Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Vajon elévült-e a tartozásom...

Vajon elévült-e a tartozásom 7 év után? Most jött az első ajánlott levél a behajtócégtől. Átvegyem-e a postán vagy ne vegyem át?

Figyelt kérdés
2007-ben nagyon fiatalon voltam olyan hülye, hogy egy ismerősömnek vettem áruhitelre egy laptopot, hogy majd ő fizeti a törlesztőrészleteket. Hát nem fizette. Mivel én sem tudtam fizetni, ezek után 2010-ben átadták egy behajtócégnek az ügyet, hogy majd ők hajtják be a tartozást rajtam. Azóta csak postaládába bedobott leveleket küldtek kb. havonta egyet, természetesen mindig emelkedett törlesztési összeggel. Tehát sima leveleket küldtek, benne, hogy éppen mennyi a tartozásom, és hogy szíveskedjek mihamarabb befizetni. Ez így volt kb. jónéhány hónappal ezelőttig. Azóta a sima levelekben közjegyzői végrehajtással fenyegetőznek. Aztán egy ideig nem jött levél, aztán most kaptam egy postai értesítőt arról, hogy a behajtócégtől jött egy levelem, amit a postán tudok átvenni. Gondolom ajánlva küldték, de ez az első alkalom, hogy nem postaládába bedobott levelet küldtek. Tehát a feladó most sem a közjegyzői hivatal, hanem csak a behajtócég, tehát a fenyegetésüket azt még nem tartották be. Vajon átvegyem-e a levelet? Mi lehet a levélben? 7 év után miért nem évült már a el a tartozás? Lehet, hogy elévült, de a behajtócég nem áll le a dologgal? Úgy tudom, 5 év után évül el egy tartozás. Most akkor ez a hitel felvételének dátumától számoldandó, tehát 2007-től, vagy mikortól átadták az ügyemet a behajtócégnek, tehát 2010-től?

2014. márc. 22. 23:09
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:
Ahogy itt többen írjátok, hogy a behajtócég által küldött postaládába bedobott levél is megszakítja az elévülést, akkor hogyan lehet, hogy egy még korábbi akkor még pannon gsm-es tartozásomnál ugyanilyen sima leveleket kaptam (azt a tartozást sem én csináltam magamnak, hanem más, ugyanolyan jóhiszemű voltam), aztán egyszer csak megszűnt a levélhadjárat kb. 5 év múlva és azóta sem kerestek ezzel kapcsolatban. Ennek már pár éve. Tehát az elévült. Akkor ez miért nem évült már el 7 év alatt?
2014. márc. 23. 09:45
 12/19 anonim ***** válasza:
67%

Most megnéztem az új Ptk.-t és a fizetési felszólítás teljesen kikerült az elévülést megszakító események közül, ez szerintem egy elég jelentős változás, érdekes, hogy még hír szintjén sem lehetett erről olvasni sehol.

Azt viszont nem tudom, hogy a régi követeléseknél, mikortól és hogyan lehet alkalmazni ezt az új szabályozást.

2014. márc. 23. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
76%
Valóban az új Ptk. (2014.03.15) szerint már nem szakítja meg, de ezt csak a hatályba lépést követően keletkezett jogviszonyokra kell alkalmazni.
2014. márc. 23. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
74%

Az, hogy egy telefontársaság, vagy valamilyen más szolgáltató mennyire intenzíven próbálja behajtani az ügyfelei tartozását, az az ő döntése, mint ahogy az is, ha egyszer csak nem követeli, de ennek semmi köze az elévüléshez, vagy ahhoz, amikor egy pénzintézetnek tartozol.

A pénzintézetek nem szokták hagyni az elévülést, pont ezért küldenek időközönként felszólító leveleket, hogy ne teljen el 5 év a két felszólítás között.

2014. márc. 23. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
76%
Az új PTK szerint valóban módosult a törvény az elévüléssel kapcsolatban, már nem lesz elég sima felszólító leveleket küldeni az elévülés elkerülésére, viszont ettől senki ne örüljön, mert ez egyáltalán nem jelent jót az adósok számára. Ez "csak" azt jelenti, hogy innentől a bankok majd drasztikusabb, költségesebb eszközökhöz nyúlnak az elévülés elkerülésére, ami összességében az adós tartozását növeli.
2014. márc. 23. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:
Bocsánat azt kifelejtettem, hogy a pannon gsm is átadta az ügyemet egy behajtócégnek, és a behajtócég állt le kb. 5 év múlva nem a telefontársaság. Ennek már pár éve, mint mondtam. Pedig ott is szép összeggel tartoztam már sajnos. Vajon akkor az elévült, azért álltak le? Akkor viszont a mostaniak miért nem térnek jobb belátásra?
2014. márc. 23. 16:52
 17/19 anonim ***** válasza:
Ha a Pannon GSM tartozásodról a behajtó cég utolsó felszólító levele óta még nem telt el 5 év, akkor az a tartozás sem évült el, de mint írtam, a bankok sokkal határozottabban lépnek fel a követelésük behajtására, mint egyes szolgáltatók, ezért olyan behajtókkal dolgoznak, akik nem fogják hagyni az elévülést.
2014. márc. 23. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:

Úgy tudom nem a bank dolgozik együtt a behajtócégekkel, hanem a behajtócég megvásárolja a banktól (vagy éppen a telefontársaságtól) a követelést, onnantól már semmi köze a bankhoz. Szerintem ezért tökmindegy, milyen tartozás volt valójában, banki vagy nem banki. Azért nem kell, hogy keményebben hajtsák be, mert banki tartozás volt régebben.


Úgy olvastam, ha nem értesítik ki az embert egy évig a tartozásról, akkor is elévül, akkor nem kell az 5 év.

2014. márc. 23. 19:03
 19/19 anonim ***** válasza:
70%

Egy nagyon jó tanácsot adok:


Tartozás nem évül el, csak ha meghaltál, úgyhogy arra ne apellálj. Minél előbb vedd fel a kapcsolatot a hiteleződdel, és próbálj megegyezni vele, hogy fizetsz és mennyit. És bizony van olyan, hogy engednek a tartozásból, erre jó példa vagyunk mi, ahol majdnem elengedtek 800.000 ft kamatot, új szerződést kellett kötnünk és "csak" a TŐKÉT kell törlesztenünk. a legeslegjobb amit tehetsz, ha minél előbb jelentkezel, hidd el nekem, a bujkálás a legrosszabb, a probléma megoldása a lehető legjobb. Ha azt látják, hogy te is megakarod oldani, akkor a hitelező is segíteni fog neked. Tapasztalat.

2014. márc. 23. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!