Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Panelprogram, Fundamenta....

Panelprogram, Fundamenta. Lehet hogy a párom Fundamentáját használjam fel rá?

Figyelt kérdés

Sziasztok,


következő lenne a problémám. Panellakásban lakunk a feleségemmel ketten, de ez a lakás az én nevemen van. Elérkeztünk oda, hogy megnyertük a panelprogramot, melynek önerejét a lakóközösség LTP-n keresztül szeretne megoldani. A részünkre jutó költség kb. 711 ezer Ft. A feleségem részére van kötve egy azt hiszem 4 év 4 hónapos Fundamenta (a legkisebb futamidejű), amelyet havi 20. 000 Ft-jával fizetünk és jövő év elején jár majd le a megtakarítási időszaka. Az én nevemen pedig egy 8 év 2 hónapos Fundamenta, amit szintén 20. 000 Ft-jával fizetünk és 2013-ban fog lejárni (szintén a megtakarítási időszaka). Az én nevemre szóló Fundamentát nem szeretnénk semmiféleképpen sem módosítani, mert az szabadfelhasználású.


Ezek eddig a tények.

Ami kétségem támadt, hogy mivel a lakóközösség is szintén Fundamenta (vagy OTP-Lakáskassza) segítségével oldaná meg a panelprogramhoz szükséges önerő megteremtését, ez problémákhoz vezethet. Visszaolvasva itt a fórumon láttam, hogy az Államkincstár egy embernek egy évben csak 72. 000Ft-ot fizet, ergo vagy meg kell bolygatnunk a Fundamentámat (ill. ehhez kapcsolódik, hogy szintén itt olvastam, hogy hiába a feleségemnek hivatalosan nincs tulajdonrésze az ingatlanban, de esetleg az Ő Fundamentáját is felhasználhatjuk (igaz ez?)), vagy pedig kénytelenek leszünk egy összegben befizetni azt a 711. 000 Ft-ot. Mégegyszer írom, én a saját Fundamentámhoz nem akarok nyúlni, nehogy "elvesszen" a szabadfelhasználhatósága. Meg tudjuk ezt valahogy oldani, hogy ne kelljen egyben kifizetni a 711 ezret, akár úgy hogy a feleségem Fundamentájából fizetjük ki ezt a pénzt, és ennyivel kevesebbet kapunk jövőre amikor lejár megtakarítási időszaka, vagy más módon? Remélem érthetően tudtam fogalmazni. :) Előre is köszönöm a válaszokat!


2011. máj. 5. 14:12
 1/8 Sovcsik Krisztián ***** válasza:

Használjátok fel nyugodtan a 8 éveset, mert annyi a különbség, hogy a feleségedét meghosszabbítjátok 8 évre és az övé is szabad felhasználású lesz. 4 év előtt hitel felvétele nélkül, nem lehet pénzt kivenni a Fundamentából + jogszabályok alapján az övét nem használhatja fel, csak ha tulajdonjoga van a lakásban.

Az ötletem:

8 éves te neveden lévő Fundamenta felhasználása

4 éves kitolása 8 évesre /nem tudom lehet-e szerződő váltást csinálni így, de az még jobb lenne,mert akkor ha lakásra kell felhasználni nem kell tulajdonjog hozzá

Az új Fundamenta megkötése pedig a feleséged nevére, mert az új jogszabályok alapján, ezt már fel lehet használni úgy is ha nincs tulajdonjoga valakinek.

2011. máj. 5. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a választ!
2011. máj. 6. 06:56
 3/8 anonim ***** válasza:
Megszünt a szabad felhasználás. Tehát amit az előző írt, hogy a feleségedét hosszabítsátok meg és majd akkor az lesz szabad, az nem járható út. Viszont sztem a panelp. és a fundamentátok nem üti egymást. Nem hinném, hogy külön a te nevedre, külön a szomszédod nevére... kötné a lépcsőház a fundamentát. Nekem és a férjemnek is van fundamentánk, és a közös lakásunk és az én lakásom is panelprogramos. Fizetjük a részletet, és nem volt semmi gubanc. Pedig az én fundamentámat már akkor kötöttük, mikor mind akét lakáson rég ment a panelp.
2011. máj. 6. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Hm... Köszönöm Neked is, ez jó hír!
2011. máj. 6. 14:39
 5/8 anonim ***** válasza:

Minden esetre szerintem semmiképpen ne nyúljatok a fundamentátokhoz,egyikhez se, amíg ki nem mondják, hogy amíg fizetitek, addig nem fog menni a panelp. törlesztése. Nehogy túl korán "kapkodjatok" feleslegesen. Mert mondom, nekünk nem üti a kettő egymást. Sőt, nem is kérdeztek semmit, semmi olyat, hogy van-e fundamenta, lakáskassza...? Szerintem a lépcsőház "nevére" lesz kötve a fundamenta.

Azt mondja a férjem, hogy a fundamenta honlapján utána lehet nézni. Állítólag háromféle van. Magánszemélyek részére, lakóközösségek részére, és önkormányzat részére.

