Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Ha tartozást örököltem, akkor...

Ha tartozást örököltem, akkor a kamatot is ki kell fizetnem, vagy elég a tőketartozást?

Figyelt kérdés
Most tudtam meg, hogy apukám után jó kis tartozást örököltem, eddig nem tudtam ennek létezéséről!!!!! Most kamattal együtt akarják behajtani rajtam. Jogos ez? Hol nézhetnék ennek utána anélkül, hogy még jogi tanácsadásért is fizetnem kellene?

2012. jún. 13. 11:30
 1/7 anonim ***** válasza:
23%
Pénzbeli tartozást nem lehet örökölni.Csak az örökség mértékéig felelsz a tartozásért. Csak akkor kell tartozást fizetni ha készfizető kezes vagy a tartozásban.
2012. jún. 13. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
53%

Csak a hagyaték erejéig felelsz a tartozásokért, tehát legrosszabb eset az, hogy semmit nem örökölsz.

Viszont, ha még így is pozitív a vagyon, akkor természetesen kamatostul kell kifizetni. (Elévülési időn belül csak persze.)


Fontos: ha elfogadod az örökséget, majd mondjuk eladod vagy elajándékozod, akkor is helyt kell állnod a tartozásokért, mert nem a hagyaték tárgyaival, hanem a hagyaték értékének erejéig felelsz!!

2012. jún. 13. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Hát pedig sajnos nagyon úgy fest, hogy lehet!!!
2012. jún. 13. 11:44
 4/7 A kérdező kommentje:
Kedves Második, igen így tudom én is, de a kamatban nem vagyok biztos, hogy azt is muszáj-e kifizetni?!
2012. jún. 13. 11:45
 5/7 anonim ***** válasza:
53%
Bizony, hogy lehet! És a kamatokat is rád terhelik. A kamatokat teljes egészében nem engedik el, de szociális élethelyzetre való tekintettek mérsékelhetik, illetve egy viszonylag kedvező részletfizetést is engedélyeznek. (Ebben a cipőben járok én is.)
2012. jún. 13. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

#1: tévedsz.


Ptk. 677. § (1) Hagyatéki tartozások:

- az örökhagyó illő eltemetésének költségei;

- a hagyaték megszerzésével, biztosításával és kezelésével járó szükséges költségek (hagyatéki költségek), valamint a hagyatéki eljárás költségei;

- az örökhagyó tartozásai;

- a kötelesrészen alapuló kötelezettségek;

- a hagyományon és a meghagyáson alapuló kötelezettségek.


A hagyaték része az elhunyt tartozása is (kamatostól), amennyiben azt a hitelező hitelt érdemlően bizonyítani tudja. A hagyatékkal "érkező" tartozásokat a hagyatéki tárgyalástól számított egy éven belül mint hagyatéki hitelezői igényt kell jeleznie az örökös felé a hitelezőnek. (Jogi trükkökkel az egy év kitolható max. 5 év jogvesztő határidőig).


Amennyiben a tartozás miatt az örökség "nem érné meg" neked, úgy amint megnyílik az örökség, nyilatkozatban lemondhatsz róla, így a rád eső hagyatéki rész (tartozással együtt) a többi jogosultra, vagy ha más örökös nincs, akkor az államra száll, viszont így mentesülsz a tartozástól is.


egyébként meg: [link]

2012. jún. 13. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
52%

Felejtsük már el a lemondást, tök mást jelent.

"miután megnyílik az örökség, nyilatkozatban lemondhatsz róla" - NEM!!!!

Miután megnyílik az örökség, visszautasíthatod azt.


Lemondani szerződéssel, az örökhagyó életében lehet.


Igenis, hagyatéki teher a kamat is.

A hagyatéki tartozásokért - másodszor írom le - a hagyaték EREJÉIG felelsz, ha örökös vagy. Értelemszerűen, ha visszautasítod az örökséget, akkor nem felelsz.

Olyan NINCSEN, hogy magánvagyonoddal felelj, illetve akkor van - ahogy már írtam -, ha eladod vagy elajándékozod a hagyaték tárgyat, az öröklés UTÁN! Tehát, már örökös vagy, nem utasítottad vissza, csak épp nincs meg.


Az sem kizárt, hogy örökölsz teszem azt egy értékes festményt, amit szeretnél megtartani, akkor te mondhatod, hogy inkább a saját pénzedből fizeted ki a hitelezőket, és maradjon meg a kép. Mert a hagyaték EREJÉIG felelsz, és nem a hagyaték TÁRGYAIVAL.

De, ha a két 2 millió forintot ér, a tartozás pedig 5 millió, akkor is csak 2 milliót kell kifizetned.


Remélem, már érthetőbb így.

Második voltam.

2012. jún. 13. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!