Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » A babakötvény nem is olyan jó...

A babakötvény nem is olyan jó dolog? Inkább valami másba éri meg befektetni?

Figyelt kérdés

Októberben nyitottam babakötvényt, és úgy terveztem, hogy minden hónapban rakok rá 10ezer forintot, így a lányom 18. születésnapjára kb 3millió forint fog összegyűlni. Viszont elgondolkoztam azon, hogy meg fogja-e egyáltalán kapni ezt a pénzt a forintgyengülés, gazdasági válság stb. miatt.


Ezt a levelet kaptam az egyik ismerősömtől:


"a Magyar Pénzügyi Közvetítőnél dolgozok és miután most született babátok nem tudom mennyire gondolkoztatok el azon, hogy egy kis tőketartalékot biztosítsatok számára a későbbiekben, hogy mire felnő legyen egy kis útravalója az élethez!


Erre a legismertebb megoldás jelenleg a babakötvény, de vannak már ennél sokkal jobb megoldások is a piacon!


Kezdjük egy kis rövid szösszenettel a babakötvénnyel kapcsolatban, tiszta forrásból, tisztázzuk le, mit is jelent a babakötvény.

Szerény véleményem szerint az utóbbi 10 év legjobb politikai döntése a babakötvény bevezetése volt. Azért csak elviekben, mert a babakötvény a gyakorlatban semmit sem ér,később részletesen leírom,hogy miért.


Magyarán, ha egy gyermek megszületik Magyarországon, az állam nyit neki egy számlát, melyre a gyermek megszületésekor 40.000 forintot helyeznek. A Magyar Államkincstár a megnyitott számlára évenként az ötéves állampapír hozamával megegyezõ mértékû kamatot ír jóvá. Igen, jól olvastátok, roppant keveset. Ez nagyjából 6% éves kamatot jelent mínusz számlavezetési költség: 1% / tisztelet a kivételnek /. Miután gyermekünk betöltötte 18. életévét, az államkincstártól kérelmezheti az összeg felvételét. Ez az összeg, "hatalmas" kamatokkal együtt kevesebb mint 100 000 forint. Ezt az úgynevezett "életkezdési támogatásnak". Ha ti még plusz úgy gondoljátok, hogy szeretnétek, ha a gyerkőc több pénzhez jutna 18. életévének betöltésekor, önszántatokból elhelyezhettek bármikor, akár havi rendszerességgel is összegeket a babakötvényre.

Természetesen ezt az befizetéseket is állampapírba fektetik, aminek a hozamai olyakor egy bankbetét hozamánál is alacsonyabbak,mivel kincstárjegyről van szó. Szerintem itt van a kutya elásva, hiszen nagyon sok szülõ, aki "bedõl" a babakötvénynek, önszántából elhelyez még egy havi pénzösszeget ezen a számlán, ami a magyar gazdaságba kerül. De nem a szülõnek és nem is a gyereknek,hanem az államnak jó.


Jó pár éve vannak már olyan kifejezetten gyermekprogramok,alternatívák a hazai piacon is, melyekkel egy biztos és biztonságos 12-15%-os hozamot lehet elérni hosszabb távon. Ha 18 évrõl beszélünk, még magasabb hozamokat realizálhatunk egy ilyen termékkel, maximális biztonsággal, és a mi támogatásunkkal, magyarán két-háromszor annyit, mint a babakötvénnyel. Nem kétszer vagy háromszor annyi, hanem jóval több pénzről beszélünk, hiszen a kamatos kamat elve alapján a hozamok többszörözõdnek, és mi ezeket szeretjük. Ha a babakötvény nem infláció alatti hozamokat realizálna, hanem például egyéves 12%-os hozamot, a kezdeti 40 000 forintunkból, még akkor is, ha nem rakunk hozzá semmit, több mint 400 000 forintunk lenne. Hogy miért nem engedheti meg az állam a magasabb támogatást? - Ez egyszerû, mert nincs pénze.


A babakötvény egyetlen dolog. Százezer forint a gyereknek, amikor 18 éves lesz. Ez az összeg indexálva sincs, azaz a pénz el fog értéktelenedni, hiszen infláció alatti hozamok vannak rajta. Jó lesz majd a ballagási ruhára/öltönyre.


Rossz lesz kimondani a tényt, azonban az igazság az, hogy a babakötvény Magyarország giccs- és látszatterméke, mely semmit sem ér. Úgy kell felfogni, mint egy kb. 50 000 forintos születésnapi ajándékot az államtól. Hogy miért ötvenezer forintos? Mert a pénz annyit fog érni 18 év múlva. Vagy annyit se,mert sajnos az infláció eszi meg.


Szeretném ha megismernétek a gyermekprogramok széles választékát, és tudjátok meg, hogyan lehet a gyerkőcnek több millió forintja, mire eléri a felnõtt kort."