2011. máj. 6. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Sovcsik Krisztián ***** válasza:
A 2009. Július 1.-e előtt megkötött Fundamenta szerződések , ha 8 évesre meghosszabbítódnak, akkor szabad felhasználásúak. Ez jogszabályilag így van leírva, tehát , ha meghosszabbítják, ez egy járható út. A másikat pedig azért írtam, mert a társasháznak 2 lehetősége van. Vagy egy társasházi Fundamentát nyit, ez szabályozva van,egy x fős társasháznak meg van adva az Állami támogatás maximuma. Ezt azzal lehet kijátszani, ha minden lakóra külön köttetnek új Fundamentát, így sokkal nagyobb összeget lehet felvenni. Ezért írtam, amit írtam.
2011. máj. 6. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Hmm, az előttem leírtakat csak annyiban egészíteném ki, hogy így igaz, a 4 éves panelprogramos szerződés lehet szabad felhasználású amennyiben 8 évre módosítjátok. Ezzel csak az a probléma, hogy valószínűsítem, hogy a szerződés a társasházra van engedményezve. Ha 4 évesre kötöttétek gondolom 4 év után kell nekik a pénz. És minden módosításhoz kell a hozzájárulásuk. Nem valószínű, hogy engedik 8 évesre meghosszabbítani mert akkor 4 év után nem jutnak a pénzükhöz, csak ha felmondják, akkor pedig ugyanott vagytok mint most. Azt javaslom, hogy a társasház hozzájárulásával a feleséged szerződését osszátok meg (ez igazából egy klónozás) és így lesz még egy szerződés ami szintén szabad felhasználású lesz, mert örökli a megtakarítási idő kezdetét is. Anyagi vonzata 2.000 Ft módosítási díj, meg számlanyitási díjkülönbözet. Ugyanis megosztás során lecsökken a szerződéses összeg, amit vissza kell emelni majd az engedményezett szerződésen, hogy a kiutalási feltételeket időben elérje. Ha most megosztjátok, akkor egy közeli hozzátartozót kell megnevezni kedvezményezettnek, hogy az állami támogatást igénybe tudjátok venni. Ha segítség kell vagy valami nem világos szólj nyugodtan. Remélem tudtam segíteni.
2011. jún. 16. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Az alap kérdés az volt: Felhasználható-e szükség esetén a feleség Fundamenta lakásszámlája a férj nevén és tulajdonában levő ingatlan felújításához ?


2011.januárjától módosult az LTP törvény:IGEN, FELHASZNÁLHATÓ!

Nem kell, hogy a közeli hozzátartozó (házastárs,testvér,szülő,nagyszülő,gyermek,unoka) tulajdonjoggal rendelkezzen abban az ingatlanban, amelyikhez az állami támogatást felhasználják. A feleség aláír egy nyilatkozatot, hogy lemond az őt a lakásszámlája után megillető állami támogatásról a férje ingatlana javára....és ennyi !


Hogy mikor kell megtenni ezt a nyilatkozatot ?

Akkor, amikor


1. ....vagy a megtakarítási időt követő 3 hónapos "kiutalási időszakban" eldönti a szerződő, hogy mi legyen a megtakarított pénzzel: Felveszi-e csak a saját megtakarítását az állami támogatással és a betéti kamattal együtt, és megszűnik a szerződése - vagy kéri-e hozzá azt a törvényben garantált 3,9 %-os kamattal kiszámított lakáskölcsönt, amelynek összege = Szerződéses összeg - (Saját megtakarítás+Állami támogatás+Betéti kamat). Ha kéri a lakáskölcsönt, arról tudnia kell, hogy az az LTP törvény alapján JÁR NEKI, és azt a módozathoz tartozóan már előre kiszámított FIX havi HUF törlesztéssel, további X hónap futamidő alatt kell visszafizetnie. A lakáskölcsön felvételéhez is szükség van a személyi és ingatlanfedezeti biztosítékokra.


2.....az említett nyilatkozatot megteheti az akkor is az ügyfél, ha a megtakarítási idő LEJÁRTA ELŐTT szeretne hozzáférni a pénzéhez. Ilyenkor Fundamenta személyi bankáron keresztül beadott ÁTHIDALÓ KÖLCSÖN KÉRELEMRE - a hitelezés egyéb,Fundamenta által előírt feltételeinek teljesülése esetén - a Fundamenta megelőlegezi az érintett szerződéshez (vagy a kérelemmel egyidejűleg módosításra kerülő szerződéshez) a még be nem fizetett megtakarítási összegeket+arra járó állami támogatást+ még jóvá nem írt betéti kamatot + az adott szerződéshez járó kedvezményes 3,9 % kamatú lakáskölcsön még el se kezdett törlesztő részleteit. Tehát az ÁTHIDALÓ KÖLCSÖN minden esetben a Szerződéses Összeggel egyenlő, 1,5 millió Ft felett csak megfelelő ingatlanfedezettel lehet felvenni, és annak visszafizetése egyedül a Fundamenta kockázata - ezért plusz kamatot (7,5-8,1 %) kell fizetni - A MEGTAKARÍTÁSI IDŐ VÉGÉIG,a megtakarítási összegen felül.

Azt követően a 3,9 kamatú lakáskölcsönre megállapított törlesztő részletek lesznek esedékesek. (Ld.mint fent)

Fundamenta vezető személyi bankár vagyok, a saját hitelek intézésére jogosult. Ha segíthetek valakinek ilyen ügyben, keressen meg privát üzenetben.

2011. aug. 1. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!