Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Quaestornál lejáratkor a...

Tom2008 kérdése:

Quaestornál lejáratkor a szerződésben meghatározott névértéket fizetik vissza, a fedezeti összeget, vagy valami általam ismeretlen tényezőktől függő összeget? UI. : fix kamatozású kötvényről van szó

Figyelt kérdés
A Quaestortól erre nem kaptam normális választ..Mert általában kötvényeknél ha nem csal a tudásom, akkor a névértéket fizetik vissza. Csak azért fontos, mert a befizetett összegem és a névérték közötti különbség alig kevesebb, mint a várható kamat..ha tényleg csak a jelölt névértéket fizetik vissza, alig éri meg az egész....UI. : fix kamatozású kötvényről van szó

2013. okt. 14. 16:05
 1/6 anonim ***** válasza:

A kötvény mindig a névértéket fizeti vissza, ebben az esetben is. A jelölt névérték arra való, hogyha valaki a lejárat előtt, a másodlagos piacon (valaki másnak) akarja eladni a kötvényét, akkor annyiért tudja.


Hiába van mondjuk a kötvényed (bármilyen) jelölt névértéke 80%-on, te 100%-ot fogsz kapni érte.


Azét jó a kötvény, mert még hogyha 60%-os jelölt névértéken vetted valakitől, akkor is 100%-on veszik vissza tőled. Magyarul ha vettél egy kötvényt 60 ezerért, ami a 100 ezres névértékére 5 év alatt 10%-ot (10 ezret) kamatozott, akkor még vissza is veszik tőled 100 ezerért. Kész főnyeremény. Persze a nyereség lehet kisebb, csak szemléltetni akartam, hogy egy kötvénnyel is lehet igazán sokat bukni és nyerni is.

2013. okt. 14. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Magyarán én most egy óriási bakit követtem el azzal, hogy vettem egy olyan kötvényt, ahol a befizetett összeg jóval magasabb, mint a névérték? Amit írsz az nekem is logikus, de esetemben kicsit érthetetlen.

Bocsi az értetlenkedésért....

2013. okt. 15. 13:19
 3/6 anonim ***** válasza:

Kötvényeket névértéken alapvetően a kibocsátásukkor lehet venni.


Például ha az állam, az OTP, a MOL, a Quaestor vagy az Apple kötvényeket bocsát ki, akkor az a kötvény névértékén történik. A kibocsátáskori vevő a 100 000 forint névértékű kötvényt 100 000 forintért veszi meg. Ezután ebből a kötvényből már a kibocsátótól nem lehet venni (hiszen kibocsátotta), de a kötvényeknek ki szokott alakulni egy másodlagos piaca. Itt a kötvény névértékre vetített árfolyama változhat, a piaci keresletnek és kínálatnak megfelelően.


Szögezzük le: Ha valaki vesz egy kötvényt elsődleges kibocsátás során és nem nyúl hozzá a lejáratig, akkor semmi kára nem származik belőle.


Itt van egy kép a MOL Magnólia nevű kötvényének árfolyamáról az utóbbi 4 évből.

Nem tudom lehet-e érteni, de ha nem akkor tovább magyarázom.


A kötvény 100%-on lehet kibocsátva (mint minden kötvény). (A kibocsátáskori ár nem szerepel a képen). Később lement az árfolyama 50% köré.


Tehát aki vett 1 kötvényt, az csak féláron tudta eladni 2009 nyarán, vagyis elbukta a pénze felét. De aki akkor vett, az féláron tudott venni egy kötvényt. Ha nem csinált semmit, csak ült rajta 2 évig, akkor látható, hogy 2011 nyarára megduplázta a pénzét! És ez nem egy részvény, csak egy kötvény. Tehát kötvényen is lehet sokat keresni és sokat is bukni, mint látható, ha valaki belepiszkál és nem tartja meg a lejáratig.


A kötvénypiac majdnem olyan durva is lehet, mint a részvénypiac.


Csak akkor szívtad meg, ha a kötvényed árfolyama zuhanni kezd, de akkor is csak akkor, ha azelőtt akarsz megszabadulni tőle, hogy lejárna hivatalosan.


Mintha vettél volna 110 ezer forintért valamit, amit korábban meg lehetett venni 100 ezer forintért is. (Ide helyettesítsd be a saját számaidat.)

2013. okt. 15. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Abszolút értem, amit írsz, a kötvényekhez való kereskedéshez kell "némi" szakértelem is, nem lehet csak úgy ad hoc egyik napról a másikra venni valamit.

Az általam vett Quaestor kötvény árfolyama 107, xy ( nem tudom pontosan mennyi) , ami ugye több, mint a névérték( 7,xy százalékkal) ergo ha megvárom a lejárati dátumot, akkor ezt a 7%-ot ( ami lehet akár több százezer forint) elvesztem, ami a kibocsátott 100%-on felül van? Ergo ha megy fel még az árfolyama akkor érdemes eladni, annak ellenére is, hogy akkor a kamatot bukom?

Nagyon buta vagyok ehhez sajnos, abszolút nincs ráállva az agyam erre, de Quaestor kötvényt rengeteg laikus ( is) vesz, aki csak annyit lát, hogy egész jó kamatot adnak bankbetéthez képest, de a kötvény működéséről (mint nekem) fogalma sincs, úgyhogy ez a téma elég közérdekű.

2013. okt. 15. 17:08
 5/6 anonim ***** válasza:

A lényeget megértetted.


Ugye azt is vágod, hogy a kötvényekre a kötvény értékét (névértékét) a lejáratkor szokták visszafizetni. Ez könnyíti meg az adós (a kötvénykibocsátó) hitelezését. Vagyis ha te veszel egy 3 éves, 5%-os kamatozású kötvényt, akkor így néz ki a pénz, amit kapsz:

1. év: 5%

2. év: 5%

3. év: 100%+5%


Tehát a pénzt (a névértéket) a végén kapod vissza a legtöbbször.


Jól látod, ha te 107%-on, (vagy 200%-on, 500%-on, stb) vetted, akkor is csak a 100%-ot kapod meg a végén. Annyit még számolj hozzá, hogy a kötvény azért közben kamatozik is.

Tehát: Ha olyan kötvényt vettél, aminek a futamidejéből még 2 év van hátra és a kötvény 3,5% kamatot fizet (csak példa), akkor valójában pont megkapod a pénzed a végén, amiért fizettél, mert a hátralévő 2 évből az egyikben kapsz 3,5% kamatot, a következőben pedig szintén 3,5%-ot, plusz a 100%-ot. Persze így is sokat buksz azon, hogy közben ezt a pénzt nem tudod máshova berakni, ahol valóban kamatozna is.


"Ergo ha megy fel még az árfolyama akkor érdemes eladni, annak ellenére is, hogy akkor a kamatot bukom?"


Igen, ezen elgondolkozhatsz. Ahogy írtam, a kötvényeknél, ha valaki nem a kibocsátáskor veszi meg a kibocsátótól (jegyzi le) és nem akarja a lejáratig tartani, hanem közben (tudva-tudatlanul) spekulál az árfolyamával rengeteget lehet bukni és keresni is. Ebben az esetben ahogy írtam a kamat adja a nyert (vagy bukott) pénz kis részét és a kötvény névértékén elért nyereség adja a keresett pénz javát.

2013. okt. 15. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
Ha Questor kötvényed van ami fiktív, akkor futhatsz a pénzed után... Nincs rá állami garancia sem.
2015. márc. 11. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!