Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » A bankok mostanában a jövedele...

A bankok mostanában a jövedelem hány százalékáig engedik eladósodni a hitelfelvevőket? Ti a teljes bevételek hány százalékát fordítjátok hiteltörlesztésre (beleszámítva az összes hitelt, hitelkeretet, hitelkártyát is)?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy az MNB meghatározza a maximális JTM értékét, de arra vagyok kíváncsi, hogy a bankok a gyakorlatban meddig mennek el.

Az Erste-ről azt hallottam, hogy max. 30% a limit náluk, de több bankról nincs infóm.



dec. 16. 14:12
 1/6 anonim ***** válasza:
83%
A bankoknál a 30 % a maximum, de sok esetben eddig sem mennek el.
dec. 16. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Lilluci27 ***** válasza:
18,6% öt fordítok jelenleg erre,őszintén, annyira nem örülök neki hogy ennyi elmegy erre...
dec. 16. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
56%

Számos körülménytől függ, hogy az MNB által meghatározott JM korláthoz képest mit enged meg egy bank.


Nem mindegy, hogy a jövedelem 300E Ft, vagy 1M Ft, hiszen ha magas a bér, még akkor is meg lehet élni a maradékből, ha a bank elmegy a JTM küszöbig, míg egy minimálbéres a jövedelméből sem tud megélni, csak papíron...

Számít, hogy mennyire van eladósodva a hiteligénylő.

Lényeges a kért hitel és a korábbi hitelek típusa is. Jelzálog alapon megengedőbbek a bankok, hiszen ilyenkor nem csak a jövedelem a fedezet.

Bankfuggő, ki miket vesz még figyelembe, pl jövedelem típusa, munkaviszony hossza, életkor, családi állapot, eltartottak száma, iskolai végzettség, vagyoni helyzet, kért hiteltípus, stb, stb.


Nincs ilyen egyetemleges szabály, hogy X bank 30%-ig hitelez, Y bank meg 50%-ig, a körülmények is nagyon fotosak.


Teljesen más az esélye pl. egy egyedülálló, alacsony jövedelmű, pár hónapos munkaviszonnyal rendelkező egyedülálló fiatalnak valamilyen személyi kölcsönre, mint egy házas, magas jövedelmű személynek megfelelő önerő mellett egy lakáshitelre. Az előbbinél az se biztos, hogy 20%-ig engedik terhelni a jövedelmét, az utóbbinak akár 60%-ig is, ha a jövedelme

meghaladja az 500E Ft-ot.

dec. 16. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

köszönöm utolsó a részletes és kimerítő választ!

Igazából arról lenne szó, hogy jó lenne egy lakáshitelbe beleugrani, de még gyűjtöm az önerőt, csak számolgattam, hogy vajon mennyi lenne az abszolút minimum.

Egyébként a fizetésem nettó 622 ezer forint (a cafeteriával együtt, amit a fizetésemmel együtt utalnak, mert kp-ként kértem) és van egy diákhitelem és egy kisebb személyi kölcsönöm. A kettő törlesztője havonta 57 ezer forint, szóval a fizum 9%-a már terhelve van, így nekem nem mindegy, hogy csak 30%-ig mehetek el, vagy akár 40%-ig is.

30 éves vagyok, mostani munkahelyemen pedig 1 éve és 3 hónapja vagyok határozatlan idejű szerződéssel, párom/adóstársam nincs.

dec. 16. 18:51
 5/6 anonim ***** válasza:
A munkajövedelmem 3,1%-át költöm hiteltörlesztésre. Minden jövedelemhez képest nehéz megmondani mert az árfolyamoktól függően azok nagyon ingadoznak.
dec. 16. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Kérdező, akkor jelen esetben most számodra a megfelelő mértékű önerő összegyűjtése a legnagyobb feladat, amit szintén kormányrendelet szabályoz. A jövedelmeddel nem lesz gond.

Maximum az ingatlan értékének 80%-a lehet jelzáloghitel, de ez is egy olyan korlát, amit nagymértékben befolyásol pl. a település és az ingatlan állapota is, de még a hiteligénylő paraméterei is.


Vidéki kistelepülésen nem ritka, hogy 40-50% önerő kell, de felkapottabb településen, jó állapotú lakásnál elég lehet a 20% is. Ha kevés az önerő, mindig érdemes előzetes becslést kérni a hitelképesség vizsgálat mellé még foglalózás előtt, így nem veszélyezteted az önerődet és ügyvédet is csak akkor kell fizetni, ha már tuti a hitel.

dec. 16. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!