Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Munkanélküli középiskolás...

Munkanélküli középiskolás lehet kezes hitelfelvételnél?

Figyelt kérdés

Amikor 18 lettem, elém toltak egy 16 milliós hitelszerződést. Össz tulajdonom egy lakás egyharmada volt, amit épp akkor kaptam meg örökségként. A másik két tulaj is aláírta: egy nyugdíjas, és egy 20 éves asszisztens. Tudom, nagykorúak voltunk mind, de nem hármunktól származott az ötlet, egy negyedik rokon kérte a segítségünket. Mivel szerettük ezt a rokont nagyon, és azt mondta, nem lesz belőle baj, és majd ő fog úgyis törleszteni, aláírtuk a dolgokat. Azóta van hiteltartozásom, a lakást viszi a bank, 24 évesen kapom a számlákat, hogy ilyen-olyan eljárási díjakat fizessek ki, mert különben blablabla.


Lehülyézhettek persze, hogy 18 évesen már "felnőtt" az ember lánya, gondolkodhattam volna, és minek sírok utólag, de azért lenne egy kérdésem, ha tudjátok, lécci válaszoljatok.


Miért hagyta a bank, hogy egy 18 éves, akinek még két éve hátra van az érettségiig, aláírjon egy ilyen papírt? És a nyugdíjasnak miért hagyták? Nem lehet mit tenni, igaz? Életem végéig üldözni fog a bank?


2016. máj. 19. 08:55
 1/10 anonim ***** válasza:
90%

Lehet, igen. Más kérdés, hogy a bank ezt furcsa, hogy elfogadta, de szerintem a lakás mint fedezet volt ez inkább, nem kezesség.


Nagykorú voltál, aláírtad... érvényes. Sajnálom,hogy ilyen helyzetbe kerültél, mert ezt egy 18 éves tényleg nem látja még át, de jogilag nincs mit tenni... :(

2016. máj. 19. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Azért köszi a választ. :/
2016. máj. 19. 09:17
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Valószínű, hogy nem kezes voltál (vagy), hanem a lakásotok volt pótfedezet.18 évesen meg nagykorú vagy, azt csinálsz a tulajdonoddal, amit akarsz.
2016. máj. 19. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Bár szomorú, de teljesen jogszerű, ami történik.

Mindig is butaságnak tartottam, hogy nálunk 18 év a nagykorúság határa.

Még én magam is csak 17-18 voltam, mikor úgy gondoltam, hogy ez baromság, 18 évesen még nem tud az ember pénzzel bánni, saját háztartást vezetni, 99%-unk nem is dolgozik még.

Hogy érettségid sem volt, ahhoz a banknak semmi köze, nem is igen tudtak róla.

De hisz nem is feltétel, nem is érdekli őket.

Sajnos sopkan a saját kárunkon tanuljuk meg, hogy pénzügyekben még a család sem számít.

Ezentúl te is nagyon jól fogod ezt tudni, és a saját szüleidnek sem mersz majd pénzt adni.

Mi ano fél milliót buktunk el így, ami 10+ éve nagyon is soknak számított - nekünk legalábbis.

Az illető pedig egy nagyon-nagyon közeli rokon volt, de mit számít ez, ha nem volt róla papír.

A következő ügyünknél ügyvéd előtt írtuk a papírt. Igaz, volt egy kis költsége, de itt már milliós tételről van szó és mivel az adós is aláírta, illetve van fizetése és egy családi háza is, évek óta törleszt rendesen.


Nos, a te esetedben kihasználták a jóhiszeműséged.

Az biztos, ahogy előttem is írták, hogy nem kezes (adóstárs) voltál, hanem csak hozzájárultál, hogy a tulajdonodra, mint fedezetre bejegyezzék a jelzálogot.


Jelenleg a letiltás és árverezés ellen nem tudsz mit tenni, de talán nincs minden veszve. Bár hosszú folyamat, és nem tudom, mennyire kivitelezhető -azaz az eredeti adósnak van-e vagyona? Fizetése, nyugdíja, autója, ingatlana, bármi?


A lényeg, hogy polgári peres eljárásban kezdeményezheted, hogy a fő adós térítse meg a károd. Ez a gyakorlatban ritkán működik, hiszen általában a bank elviszi a fő adós vagyonát, és nem marad, amiből még kártalaníthatná a károsultakat.

De ha mégis marad, vagy beállsz a sorba a bnk után - akkor amint letelik a banki letiltás, te következel, és onnantól neked megy a letiltott összeg.

