Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Biztosítások » TB tartozás hogyan lehet ennyi?

TB tartozás hogyan lehet ennyi?

Figyelt kérdés

Sziasztok.


2 éve fejeztem be az egyetemet. Tudatlan voltam és sajnos nekem fogalmam sem volt arról, hogy jelentenem kell azt, hogy már nincs TB-m. Egy évig itthon voltam és nem volt semmilyen munkaviszonyom, majd fél évig külföldön dolgoztam és tavaly költöztem haza.

Egy ismerősömtől tudtam meg hogy fizetnem kellett volna a TB-t. Egy másik ismerősömet megkértem, hogy nézzen utána a dolognak, mivel ő ezzel foglalkozik. Kiderült, hogy fél milliós TB tartozásom van.

Én maximum 200.000-re számítottam, mivel a 2 évi TB olyan 170.000 körül lenne.

Erről a tartozásról soha semmilyen értesítést nem kaptam, és egyáltalán nem értem, hogy hogyan lehet ennyi.

Valaki aki ért hozzá esetleg el tudná magyarázni nekem, hogy hogyan halmozódhatott fel ez az összeg?

Előre is köszönöm a válaszokat.



2021. febr. 26. 22:53
 1/9 anonim ***** válasza:
56%
Menj be egy kormányhivatalba és el fogják mondani.
2021. febr. 26. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
39%

Hol nézte meg ez az ismerősöd??


Esetleg volt valami orvosi kezelés, operáció, ilyesmi amit igénybe vettél?

2021. febr. 26. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
72%
A 2 év TB kevesebb mint 200.000, mert még a mostani 8000-el sincs annyi, akkoriban kevesebb volt. De a késedelmi kamattal, behajtás költségeivel simán lehet ennyi. De a legbiztosabb, ha bemész a NAV-hoz és ott kérdezel rá.
2021. febr. 26. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Semmilyen műtétem nem volt, egyáltalán nem voltam orvosnál sem a két év alatt.
2021. febr. 26. 23:15
 5/9 anonim ***** válasza:
75%
Ha külföldön bejelentett munkád volt, azzal azt a fél év biztosítást igazolni tudod. Már annyival is kevesebb lesz a tartozásod.
2021. febr. 27. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
88%

"De a késedelmi kamattal, behajtás költségeivel simán lehet ennyi. "


Ugyan már! Dehogy lehet! Azokkal legalábbis nem!


Nem tudom, hogy az "ismerősöd" miként tud a tartozás - állítólagos - pontos összegéről. Inkább ne firtassuk...


Kezdjük az elején:

Még annak idején, amikor egyetemre jártál, a tanulói hallgatói jogviszonyod miatt nem kellett fizetned az egészségügyi szolgáltatási járulékot ugyanúgy, ahogy egy kiskorúnak, vagy nyugellátásban részesülőnek sem (és még egy pár kivétel van).


Miután az iskolát befejezted, ez a kedvezmény megszűnt. Valójában a diákigazolvány érvényességét követő 45. napon szűnt meg, mert addig még volt bizonyos "passzív" időszak, ami annyit jelent, hogy járulék fizetése nélkül is jogosult voltál eü. ellátásra (ingyenesre).


Ha idő közben nem helyezkedtél el például munkaviszonyban, akkor nem váltál a Tb. törvény szerinti biztosítottá, így azok akik nem számítottak biztosítottnak, fizetniük kellett maguk után a fent említett járulékot (kivételek itt is vannak, például GYES ellátottak stb.). A munkaviszonyosok béréből vonják az ezt kiváltó járulékot, ők azért nem fizetik ezt külön.


A járulék-fizetési kötelezettség kezdő napjával be kellett volna jelentkezned az adóhatósághoz egy bizonyos T1011-es formanyomtatványon. Ezt bizonyára nem tetted meg.

2020. július 01-jétől új szabályozás jött, pontosan azért, mert rengeteg potyautas volt a rendszerben, akik úgy vettek igénybe orvosi ellátást (vagy nem, de az mindegy), hogy nem járultak hozzá annak fenntartásához semmilyen formában. Július 01. óta a NEAK (Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő) határozza meg, hogy kinek és mikortól kell (vagy kellett volna) fizetnie ezt a bizonyos járulékot. A hátralékot viszont a NEAK előírása alapján továbbra is a NAV tartja nyilván és hajtja be, ha az adós nem fizeti meg.


Most két dolog történhetett:

- Vagy még július 01-jei előtt a NAV észrevette, hogy potyautas vagy a rendszerben, és ők előírták visszamenőleg ezt a fizetnivalót.

- Vagy a NEAK adatszűrése alapján kerültél képbe, és ők írták elő, amit a NAV tart nyilván tartozásként.


Mindkét esetben az adós kap értesítést arról, hogy kötelezettséget írtak elő neki, fizesse be! Ha van ügyfélkapuja az illetőnek, akkor a NAV oda fogja küldeni, ha nincs, akkor a bejelentett címére.


Azoknak, akik külföldön biztosítottak, nem kell Magyarországon fizetniük ezt a bizonyos járulékot. Viszont a külföldi biztosítást (jogszabály szerint) annak kezdetét követő 15 napon belül a NEAK-nak be kellett volna jelenteni a NEU71 adatlapon. Akkor a járulék előírását azzal a nappal megállították volna.


Ha olyan időszakra íródott elő járulék, amikor kint fennállt a biztosításod, utólag is lehet töröltetni. A NAV honlapjáról letölthető a 21T1011U formanyomtatvány, amelyen ki kell jelentkezni a járulék fizetése alól azzal a dátummal, amikortól külföldön a biztosításod keletkezett. Ha ez évekkel ezelőtti dátum, akkor az évekkel ezelőtti dátummal. A nyomtatványhoz csatolni KELL! a külföldi biztosító által kiállított igazolást is, amelyen látszik, hogy mettől meddig voltál kint biztosított. Arra az időre eső járulékot visszamenőleg a bejelentés alapján a NAV törli, amiről szintén írásban értesít.


A maradék tartozásra kérhetsz részletfizetést, vagy elengedést. Az elengedés akkor szokott működni, ha a tartozás megfizetése a megélhetésed súlyosan veszélyeztetné.


Késedelmi pótlék vajmi alacsony volt eddig, tehát egy kb. 200 ezres tartozásnál nem lesz sok. A végrehajtási költség sem olyan magas, mint egy ÖBV esetén, akinek vastagabban fog a ceruzája költségek terén, mint a NAV-nak.

A fél milliós tb. tartozás borzasztóan túlzó. De csak akkor, ha az egyetemet nappalin végezted. Ha estin, vagy levelezőn, akkor akár annyi is lehet, mivel a "járulékmentesség" kizárólag nappali rendszerű képzésben részt vevő tanulókra vonatkozik.


NAV-os 21T1011U nyomtatvány:

[link]


NAV-os kérelmek:

[link]


Ha bármi kérdésed van, nyugodtan kérdezz!

2021. febr. 27. 05:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
60%
Szerzel igazolást arról az időszakról amikor külföldön biztosított voltál, bemész aztán rendezed.
2021. febr. 27. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Mi lett azóta kedves kérdező? Mennyi volt a tartozás ténylegesen?
2023. jan. 30. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
54%
Neki biztosan nincs még semmije amit el tudnak venni egy bringán kívül olyan fiatal, tehát elengedhették. A közép korosztátyt szivatják ezekkel most ezerrel.
2023. máj. 3. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!