Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hogy nőhet egy kamat (több,...

Hogy nőhet egy kamat (több, mint) 6-szorosára a felvett hitelnek?

Figyelt kérdés

Megafonos úriember 2:00-nél:

https://www.youtube.com/watch?v=cThOMxNjRys


Nem mondom, hogy nem lehetséges, de azért a részletek érdekelnének.

Milyen devizában vették fel a hitelt és mi történt vele?

Hány évre vették fel a hitelt?



2018. jún. 26. 19:31
 1/9 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%
Úgy, hogy eleve nagyon alacsony volt. Ekkor a kis százalékpontos emelkedés is nagy arányú emelkedéssel jár. Azaz pl ha 1% volt a kamat, és 5 százalékponntal emelkedik, akkor az 6% lesz, ami a hatszorosa. És mondjuk egy válság alatt ekkora emelkedés nem zárható ki. Az sem, hogy fogalma sincs, hogy mit beszél. Attól, hogy valaki hangos, még nem biztos, hogy igaza van.
2018. jún. 26. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

OK, megpróbálom összefoglalni, hogyan hogy nőhet 5M Ft hitel 30M Ft-ra.


Aki pl a 2000-es évek elején vett fel CHF-ben, vagy pl Yen-ben 5M Ft-nak megfelelő deviza alapú hitelt, annak első sorban AZ ÁRFOLYAM EMELKEDÉS MIATT és csak részben a kamatok miatt miatt nőtt a tartozása a 2-3-szorosára. 2003-ban 139Ft volt a CHF/HUF árfolyama, ami a forintosítás idején ennek majdnem a duplája lett. Ehhez jött még némi kamatemelés is, így kb a tartozás megháromszorozódott. Ez úgy tud megduplázódni, hogy az adós évek óta nem fizetett egy fillér részletet sem, ennek következtében drasztikus mértékű késedelmi kamatok, végrehajtási költségek rakódtak a tartozásra.


A fentieket csak azért foglaltam össze tényszerűen, hogy értsd, mi történt, de abba itt most nem szeretnék belemenni, hogy a deviza alapú hitel bevezetése a lakosságnak alapvetően hibás döntés volt a bankok és a kormány részéről.

A belinkelt videó viszont mutatja még mindig azt mutatja, hogy az emberek, de a riporter sem érti a hiteleik működését. Pl 13.08-nál azt mondja a szemmel láthatóan jómódú hölgy, hogy a 33M Ft-ból 28M Ft-ot "visszafizetett", a riporter a nagy eszével kiszámolta, hogy akkor még 5M Ft-tal tartozik. Lazán kihagyták a 33M kamatait és az árfolyam emelkedést is.

Nekem is volt deviza hitelem, akkor is értettem a működését, amikor felvettem, csak arra nem számítottam, hogy az árfolyam megduplázódhat. Én azért úsztam meg a becsődölést, mert eleve rövid futamidővel vettem fel anno a hitelt, így a tőketartozásom is nagy ütemben fogyott addig, amíg viszonylag mérsékelt volt az árfolyam, de később kénytelen voltam kitolni a futamidőt, hogy még fizetni tudjam a duplájára nőtt részleteket. Mire kifizetem az akkor felvett 10M Ft-ot, kb 30M Ft lesz az összköltségem.

2018. jún. 27. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
82%

Hosszú futamidő - 0 önerő.


Akiket ismerek, 10-20 % önerővel vették fel.

2018. jún. 27. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Még annyit, hogy az önerőt is hitelből.
2018. jún. 27. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
17%

Általános gyakorlat:

Az árfolyam emelkedés mellé rá rakódott a tisztességtelen kamat és költségemelés továbbá, hogy a bank nem érvényesítette a referencia kamatból adódó előnyt a fogyasztó javára.

Ezek a tényezők összességében oda vezettek, hogy az törlesztőrészletek meghaladták az ügyfél fizetőképességét, magyarul bedőlt a hitel.

Az évek során a magas késedelmi kamatok miatt tovább gyarapodott a tartozás.


Amennyiben 26% az éves kamat úgy:

3 évente duplázódik.

6 év után 4 szereződik.

9 év után 8-szorosa lesz.

12 év múlva 16-szorosa lesz.

15 év múlva 32-szeres lesz.


A bank úgy gyarapodik mint a sakk feltalálója, persze csak elvileg.

2018. jún. 27. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Miből gondolták, hogy jó ötlet idegen pénznemben folyósított hitelt népszerűsíteni?
2018. jún. 27. 12:56
 7/9 anonim ***** válasza:
91%

12.56, ez egy nagyon jó kérdés. Most mennyivel jobb, etikusabb, amikor nyaralásra, meg esküvőre személyi kölcsönöket javasolnak?


A hitelezés üzlet, a lakosság meg sajnos megvezethető.

2018. jún. 27. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

14:58

A nagy befektető intézmények, és multinacionális cégek indították el a folyamatot carry trade üzlettel. Államkötvényeket vásároltak magas kamatozású országokban.

Az Ő hasznuk ugye akkor biztosított hosszú távon, ha vannak jó sokáig még újabb és újabb belépők, akik nyitott devizapozíciót vállaltak, ezek voltak a devizában eladósodott magánszemélyek. A devizahitelezés szintjének növekedésével ugyanis a hazai fizetőeszköz egyre jobban felülértékelődött, mintegy piramisjáték szerűen és az első belépők számára magas hozamot biztosított.

E piramisjáték szerű képződmény, ami ráült a devizapiacra 2001 től 2008-ig hízott. Később kezdett elfogyni a fizetőképes kereslet a devizahitelek iránt.


A nagy befektetők hamar felismerték, hogy tetőpontra ért a folyamat és zárták nyitott deviza pozíciójukat. Az ország devizatartalékai kezdek kiürülni és a forintunk drasztikusan leértékelődött.


A nagy befektetők és a bankok egymással szimbiózisban élnek, és valószínűnek tartom, hogy egymás tanácsait megszívlelik, így elképzelhetőnek tartom, hogy a befektetők buzdították a bankokat a devizában denominált hitelek terjesztésére.

2018. jún. 27. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%

"Miből gondolták, hogy jó ötlet idegen pénznemben folyósított hitelt népszerűsíteni?"


Volt forinthitel. Elédraknak két ajánlatot, hogy 100 vagy 150 ezret akarsz fizetni, akkor melyiket választod? Az emberek 80%-a gondolkodás nélkül a 100-ast választotta. 15%-uk azért elgondolkodott, de végül mégis a 100-ast választotta. 4.9%-uk osztott-szorzott is, sokat agyalt, ám végül mégis a 100-ast választották. És biztos volt pár fecske, aki a 150-est. Ugye tudod melyik ajánlat a forint és melyik a devizahitel? És még az arányokban sem tévedek. Persze lehet azt mondani, hogy a bankok tudtak a válságról. Persze. Mindenki tudott. Csak azt nem, hogy 1, 5, 10, 20 vagy 50 év múlva lesz?


Most is megy, nyugi, nincs vége a mentésnek. Most is elédrakják az 2-3%-os 3 hónapos kamatozást, meg a 6-10%-os 5-10-20 évest. És még mindig sokan nem tanultak. Pedig most is mindenki tudja, hogy előbb-utóbb emelkedni fog a kamat. De mikor? Mennyit? Van 5 évem kifizetni a hitel? Vagy 10? Esetleg már holnap, most, hogy gyengül a forint?

2018. jún. 27. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!