Egyébként ha 2 helyről érkezik letiltási kérelem, akkor nem 33, hanem 50%-ig terhelhető a jövedelme, és a letiltott összeg megoszlik.

Azaz ha van bármiféle jövedelme, akkor a per végén máris láthatsz havonta egy kis összeget a pénzedből.

Azt javaslom, ne hagyd veszni ilyen fiatalon a vagyonod, pereld be, úgyis meg fogják neked ítélni a pénzt, csak lehet lesz egy kis költsége, és időbe telik, de hát még fiatal vagy, jól jön az a pénz később is.

Minél hamarabb intézkedj, mielőtt a másik 2 tulaj is el nem indítja ezt a folyamatot, mert a sorrend is számít. Ha előtted 2-3 hitelező is igényt tart a pénzére, akkor lehet 20 év múlva kerülsz sorra. (poersze az is lehet, hogy soha).

De ha 2. vagy, akkor a bank után te következel.

2016. máj. 19. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Nekem nem kell vissza semmi pénz, az örökségem se érdekel, csak hagyjanak békén.

Sajnos nem perelhetek senkit, mert a fő adósnak (az akkor még 20 éves asszisztensnek) is annyi köze van a hitelhez, mint nekem... Mind bele lettünk rángatva... Szóval gondolom, megszívtuk.

2016. máj. 19. 12:52
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Nézd, cselekvőképes felnőtt embernek nem tilthatja meg egy bank, hogy aláírjon egy papírt, ami kötelezettségekkel jár. Akkor sem, ha 18 éves, akkor sem, ha nyugdíjas. Azt sem tilthatja meg neked, hogy férjhez menj 18 évesen, vagy vegyél egy autót. Nagykorú voltál, jogod volt ilyen papírokat aláírni.


A rokonra legyél mérges, amiért csőbe húzott, ne a bankra, amiért nem korlátozott az állampolgári jogaidban.

2016. máj. 19. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Ja, arra is mérges vagyok...
2016. máj. 19. 13:14
 8/10 anonim ***** válasza:

Figyelj, én leírtam a lehetőségeidet.

Segíteni próbáltam.

De ha azt írod, neked nem kell vissza a pénz, akkor fizess, és felejtsd el a dolgot.

Ebben az esetben viszont nem értem, miért írtad ki a kérdést.

Vagy csak tudni akartad, jogosan történt-e? Akkor már tudod: igen.

El kellett volna olvasni a sok oldalas szerződést, illetve a hitelfelvételnél nyilván tájékoztattak, hogy ha az adós nem fizet, akkor majd neked kell.

Cselekvőképes nagykorú ember vagy, az aláírásoddal felelsz a vagyonodért.


Jogilag a 20 évesen tudod behajtani a pénzt, de ha őt is csak belerángatták, és ezt tudjátok bizonyítani, akkor a rokonnak már büntetőjogi felelőssége is van.

Van arról bármi bizonyíték, hogy a 20 éves miután megkapta a hitelt, átadta a pénzt? Vagy egy megállapodás, hogy nem ő használja fel, nem ő fog törleszteni?

(A bank szempontjából ez mindegy, de egy büntetőperben már nem.)

Ez a rokon akár börtönbüntetést is kaphat, de ehhez bizonyítani kell dolgokat, nem csak állítani.


Mondjuk az utolsó kommented és a kérdésben kiírtak ellentmondanak egymásnak:

- Akkor most életem végééig üldözni fog a bank?

- NEm érdekel, hogy visszakapod-e a pénzt.


Akkor most van pénzed, vagy nincs? Le tudják vonni?

Ha nem, akkor a válasz: igen, életed végéig üldözni fog a bank.

Vagy amíg vissza nem fizeted.

Vagy amíg nem lesz egy győztes pered.

De amúgy még akkor is, mert a bank tőlked követeli, te meg követelheted mástól.

2016. máj. 19. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

A Kérdező ezek szerint még most is ugyanolyan gyerekes szinten van, mint 18 évesen...

Nem tudok mást belelátni abba, ha nem segítséget akart kérni és megoldást keres, hanem puffogni írta csak ki a kérdést...

2016. máj. 19. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Még annyit megtehetsz, hogy amikor legközelebb a többi kérdésnél itt szájal valaki, hogy "18 évesen már felnőtt vagy, azt csinálsz, amit akarsz", akkor belinkeled neki ezt a kérdést.
2016. máj. 21. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!