Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Biztosítások » Hogyan érdemes takarékoskodni...

Hogyan érdemes takarékoskodni nyugdíjas éveimre (nyugdíjbiztosítás vagy önkéntes nyugdíjpénztár)?

Figyelt kérdés

23 éves vagyok. Sokak szerint még felesleges félre rakni nyugdíjas éveimre, ráér később. Velük ellentétben azt gondolom, hogy most egy kisebb összegeket félrerakva ugyanazt elérhetem, mint később nagyobb összeggel. Ha most havi 20.000 forintot rakok félre, akkor 42 év alatt 10.080.000 forintot rakok félre (és nem számoltam indexálással, havidíj növeléssel, eseti befizetéssel, adójóváírással, hozammal, bónuszokkal és esetleges nyugdíj korhatár emeléssel). Ha nem többet, csak 10 millió forintot szeretnék félrerakni és 40 évesen kezdek el félrerakni, már legalább havi 33.600 forint, 50 évesen pedig már havi 56.000 forint kiadást jelent. Az én véleményem az, hogy kicsiben kell elkezdeni és az idő nekem dolgozik.


Ahhoz viszont, hogy elkezdjem, el kell dönteni, mibe fektetem a pénzem. Jelenleg 2 alternatíva van, a nyugdíjbiztosítás és az önkéntes nyugdíjpénztár (NYESZ számlát nem szeretnék).

A nyugdíjbiztosításról mindenki ódákat zeng, ez ellenére több ember önkéntes nyugdíjpénztár tag és az jóval megbízhatóbbnak tűnik.

A kérdésem az, hogy mibe érdemes havi 20-25 ezer forint körüli összeget fektetni?

Amik nekem eszembe jutottak:

1: egy nagyobb összegű nyugdíjbiztosítás

2: két hasonló összegű nyugdíjbiztosítás (különböző portfólióval)

3: egy 10-15 ezer forint körüli nyugdíjbiztosítás és egy 10 ezer forint körüli önkéntes nyugdíjpénztár


Melyik lenne a legjobb alternatíva és miért?



2021. máj. 20. 11:48
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
38%

Alapvetően jó, hogy tennél félre pénzt, azzal nincs gond. De:

-Szerinted az a 10 millió forint mit fog érni 40 év múlva? Ha még gyerekkorodból nem is emlékszel rá, biztos hallottál már idősebbektől arról, hogy 30 éve 20 ezer forint egy kiváló fizetésnek számított (mint ma párszázezer forint). Ma meg egy nagy bevásárlás hétvégén. Ugyanígy 10 millió forint 40 év múlva lehet annyit fog érni, mint ma 1-2-3 millió forint az infláció miatt. Szédítik az embereket ezekkel a netes kalkulátorokkal, hogyha eltesznek havi 20 ezret az mennyit ér majd 20-40-50 év múlva, de az inflációról egy szót sem ejtenek.

-A másik, hogy más célod nincs még? Oké, nyugdíj. De mi van azokkal, ami dolgokat nyugdíj előtt szeretnél? Ingatlan? Autó? Gyerekeid lesznek? Ha már ezekre is teszel félre, akkor utána valóban a nyugdíjra is érdemes elkezdeni.


Most csak úgy érződik sok maszlagot olvastál össze az interneten és ez miatt lelkes vagy, de tájékozódj más forrásokból is. Mondok egy példát, hogy pl. miért is nem olyan jó a nyugdíjbiztosítás.

2021. máj. 20. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
51%

Nem kell neked ebbol egyik se. Sporolod a penzt a bankszamladon, es szep lassan berakod vagy allampapirba vagy egy tozsdei indexbe (mondjuk S&P 500), attol fuggoen hogy mennyire vagy kockazatvallalo / mennyire jol birod mentalisan az arfolyam ingadozasokat.

Tuzsdenel otthagyhatod orokre amig nem kell a penz, allampapirnal meg 5 evente ujra berakod az aktualisan legjobban fizetobe. Egy inflacio koveto allampapir pl egyszeru es biztonsagos megoldas.

Ezekkel a nyugdijcelo megtakaritasokkal ellentetben annyi hatranya van hogy onuralomra van szukseg ahhos hogy ne kolts el, cserebe viszont lehet hogy 10 ev mulva rajossz hogy megse nyugdija koltod mert jobb ezt felhasznalni mint hitelt venni lakasvasarlashoz.

2021. máj. 20. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%

Én egészségpénztárt használom.

Ugyanúgy kapok rá adójóváírást, de szabadabban felvehető róla pénzt. Amit utána majd be lehet tenni másba.


