Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Legjobb devizahiteles ugyved...

Legjobb devizahiteles ugyved szerintetek? Es elerheto aron is legyen meg odategye magat rendesen es nyert mar pereket?

Figyelt kérdés

2016. dec. 5. 19:35
 1/3 anonim ***** válasza:

Jelenleg úgy tűnik, hogy azok vannak jobb alkupozícióban, akik már huzamosabb ideje nem tudnak fizetni. Igaz a mondás, azt a lovat ütik amelyik húz.


Sajnos a bíróságok, és főként a Dr. Wellmann György vezetése alatt álló Kúria Polgári Kollégium igencsak eltávolodott a jogállami keretektől. Figyelmen kívül hagyja, hogy a kölcsönszerződések fogyasztóvédelmi szabályokat sértenek, nyilatkozataiból sugárzik, hogy a devizahiteles ügyeket nem tudja pártatlanul megítélni. A jogegységi határozatokba bele csempésznek olyan gondolatokat, amelyek a bankok érdekében áll. Álláspontjukat a bankok lobbiszervezetével - a Magyar Bankszövetség egyesülettel - egyeztetik, miközben az adósok érdekeit képviselő civileket kirekesztik.


Például:

A 1/2016 PJE határozatba azt találták írni, hogy

" a DH1 és DH2 tv. ismertetett rendelkezései alapján megállapítható, hogy a jogalkotó – utólag – kiküszöbölte és orvosolta a folyósított kölcsön, illetve a meghatározott törlesztő részletek összegében jelentkező tisztességtelen különnemű devizaárfolyamokat és a tisztességtelen egyoldalú kamat-, költség- és díjemelést lehetővé tevő, egyedileg meg nem tárgyalt, illetve általános szerződési feltételeket ezzel a jogalkotó nem csak a múltra, hanem a jövőre nézve, a deviza alapú fogyasztói kölcsönszerződésekkel kapcsolatos perekre is irányadóan rendezte az alkalmazandó deviza átszámítási árfolyamot, valamint a kamatok, a költségek és a díjak mértékét.

Mivel pedig ezek meghatározása törvényen alapul, e feltételek szükségképpen tisztességes általános, illetve egyedileg meg nem tárgyalt szerződési feltételt jelentenek, és szerződéses tartalmat eredményeznek [Ptk. 209. § (6) bekezdés], továbbá jogszabályba ütközőnek sem minősülhetnek”.


E jogegységi határozat kiváló példa annak bemutatására, hogy a Kúria alaposan átértelmezi a jogalkotó szándékát - a bankok előnyére -.

Fontos ugyanis kihangsúlyozni, hogy az egyoldalú kamatemelés az más, mint a kamat.


Már korábban a 2/2012 (XII. 10.) PK vélemény is elhatárolta egymástól a kamatot és az egyoldalú kamatemelést. „A változó kamatozású kölcsönszerződések esetében a felek alkalmazhatják azt a megoldást, hogy a kamatszintet egy meghatározott, változó viszonyítási alaphoz, referencia kamatlábhoz (pl.: a BUBOR, EURIBOR, állampapír átlaghozama, a jegybanki alapkamat stb.) kötik. A megállapodás alapján a kamatszint – a szerződésben rögzített algoritmus, képlet alkalmazásával – automatikusan követi a viszonyítási referencia-kamat változását. A kamatszint módosulása a meghatározott referencia kamat változásával együtt, automatikusan megy végbe, vagyis ebben az esetben a pénzintézet részéről nem az egyoldalú jogosultság gyakorlása eredményeként változik a kamat.”

A szerződésnek külön pontjai rendelkeznek a kamatról, és az egyoldalú kamatváltozásról.

A jogalkotó szándéka csupán az egyoldalú kamatemelés elhagyása volt, de a kamat meghatározatlanságából adódó szerződési hibát nem állt szándékában orvosolni, tehát a Kúria tévesen jutott arra a következtetésre, hogy a jogalkotó a deviza alapú fogyasztói kölcsönszerződésekkel kapcsolatos perekre is irányadóan rendezte volna az alkalmazandó deviza átszámítási árfolyamot, valamint a kamatok, a költségek és a díjak mértékét.


