Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Nekem kell fizetnem? Csak az...

Nekem kell fizetnem? Csak az örökrész erejéig lehet örökölni?

Figyelt kérdés
16éves koromban(3éve) meghalt apám. Testvéremmel és anyukámmal örököltük meg a házunkat a hitelekkel együtt. Mivel azt hittük, hogy el tudjuk adni a házat, nem utasítottuk el az öröklést(vagyis nekem még nem volt beleszólásom, mivel kiskorú voltam). Most arra lennék kíváncsi, hogy ha elárverezik a házat, tegyük fel 10 millió Ft-ért, de a hitel 12 millió Ft, akkor ilyen esetben megszűnik minden örökölt hitel? Azt olvastam, hogy csak az örökrész erejéig öröklik az ember, és ebben egy üyvéd is megerősített(de nem tudtam megnyugodni). Mindent összegezve azt szeretném megtudni, hogy ha elárverezik a házat, akkor nyugodt lehetek-e, hogy nem fogom életem végéig a szüleim hibájából adódóan fizetni a hitelüket?

2013. okt. 18. 23:54
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Ez ilyen formán nem igaz. Amennyiben elfogadtad te (vagy jelen esetben a törvényes gyámod) az örökséget és erre a gyámhivatal rábólintott akkor az öröklés törvényes. A gyámodnak fel kellett volna tudnia reálisan mérnie, hogy az örökrész értéke több-e, mint a tartozás. Vagy jelen esetben arról is lehet szó, hogy az öröklés pillanatában az aktuális piaci helyzet szerint többet ért az ingatlan, mint most és akkor még fedezte volna a hitelt, ma pedig már gazdasági okokból nem. Ez esetben sem visszavonható az öröklés.
2013. okt. 19. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Akkor ha nem tudják annyiért elárverezni, mint amennyi a hitel akkor a fennmaradó részt nekem kell kifizetni? Nem lehetne valahol fellebbeznem, hogy még kiskorú voltam, és nem az én javamat szolgálta a gyámhivatal döntése. Az ügyvéd akit megkérdeztünk, azt mondta, hogy mivel az örökrész erejéig öröklök,hagyjam az egészet, elárverezik, utána nem lesz vele gondom. Valaki nem tudna valami tanácsot adni mit tehetnék, hogy ne kelljen fizetnem?
2013. okt. 19. 11:18
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez az ügyvéd nagyon hülye volt, már megbocsáss.


Természetesen tudod jogi útra terelni az ügyet, de az ilyen ügyek nagyon szövevényesek, hiszen akkor meg az lesz, hogy ha meg is ítélik az igazadat, akkor az elmúlt 3 évig ingyen használtad az ingatlant?


Az 100%, hogy a legrosszabb megoldás megvárni, míg elárverezik az ingatlant majd hinni a csodában, hogy soha többet nem keresnek (mert fognak és ki akarják majd fizettetni veled és ha van más tulajdonos akkor azzal a fennmaradó hiteltartozást).

2013. okt. 19. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat. Esetleg tudnál valamit tanácsolni, hogy mit tehetnék? Szerencsére csak a 13/50 részét örököltem, azaz az adósság 27%-át. Ha pl. az elárverezés után marad 1000000 Ft adósság, akkor ugye nekem annak az egy milliónak a 27%-át kell kifizetnem? A házunkba sajnos be sem tudok menni, mert anyukám örökölte a 23/50 részét, és engem meg a tesómat nem enged be, csak rombolják le házat. Mit tehetnék, hogy valahogy a legkevésbé rosszul jöjjek ki ebből a helyzetből?
2013. okt. 19. 11:55
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Egy ingatlanjogászt megkeresését javaslom mindenképp, mert egy ilyen ügy túl szövevényes ahhoz, hogy felszínes félinformációk alapján a neten valaki korrekt tanácsot tudjon adni.


Én amúgy a helyedben vagy támadnám az öröklést mondván fiatalkorúként nem te döntöttél és a törvényes gyámod döntése nem szolgálta a te javadat (kevésbé valószínű sikeres kimenetel) vagy közös tulajdon megszüntetése pert kezdeményeznék az ingatlanra.


De továbbra is leginkább azt ajánlom, hogy egy szakterületre specializálódott jogásszal vedd fel a kapcsolatot.

2013. okt. 19. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Talán sokan nem tudják, ezért ide is leírom. Nem szabad megvárni az árverezést, az a legrosszabb opció mert akkor már elveszik a jog az érdemi alkudozásra a bankkal. Manapság egyre több olyan adásvételi szerződést látok, ahol jóval a piaci ár alatt kel el az ingatlan, a rajta lévő hitel sokkal magasabb (gyakran a duplája, mint a vételár) és a bankkal meg lehet állapodni, így elengedi a fennmaradó adósságot.


Érdemes nagyon gyorsan áron alul meghirdetni az ingatlant és ha jön rá vevő, aláírni vele egy Vételi Szándéknyilatkozatot. Ezt el kell küldeni a banknak, ahol ha megadják az elvi hozzájáruló nyilatkozatot, akkor egyrészt így már meg lehet kötni az Adásvételi szerződést, másrészt meg lehet alkudni a bankkal a tartozás elengedéséről.

2013. okt. 20. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Sajnos az az opció nem megoldható,hogy eladjuk. Van egy vevő aki megvenné, de az ő ügyvédje azt mondta várják meg az árverezést, mert kb. 5-6 bnk felé van adósság és túl macerás ha megveszik, ha viszont majd licitálnak az árverezésnél nekik egyszerűbb és olcsóbb lesz.Más vevő meg nincs, mert egy kis faluról van szó, ahonnan mindenki meg el, és nem nagyon akar senki sem odaköltözni. Ilyen esetben mit tehetnék? Sajnos csak az árverezés maradt. 13,5/50 részét örököltem. Most ha mondjuk árverezés után marad még valamennyi amit ki kell fizetni, akkor azt rajtam hajtják be? Egyébként örökölt hitelről beszélünk...Még kiskorú voltam mikor helyettem!! döntöttek erről. Semmit sem tudok tenni, hogy a szüleim hülyesége miatt az én életem legalább ne menjen tönkre? Tényleg nagyon megköszönném ha valaki mondana valami ötletet!
2014. febr. 7. 12:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!