A nyugdíjccélú megtakarításomhoz amerikai részvényeket veszek. Arra nem jár semmiféle kedvezmény, csak a TBSZ adómentessége, de bízom benne, hogy 30 éves távon bőven meg fogja érni.


Én 30-40 éves távra nem bízom az önkéntes nyugdíjpénztárban és a NYESZ-ben ,hogy nem fog hátrányosan változni. Az egészségpénztárból később majd ki tudom menekíteni a pénzemet és átrakni mondjuk részvényekbe. A nyugdíjbiztosítás, meg drágább, mintha magamnak fektetnék be a tőzsdén.


Én azt tudom javasolni, hogy mivel havi 25ezer elég kis pénz, azt pár évig egészségpénztárba gyűjtsd.

1 évbe beraksz 250ezer forintot, abból levonnak kb 20 ezret díjként. De ha egyből le is kötöd, akkor kb 70ezer forint az adójóváírás.

Ha eléri a bennlévő pénzed a 3 milliót, akkor onnantól kedve be se kell fizetned oda többet, csak a lekötés kiadja a maximális adójóváírást.

Utána kereshetsz egy második lábat a megtakarításodnak.

2021. máj. 20. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
33%
Tedd állam kötvénybe,mire nyugdíjba mész már állam se lesz .
2021. máj. 20. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
87%
Bármit is választasz, a TKMet nagyon nézd meg. A biztosítások hozamát sokszor elviszi a rengeteg költség.
2021. máj. 20. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
77%

Nem igazán éri meg, 40 évre elöre megpróbálni spórolni a nyugdíjra.

Én 40 éve gépészmérnökként és csoportvezetöként kaptam 5100 Ft fizetést, és ez akkoriban kifejezetten magasnak számított.

Ma még akkor is nevetséges összeg lenne, ha az egészet félre tudtam volna tenni

2021. máj. 20. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
83%

Ha evi X forintot befektetsz evi r%-osz hozamra, akkor T ev utan:

X * (1-r^(T+1))/(1-r) forintod lesz.


A nyugdij... termekek 20%-os tamogatast adnak (egy bizonyos osszegik), tehat X helyett X*1.2-t fektethetsz be evente. Legyen ennek a befektetesnek a hozama i.

1.2 * X * (1-i^(T+1))/(1-i).

Legyen T=40


kulonbseg = X * [1.2 * (1-i^(41))/(1-i) - (1-r^(41))/(1-r)]


A trukk, ahogyan irtak tobben, a koltseg. Ez ETF-eknel ez majdnem 0. Legyen ezeknel a termekeknel 1%.


Ha mondjuk r=1+5% es i=1+4% ->

kulonbseg = X * -8.047 -> (8 evnyi befektetett osszeggel lesz kevesebbet a nyugdij termekekben a koltseg miatt)


Az en sanda gyanum, hogy a 20-30-40 ev alatt meg 1% koltseg sem eri meg. De ha jol ertem ezen termekek koltsege neha 2-3-4%. Tul dragak.

2021. máj. 20. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
100%
Mi nyugdíjbiztosítást fizetünk, mert ahhoz van egy pici állami támogatás is jelenleg, évi 31 ezer forintot az adódból jóváírnak a nyugdíjbiztosításban. Főként állampapírba fekteti be a biztosító.
2021. máj. 20. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
68%
Mi is nyugdíjbiztosítást fizetünk.Évi 130 ezer forint a max jóváírás,ahhoz mondjuk kell őtvenpárezer havonta,de ha ilyen fiatalon kezded neked bőven elég elkezdeni egy huszassal.Kicsit szabadabb a konstrukció mint a önyb,mert itt az aláíráskor érvényben levő nyugdíjkorhatár számít,az önkéntesnél meg mindig az ami az adott évben bevezetésre kerül.Illetve van hozzá plusz rokkantsági szolgáltatás is. Ha van egyéb célod én kétfelé venném,egy szabad felhasználású megtakarításra,meg egy nyugdíjbiztosításra.Nagyon felelősségteljesen gondolkodsz a jövődet illetően,ne hallgass a károgókra,nekik pont annyival lesz vagy van kevesebb mint amennyivel neked több lesz.Tanácsot pedig csakis szakértőtől kérj,ne pedig itt a gyakorin.
2021. máj. 20. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
55%
9. Ki a szakértő? A biztosítási ügynök, aki jutalékot kap ha nála kötsz szerződést?
2021. máj. 20. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!