Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mi a különbség, és a hasonlósá...

Mi a különbség, és a hasonlóság az alábbi 4 fogalom között? Melyik mit jelent pontosan, és hány órában végezhetőek? *Főállás *Mellékállás/Másodállás *Részmunka *Beugrós munka/Idény munka

Figyelt kérdés
Nem találtam meg a "Munka" kategóriát, bocsi!
2021. febr. 2. 00:16
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Ezekből csak az egyiknek van "órabeli" határa, az pedig a részmunka(idős állás).


"Főállás"

Ahogyan a neve is mondja, a fő foglalkozás. Ez lehet teljes- vagy akár részmunkaidős is. Ha az embernek csak egy munkahelye van, akkor az a főállása. Ha több munkahelye van, akkor pedig általában(!) a magasabb óraszámban végzett vagy korábban bejelentésre került állás a főállás.


"Mellékállás/másodállás"

Ennek értelemszerűen feltétele a főállás megléte.

Ahogyan a neve mondja, ez egy fő munkahely melletti mellékes/másodlagos munkahely. Nincs időhöz kötve, ha valaki a törvényi kereteket betartva tudja vállalni, hogy két 8 órás állása legyen, akkor megteheti, az egyik lesz a főállás, a másik a mellék/másodállás. Bár a gyakorlatban ez inkább részmunkaidős szokott lenni.

Ez a vállalkozóságot nem zárja ki. Lehet valaki főállású alkalmazottként mellékállásban vállalkozó, vagy fordítva, főállású vállalkozóként mellékállásban lehet alkalmazott.


"Részmunka(idős állás)"

Ehhez tudni kell, hogy a "teljes munkaidős állás" jelenti a havi 168-176 órás (ünnepeket nem nézve általában 21-22 munkanapos egy hónap), azaz napi 8 órás munkát. Minden ami ettől kevesebb (kivétel a munkaidőkeret szerint elszámolt munkákat, ahol pl. 12 órás műszakok vannak, emiatt lehet hogy az egyik hónap csak 144, a másik pedig 192 órás, az úgyanúgy teljes munkaidős), az számít részmunkaidőnek. Ez viszont akármennyi lehet, napi 0,5-7,5 óra, azaz havi 10,5-165 között.

Természetesen ezek a számok nincsenek kőbe vésve.


"Beugrós munka"

Általában ez jelenti a köznyelvben az "alkalmi munkát". Ez általában napi bejelentéssel történik, óraszámot tekintve 8 órás, de kitolható 12-re, viszont akkor jár a túlórapótlék. Ez egy hónapban maximum 15 naptári nap, egy éven belül pedig maximum 90 naptári nap lehet.

Szinte biztos, hogy EFO bejelentéssel történik.


"Idénymunka"

Ez is az egyszerűsített foglalkoztatás (EFO) kereteibe tartozik, annyi különbséggel, hogy ez ahogyan a neve is adja, egy adott idényre szól. Ez egy év alatt maximum 120 naptári nap lehet.

Főképpen (más területet mondjuk hirtelen nem is tudok) a turisztikában (a nyár, illetve a december kimondottan olyan időszak, ahol sok az idénymunkás), illetve a mezőgazdaságban (főképpen a termények begyűjtésekor, szüretekkor) használatos. A jellemzői a kicsit több nagyobb maximumon és a jellegzetes egybefüggőségén kívül ugyanazok, mint a beugrós munkának.

2021. febr. 2. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!