms/push) akkor az utaláshoz sem kell nekik a számlatulajdonos ezekkel kapcsolatban"


Ez nem feltétlenül igaz, nekem úgy van beállítva, hogy a belépést követően, a netbankból indított utalást még külön jóvá kell hagynom az appban (vagy ha nem lenne appom, akkor jöhetne szóba az SMS). Így nem, nincs automatikusan további jóváhagyást nélkülözően utalás a sikeres belépést követően sem.


"Ami a legfontosabb: a netbankba belèpve láttál megadott, de nem aláìrt (ergó nem elindìtott) utalást?"


Nem, én sem végbement, sem a jóváhagyásra/aláírásra váró tételek között nem láttam ilyet, ellenben amikor felhívtam az OTP-t, ők valóban láttak egy utalási kísérletet (ami nem került végrehajtásra, hiszen azonnal elutalásra is került volna, ha ez sikeres), ez az én netbanki felületemen már nem jelent meg, más infót meg egyelőre elmulasztottam kérdezni róla, mert csak azzal törődtem én is (és az ügyintéző is), hogy azonnal legyen letiltva minden.

2023. máj. 10. 10:44
 4/8 Hintalow ***** válasza:
64%

Ezt mondom, hogy ha már a belèpèst (amihez ugyanúgy kell appos jóvahagyás vagy sms kód) meg tudták csinálni, akkor az utaláshoz sem kellett volna a te rèszvèteled.

A bankkartyás rèszt nem èrtem, annak semmi köze sem utalashoz, sem netbankhoz.

Zavaros a sztori,mert ha sikerült már bejutniuk a netbankba, akkor az utalas is megoldható.

2023. máj. 10. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Nem kell bejutni ehhez a netbankba, 3 egyszerű lehetősége van adatlopásra:


1. fizettél kártyával és lefényképezte a kártyád, esetleg egy bolti nyereményjátékra hivatkozva, vagy randira invitálva megkérdezte a telefonszámodat


2. Pingvin távirányító lemásolja már 60cm-ről a kártyaadatokat ezt elektronikusan ráteszi egy másik kártyára és csak a kártyán szereplő 3 számjegy kell a vásárláshoz, amit mögötted állva telefonnal felvesz mikor éppen fizetsz. A telefonszámodat meg egy szopásos randira hivatkozva elkéri pl. majd megcsörget, ha elmegy a palija dolgozni...


3. Pingvin távirányítóval lemásolja a telefonod mobilfizetés funkcióját + a telefonszámodat.


https://www.youtube.com/watch?v=VF3xlAm_tdo

2023. máj. 10. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
2023. máj. 10. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

#4. "Zavaros a sztori"


Oké, igazad van. Szégyellem magam, ezt le sem akartam írni még itt sem, de zavaromban bediktáltam a telefonban a belépéshez szükséges kódot, és csak akkor kaptam észbe, amikor kérték a következőt is az utazáshoz. Azért néztem be, mert elfordult már egyszer korábban, hogy egy gyanús utalásindítás után valóban hívott a bank, hogy a tételt megakasztják, és eleinte nagyon hasonlított a beszélgetés arra az esetre. Csak persze milyen kódot kérne tőlem valaha is a bank, utólag már teljesen világos, de kellett egy perc élesben, stresszben voltam, megzavarodtam. Gáz. Szóval igen, jól láttad, a kérdésben nem bontottam ki az igazság minden részletét, ez a teljes sztori. Az utalás végrehajtására nem került sor, az ehhez szükséges kódot kétszer is megkaptam (kétszer próbálkoztak), de nem adtam ki senkinek. Cserébe viszont innen tudom a számlaszámot is, amire az utalást szerették volna teljesíteni, anélkül, hogy én meg lettem volna károsítva.


Köszi a hasznos válaszokat!

2023. máj. 10. 13:27
 8/8 Hintalow ***** válasza:
88%

Jah, akkor ez a jelenleg nagyon pörgő vishing hìvasok, par milliót ilyenekkel hetente lehúznak per bank kb.

Koran reggel, este, esetleg èjszaka hìvnak, hogy jobban össze legyen zavarodva az ember.

Már ott elbukik az általuk szinte folyamatosan használt sztori, ha megakadályoztak egy visszaèlèst, akkor minek zaklatná bank az ügyfelet? 😀 Kösz fiuk csak igy tovább, kb ennyivel lehet azonnal lerakni a telefont.

Feljelentèst lehet tenni, de ezek jellemzően romaniában/ukrajnában/szlovákiában üzemeletetett kis zug callcenterek, kb semmi nem kell hozzá csak par laptop, szóval nehezen kapják el.

2023. máj. 10. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!