Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Miért nincs lehetőség csekkel...

Miért nincs lehetőség csekkel fizetni Magyarországon vásárlásnál, mint külföldön, saját bankszámlához tartozó csekkönyvből kitöltött csekkel?

Figyelt kérdés
Tudtommal a legtöbb külföldi országban, ha nem mindenhol a csekkel fizetés lehetősége ugyanúgy opció, mint a készpénz és kártya - Magyarországon miért nem? Ahogy az ember bankkártyát igényel a számlájához, úgy igényelhet csekkönyvet is, és így azzal is lehet fizetni. Hogyhogy nem terjedt el Magyarországon, vajon mi lehet az oka? (vagy esetleg van már, csak én nem tudok róla...?)

#csekk #csekkönyv #csekktömb
2015. nov. 25. 09:10
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Baromira nem biztonságos, a számlatulajdonosnak sem, mert könnyen hamisítható, és az elfogadónak sem, mert nem tudhatja biztosan, hogy van-e mögötte fedezet.

Egyébként én az USA-ról tudom, hogy ennek nagy hagyománya van, itt nálunk Európában nem annyira.

2015. nov. 25. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Ja, mondjuk az igaz, hogy ha a "szokásokat" nézzük, mármint megszokásokat, vagy minek nevezzem ezt, helyi jellegzetességeket, mint pl. h Magyarországon ilyen a pénztelenség és a csalás, ahol csak lehet, akkor tulajdonképpen teljesen logikus a válaszod, sajnos...


(no, nem mintha nekem annyira hiányozna, félreértés ne essék, csak feltűnt, pláne évek óta külföldön élve, hogy miért ennyire más az itt és az ott... bár én pont emiatt külföldön sem használom a csekkes lehetőséget, mert nem szoktam meg, és tényleg nem is hiányzik...)

2015. nov. 25. 09:23
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

A jogi lehetőség Magyarországon is meg van rá, csak hiányzik a "beágyazódottsága".


Nem hiszem, hogy sok üzlet elfogadná.


A bankok is elég durva költségekkel váltják be. És csekkfüzetet igényelni sem olcsó.

(Persze nem ismerem minden bank szabályzatát, költségeit.)


Úgy tudom van olyan bank, amelyik már ki is vezette a kínálatából a csekkfüzetet.


Európán belül Franciaországban elterjedt. Sokáig a fizetések zömét ezzel bonyolították le. Ma már szorul vissza, de még mindig nagyon sokan használják.


Nekem személy szerint nem tetszik a csekk, de ha nálunk is meg lenne a jól kialakult háttere és elég elterjedt volna, továbbá nem lennének magasak a költségei, lehet, hogy én is másképp állnék hozzá.

2015. nov. 25. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
66%
Magyarországon csekk? Ha húszezressel fizetek, az eladó azt is két percen át vizsgálja, simogatja, szagolgatja és görbe nézésekkel méricskél engem. :D
2015. nov. 25. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk ez valahogy kimaradt. Mire a rendszerváltás után újra lett kétszintű bankrendszerünk és általánossá vált a lakossági számlavezetés, már bejöttek a kártyák.

A csekk még a bankolás hőskorának terméke, mi ezt a fázist átugrottuk.

2015. nov. 25. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Mi az a kétszintű bankrendszer?
2015. nov. 30. 19:42
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

A kétszintű bankrendszer azt jelenti, hogy van az MNB (Magyar Nemzeti Bank / Jegybank) ami meghatározza a monetáris politikát, hitelez a kereskedelmi bankoknak, őrködik a pénzügyi stabilitás és a nemzeti valuta felett és vannak a kereskedelmi bankok, akik az ügyfelekkel (lakossági és vállalati) állnak kapcsolatban (betétet gyűjtenek és hiteleznek).


A szocializmus idején ez nem így volt, akkor egyszintű bankrendszer volt, vagyis a központi bank kereskedelmi banki funkciókat és jegybanki funkciókat egyaránt ellátott.

2015. nov. 30. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, de szerintem még így sem elég tiszta nekem (csekély értelmű medvebocsnak ;) ) : tehát régen, a szoc-kom.ban, ahol minden egy volt, a bankolás is egyrendszerű volt, aztán a rendszerváltással az is privatizálva lett (tképp), ám a régi nagy felső hatalom, főbank megmaradt némi felsőbbrendű szerepében, még úgy is, hogy megszülettek a magánbankok? Erről van szó?


És ez máshol (más országban) is így van? Mármint még ha máshol nem is volt előző rendszer, attól még máshol is van egy "fő"-állami bank?


És azt sem értem még, hogy mi az összefüggés a bankkártya és a csekk között, vagyis miért számít átugrásnak a bankkártya? Mert a bankkártya is ugyanazon az elven működik, mint a csekk, hogy tképp csak egy "ígéret", hogy megkapja az eladó a pénzét, de nem igazi pénz (ahogy amúgy - tudtátok? - a papírpénz, bankjegy is ezért van, úgy tudom, mert az egy papír arról, hogy annyi pénzt ér, de a pénz maga, az csak az érme!), csak modernebb, mert elektromos "ígéret"? Gyereknyelvre fordítva ezt az egészet... ;)

2015. dec. 6. 12:04
 9/13 anonim ***** válasza:

Kérdező!

Melyik országban élsz, ahol gyakran látod, ennyire elterjedt?

Csak kíváncsi vagyok.

2017. jún. 15. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

"Mert a bankkártya is ugyanazon az elven működik, mint a csekk, hogy tképp csak egy "ígéret", hogy megkapja az eladó a pénzét,"


Nem, kartyaval azonnal megkapja a penzt, illetve azonnal kiderul, ha nincs fedezet.

2017. jún. 15. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!