Ha a NAV hajt be hitelt magánembertől, tényleg inkasszózhatja a bankszámlá (ka) t a teljes hitel összegével, ergo semmi bevétele nem lesz az embernek, amíg az el nem fogy?

Figyelt kérdés

Összefoglalás a végén.

Úgy tűnik a Diákhitelem behajtásra kerül, ráadásul a NAV-hoz. Elég sok rosszat hallottam erről, történetesen, hogy ha nem tudnak mi ingatlant vagy ingóságot elvenni, inkasszót tesznek a bankszámlára a teljes tartozás összegével és addig nem veszik le, amíg el nem fogy, vagyis addig ha van is jövedelme az embernek, abból egy fillért nem lát.

Én most munkanélküli lettem, kimentem külföldre dolgozni, ahol kiderült, hogy nem létezik az a munka és csak olyat lettek volna hajlandóak biztosítani, amire orvosilag alkalmatlan vagyok. Perelném őket, de jogi tanácsadó szerint, ha nincs saját ügyvédem, megpróbálni is rossz ötlet, hiába a szerződés meg egyéb papírok, tele vannak kiskapukkal, ami miatt nem átverés, ha csak én mondom.

Indul viszont egy tanfolyam munkanélkülieknek itthon, amire felvettek. Emellé megkapnám az 51 ezer forintos támogatást, vagy aminek hívják, de ez ugye nem sok. Más behajtó gondolom megpróbálná ennek 33 vagy 50 százalékát levonni, ami durva lenne, de még mindig jobb, mint az egészet elveszíteni inkasszó miatt. Postán kérni ezt nem opció. Sok helyen azt olvastam a NAV azonban nem foglalkozik százalékos levonásokkal, ha nem tud mi fizikait elvenni, még magánembernek is inkasszót tesz a számlájára és pont, éljen meg, ha tud. Igaz ez? Nekem nagyon illegálisnak tűnik, hogy egy tartozás miatt elvegyék valaki minden vagyonát, beleértve a folyamatban lévő bevételt is, akár támogatás, akár fizetés. A Diákhitel Központot persze nem érdekli, hogy munkanélküli lettem, szerintük a most biztosított könnyített törlesztést ha nem tudom fizetni, akkor megérdemlem az inkasszót is. Megjegyzem a könnyített törlesztés 46 ezer forint havonta, amit azzal indokolnak, hogy nem kezdtem törleszteni akkor, amikor esedékessé vált. Más kérdés, hogy semmilyen formában nem értesítettek róla, csak felhívtak egyszer, hogy felbontják a szerződésem, ha nem fizetek ki három havi elmaradást 8 naptári napon belül. Akkor meg még nem volt munkám, családi támogatás hiányában és hirtelen pont ekkor szintén nagyon rossz anyagi helyzetben került barátokkal semmit nem tudtam tenni.

Sose értettem miért nem tudják figyelembe venni a körülményeket, ha az a cél, hogy fizessen az ember, miért akarják tönkretenni olyannyira, hogy anyagilag ellehetetlenül, mielőtt a töredékét kifizetné bárminek is?


TL;DR

Munkanélküli lettem, egy hitel behajtását a NAV fogja indítani. Azt olvastam szinte mindenhol, hogy inkasszót tesznek az ember bankszámlájára, ha nem tudnak mi fizikait elvenni, és amíg el nem fogy a tartozás, nem veszik le, ergo jövedelme sem lesz az embernek addig. Igaz ez? Legális ez? És ez két külön kérdés, hisz egyik nem zárja ki a másikat. Meg lehet előzni bárhogy is, ha az ember egyszerűen nem tud miből fizetni? A bankokat nem tudom kikerülni, készpénzes opció nincs, munkahelyeken nekem már sosem volt, most meg egy munkanélkülieknek indított képzést kezdek, ami mellé jár támogatás, de azt is csak számlára utalják.



2016. okt. 18. 10:13
 1/3 anonim ***** válasza:
80%

Tetszik a TL;DR ötlete :D


Igen, legális, de nem az egészet szedik le ha pénz érkezik, hagynak rajta kb. 30.000 forintot.

2016. okt. 18. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Menj be a legközelebbi NAV irodába és kérd az ügyintéző segítségét, kérj részlefizetést, ad majd x darab csekket.

A lényeg, hogy valamennyit adj fel, lássák a fizető készségedet. Velem nagyon segítőkészek voltak, nem is volt semmi gond. Sok sikert! :)

2016. okt. 18. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
81%

Függetlenül attól, hogy a végrehajtást a NAV, vagy önálló bírósági végrehajtó végzi, a fizetési számlán lévő pénz mindig inkasszózható. Ez alól csak a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összege a mentes, jelenleg 28500 forint.


A százalékos levonások a munkabérből értendők, amellyel a végrehajtó magát a munkáltatót keresi meg, tehát a fizetés készpénzben való kérése esetén sem lehet megúszni. Ha bankszámlára érkezik bármi, akkor az egészet (kivéve 28500-at) vihetik a törvény szerint. Igazságos vagy sem, ez a tényállás, és nemigen tudsz ellene tenni.


Ezért célszerű azokat a helyzeteket elkerülni, hogy végrehajtás alá kerülj. Nyilván a saját szemszögedből te vagy az áldozat, de gondold csak végig a DH központ szemszögéből is: felvettél x százezer forintot, aminek a törlesztését nem kezded meg, több havi elmaradásban vagy, majd hiába kérnek, nem fizetsz. Meddig könyörögjenek? Azt a pénzt ők odaadták, és jogosan várják vissza.


A NAV-hoz ebben az ügyben hiába mész be. Nekik nincs jogkörük arra, hogy felülbírálják a követelés jogosságát. Részletfizetést, csekket nem fogsz kapni, mivel nem nekik tartozol, ők csak végrehajtják a követelést. A DH központtal tudsz továbbra is egyezkedni.

2016. okt. 18. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!