Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mit jelent pontosan az állampa...

Mit jelent pontosan az állampapírnál a névérték és a piaci érték? Példa a leírásban.

Figyelt kérdés

Tudom, laikus kérdés, 5 éves prémium magyar állampapírra vonatkozik.


1 millió forintnyi befektetésem után 990 400 jelent meg piaci értékként. Akkor a kamatokat a piaci érték vagy a névérték után fogom kapni?


Mi lett a 9600 forintommal? Ha hozzá akarnék férni pl. MA a pénzemhez, akkor ennek költségét a piaci értékből vonnák ki és azt kapnám meg, vagy a névértékből és azt? A névérték 1 millió forint.


Illetve... Prémium állampapíroknál mindig újra be kell a kamatot is fektetni, úgy tudom. A kamatból ha vásárolok olyan, mintha napi árfolyamon kártyáról vennék állampapírt (költségek szempontjából).


Bocsi, ha bonyolultak a kérdések, de még igen laikus vagyok. :D



2019. jún. 6. 12:32
 1/5 anonim ***** válasza:
90%

Kamatot mindig a névérték után kapod.


A piaci érték az, amiért ma visszaváltják, ezért látod 990400Ft-nak.

99%-ért váltják vissza.

1M forint 99%-a 990.000Ft, ennél annyival nagyobb a visszaváltási érték, amennyi kamat már felhalmozódott.


"Ha hozzá akarnék férni pl. MA a pénzemhez, akkor ennek költségét a piaci értékből vonnák ki és azt kapnám meg, vagy a névértékből és azt?"


A költség már be van építve a piaci árba. Tehát egyik se.

névérték + felhalmozott kamat - visszaváltási díj = piaci érték


Ha kamatfizetés után 1 nappal váltod vissza, akkor 99%-át fizetik ki a névértéknek. Azaz 9900000 Ft-ot, ez minden nap nő, mert kifizetik az eddig felhalmozott kamatot is.

Azért van ez a büntető díj, hogy ne érje meg közben kiszállni.


"A kamatból ha vásárolok olyan, mintha napi árfolyamon kártyáról vennék állampapírt (költségek szempontjából)."

Olyan. Kamatot jóváírják, az kvázi készpénz. Elköltheted, kiveheted, otthagyhatod.

Sőt ha nem TBSZ-en van és kaptál mondjuk 40ezer Forint kamatot, de te 100ezerért akarsz venni, akkor csinálhatod azt, hogy a kártyáról csak a különbözetet vonják le.

2019. jún. 6. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
64%

Én meg ezt végképp nem értem:

"Ha kamatfizetés után 1 nappal váltod vissza, akkor 99%-át fizetik ki a névértéknek. Azaz 9900000 Ft-ot, ez minden nap nő, mert kifizetik az eddig felhalmozott kamatot is."


Pl. szerdán van a kamatfizetés, elfelejtek érte menni, csak csütörkön megyek és 100 ezerrel kevesebbet kapok vissza. De ha köv. héten csütörtökön megyek, akkor még kevesebbet?? Vagy mi "nő"? (én még laikusabb vok.(

2019. jún. 7. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
82%

Oké számoljunk 100ezer forinttal és 4% kamattal.


1) Kamatfizetés napján vagyunk

Kapsz 4000Ft kamatot.

A papírod névértéke 100e Ft, ha ma el akarod adni, akkor kapsz érte 99e-t.

A piaci érték 99e Ft.


2) Kamatfizetés után vagyunk fél évvel.

A névérték ma is 100e Ft, ennek 99%-a 99e.

Nem jogos, ha ma ezt a papírt 99e-ért vegye meg tőled valaki, mert fél éve is ennyiért váltották, és aki megveszi tőled ma, az nem 365 nap múlva, hanem 182 nap múlva zsebre tesz 4e Ft-ot.

Ezért te elvárod, hogy a felgyülemlett 2000Ft kamatot is számolják bele az árba.

Vagyis ma a papír értéke a névérték + felgyülemlett kamat = 102e Ft. Ennek 99%-a 100,98e


A piaci érték 100980Ft.


3) Kamatfizetés előtt vagyunk 1 nappal.

Holnap fizetnek ki 4000-et. Hülye leszel ma eladni 99e Ft-ért ha holnap is ugyanennyit kaptál + a kamatot.

A felgyülemlett kamat ma kb 3990Ft (4000*364/365).

A papírod értéke a névérték + felgyűlt kamat = 103990 Ft.

Ennek 99%-a piaci érték 102950Ft.



Tanulságok:

1) A piaci érték minden nap nő a legnagyobb a kamatfizetés előtti napon, miután kifizették belőle a kamatot hirtelen leesik az értéke 103e-->99e,

2) pont annyit esik, mint a kifizetett kamat.

3) Mindegy, hogy kamatfizetés előtt vagy után adod el a papírt, előtte: 103e Ft, utána: 4e kamat + 99eFt mindklét esetben ugyanúgy jársz (kb.)

2019. jún. 7. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
64%

2 vok

3#: köszi a magyarázatot, világos.

2019. jún. 8. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Na, örülök, hogy sikerült olyat kérdeznem, ami másnak is hasznos volt. :D És köszönjük a választ!
2019. jún. 22. 00:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!