A Kúriának e tévedésével az a probléma, hogy a jogegységi határozat jogértelmezése minden bíróságra nézve kötelező. Átvitt értelemben ezt úgy kell elképzelni, mint Hitler parancsát a zsidók deportálására - valamilyen tévedés folytán -, mely parancsot a rendszer hűséges katonái végrehajtottak. A devizahiteleseknél egy ilyen Dr. Wellmann György által levezényelt tévedésnek az lett az eredménye, hogy sok hitel károsult nem tudta orvosolni jogos érdeksérelmét bírósági úton. Sok hitel-károsultnak a perét így tévedésből egyszerűen elutasították. Őket talán a Magyar állam fogja majd kárpótolni az államigazgatásban okozott károk miatt valamikor, ha addig nem válnak hajléktalanokká és nem fagynak meg az utcán.


A napokban 2016. november 28. napján újra összeült a Kúria és próbálta megmagyarázni a megmagyarázhatatlant, egy újabb iránymutatással. Ennek összefoglaló gondolata szerint "Hangsúlyozni kell, hogy a jogegységi határozat indokolása – figyelemmel az idézett mondatot megelőzően írtakra is – azt rögzíti, hogy a különnemű árfolyamok alkalmazását előíró, illetve az egyoldalú kamat-, költség- és díjemelésre vonatkozó szerződéses rendelkezések tisztességtelenségének megállapítása, illetve elbírálása, az ezek tisztességtelenségéből eredő sérelmek rendezése a Dh1.tv. és a Dh2. tv. rendelkezései folytán megtörtént, így ezek – és kizárólag csak ezek – a kérdések további jogvita tárgyát nem képezhetik.

Az átszámítási árfolyam jogszabályi meghatározása [Dh1.tv. 3. § (2)-(3) bekezdés] és az egyoldalú kamat-költség- és díjemelés figyelmen kívül hagyásának előírása [Dh2.tv. 4. § (1) bekezdés] pedig nem jelenti azt, hogy akár a kirovó pénznem meghatározása, akár az egyes, egyoldalú emelés nélkül figyelembe vett kamat-, költség- és díjtételek kikötése tekintetében olyan jogszabályban meghatározott kötelező tartalomról lenne szó, amelynek érvényessége ez okból nem vitatható [v. ö. Ptk. 209. § (6) bekezdés]."


Amíg ennyire ingatag a legfelsőbb bírói fórum, addig a legjobb ügyvéddel is orosz rulett a jogérvényesítésnek ez a módja.

2016. dec. 7. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Ezeknek az ügyvédeknek inkább csak a sajtójuk volt jó, amíg az volt kiadva a médiának, hogy a bankokat kell izélgetni. A kormányzat és a bankszektor megállapodtak, a bíróság tisztázta a kereteket, a hitelek döntő részét forintosították - max. egy jó adag ügyvédi költsgéet generálsz magadnak.


Egyébként: jó ügyvéd és elérhető ár általában két egymástól távoli fogalom.

2016. dec. 17. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Én nem hibáztatom a devizahiteles ügyvédeket.


A kölcsönfelvételkor hatályos Hpt. 213. § szerint, ha egy ... fogyasztói kölcsönszerződésben a kötelező tartalmi elemek nincsenek egyértelműen meghatározva, akkor az a szerződés teljes egészében semmis. Ezen nincs mit félreérteni.


Ehhez képest Dr. Wellmann György a Kúria Polgári Kollégiumának vezetője kicsit semmis szerződésről, és részlegesen semmis szerződésről beszél.

A magyar bírák homlokegyenes szembe mennek az Európai Unió fogyasztóvédelmi jogelveivel amikor semmis fogyasztói szerződéseket bírósági segédlettel kiegészítenek, és ha kell akkor a THM-et, a kamatot, vagy a kölcsön összegét beleírják, hogy a bankok érdekei biztosítva legyenek.

Nemrég olvastam egy Szlovák ítéletet. Ott nincs pardon, az ilyen szerződést költség és kamatmentesnek tekintik.


Magyarországon például a BH 1998.443 percedens ítélet lehetne.

2016. dec. 19. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!