Nektek mi a véleményetek erről? Továbbra is a babakötvénybe fektessek, vagy válasszam az ismerősöm által felkínált lehetőséget?


2012. jan. 5. 20:11
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Semmilyen betétszerüségnek sincs értelme, mert az infláció miatt mire a gyerek megkapná, már nem ér jóformán semmit. Ha tényleg akarsz valamit, akkor végyél olyan értéktárgyakat, amik megtartják az értéküket, pénzt gyüjteni értelmetlen, mindegy, milyen társáságnál.
2012. jan. 5. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Egyetlen dolog miatt éri meg:

10% állami támogatás, legfeljebb évi 6000 Ft.

Azaz, ha 60e-t befizetsz 6-ot hozzátesz az állam. Plusz a start-számlának eleve van kamata. Ez a tizenpár százalék már egész jó ajánlat. Természetesen, ha több pénzt akarsz a gyereknek félrerakni, célszerű az efölött részt máshol fialtatni.

2012. jan. 5. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Előző vagyok:

Ha a magyar államkincstár vezeti a számlát arra nem tudsz befizetni. Ha akarsz pluszban befizetni:

[link]


A Budapest Bank most 7%-ot fizet, az állami támogatással 17% kamat, évi 60e Ft befizetéséig. (kamatadó mentes).

Szerintem az ismerősöd ettől jobb (BIZTOS) hozamú termeket nem fog tudni mutatni. Vagy ha mégis írd ki ide is, mert engem érdekelne.

Valószínűbb, hogy valami kétségesebb kimenetelű unit-link biztosítást fog ajánlani.

2012. jan. 5. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Sovcsik Krisztián ***** válasza:
69%

A babakötvény egyetlen pozitívuma, hogy van rá 20% Á.T., ami maximum évi 12e Ft, ez azt jelenti, hogy ezt havi 5e Ft-ból eléritek,azaz a 10e Ft felére kaptok csak állami támogatást.

A különbségek, hogy a biztosítás rugalmasabb, a futamidő alatt bármikor lehet kivenni, pluszban hozzárakni, futamidőt rövidíteni, hosszabbítani, életbiztosítást, egészségbizt., baleset-biztosítást belerakni, + lehetőségeket beletenni, havi összeget emelni, csökkenteni (pénzintézet függő). Meg lehet jelölni kedvezményezetett, ha veletek történik valami, akkor gyerek 18. életévének betöltése előtt is hozzájuthat a pénzhez.

Babakötvény: 18.életév előtt nem lehet vele semmit kezdeni.

Az én tanácsom, hogy találkozzatok a tanácsadóval és beszéljétek át rendesen mit szeretnétek a gyereknek, egy biztos a babakötvényen bármilyen támogatás is van, nagyon rugalmatlan.

2012. jan. 5. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Sovcsik Krisztián ***** válasza:
Illetve a javaslatom egy babaszámla, később manószámla nyitása, ahova nagymama-nagypapa, keresztszülők tudnak berakni pár Ft-ot, amit a kicsi fel tud használni később, még mielőtt 18 lesz. Fel lehet őt is készíteni az életre, pl. ha szeretne valamit, akkor ott a bankszámlája, egy biciklinél a felét ő állja a felét a nagyszülő és akkor arra gyűjtögethet, stb.
2012. jan. 5. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A babakötvényhez a szülői befizetés 10-át, max. 6eFt/év ad az állam. 20%, max. 12eFt/év azoknak van, akik gyermekvédelmi támogatásban részesülnek!


Az említett levéllel a gondom/gondolataim:

2007 óta 42500 Ft - ha még ennyit sem tud kijavítani egy régi levélben...

A MÁK-nál hagyott babakötvény valóban a mindenkori öt éves állampapír hozamával nő, de az kb. 2003-ban volt 6% körüli.

[link]

Ha a MÁK-nál hagyod nincs kezelési költség, ha átviszed bankba, az első pár évre nincs kezelési költség, ott valóban jelenleg 6% körüli a hozam.


Összességében nem szeretem azt, amikor úgy akarnak valamit eladni nekem, hogy egy másik terméket lefikáznak.


Függetlenül attól, hogy én egyik meglévő és a jövőbeli gyermekeimnek sem kötöttem babakötvényt, jelenleg olyan befektetésünk van, amit nem feltétlenül nekik csináltunk. Hallgasd meg, hogy mit mond, de ne dönts anélkül, hogy alaposan utána ne néznél.

2012. jan. 6. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Pluszba én nem tennék pénzt babakötvénybe. Szerintem is valami unit linked biztosítást fog ajánlani, de azért érdemes lehet egy ajánlatot bekérni tőle. Én persze kérnék még jónéhány másik ajánlatot is, hisz hosszú évek megtakarításáról van szó, amit a gyermekednek szánsz. Én is ezt tettem, mielőtt elindítottam a keresztlányom számára egy megtakarítást, már vagy öt éve. Az sem babakötvény...
2012. jan. 8. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!