Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mi történne, ha a magyar...

Mi történne, ha a magyar állam úgy döntene, hogy nem fizeti vissza az állampapírokban lévő pénzt a hitelezőknek? (gondolatkísérlet) Lehetséges ez?

Figyelt kérdés

Akár lakossági, akár tőzsdei szereplőkről legyen szó.


Én ebben kételkedem, hogy megtörténhet (max államcsőd esetén, ha fizetésképtelenné válik). Ellenben van egy rokonom, aki folyton ezzel b.szogat, hogy vegyem ki az összes pénznem az állampapírokból, mert a hatalmin lévő kormány ellopja (?). Nem teljesen értem, hogy ez alatt mit ért. Nem ez az egyetlen agymenése, de valamiért ez zavar a legjobban. Szóval gondolatkísérlet: mi lenne, ha..?


2021. jún. 24. 18:22
A kérdező szavazást indított:
Nem tehet ilyet önkényesen (max. államcsőd esetén), ez teljesen elképzelhetetlen.
Tehet ilyet önkényesen, el tudom képzelni.
Tehet ilyet önkényesen, volt már rá példa a történelemben (akár más országokban).
Elképzelhető, hogy megtörténik, de igen kicsi rá az esély.
16 szavazat
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Nem a visszafizetés a lényeg, hanem a törlesztés.
2021. jún. 24. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
78%
Nem szent a kormány és sok fäszságot csináltak már, de erre nem nagyon van esély. Ez kb olyan szintű agymenés mint hogy a magyar alkotmány érvénytelen és 201x nem tom melyik év óta illegitim az egész parlament. Van olyan szekta is ami ebbe hisz.
2021. jún. 24. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
És mi történne? Mert szerintem az, hogy többet nem lenne képes új állampapírokat kibocsátani, illetve de, csak senki nem venné meg. Így nem tudna hitelhez jutni ebből a forrásból, ami kiesés lenne az államháztartásban. Nem tudom, hogy mekkora része származik ebből a fajta hitelből. Itt a hatásokhoz ezt tudni kéne. Sztem a lakosság egy része elvesztené vagyona egy jelentős részét, ez akár elég komolyan át is ütheti az ingerküszöbét az embereknek. Itt megint azt kéne tudni, hogy mekkora arányban és mennyi ember vagyona van állampapírban. Amikor kiderülne, hogy nem fizet az állam, akkor lenne egy "bankroham", mindenki ki akarná venni a pénzét a papírokból. Ez érintené a forgalmazó kereskedelmi bankokat és a kincstárat is. Akár egy kereskedelmi bankokat érintő bizalmatlanság is kialakulhat. Elég nagy káoszt tudok elképzelni.
2021. jún. 24. 18:42
 4/13 Fsms ***** válasza:
79%
Ezt hívják államcsődnek. Ilyen történt Argentínában.
2021. jún. 24. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Fsms, nem ezt hívják államcsődnek. :D
2021. jún. 24. 20:51
 6/13 anonim ***** válasza:
Egyetlen állam sem köteles fizetni a tartozásait, bármikor jelenthet államcsődöt. Argentinoknál elég sokszor bekövetkezett az elmult 200 évben. Nem dől össze a világ, de nem szivesen élném át itthon.
2021. jún. 25. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
80%

Nem mindegy, hogy saját elhatározásból nem fizeti vissza, vagy nem tudja visszafizetni.


A nem fizeti vissza a "fizikai képtelenség" kategóriája. Falhoz állítanák az ország vezetőit.

A nem tudja esete pedig konkrétan az "államcsőd". Ilyenkor nem csak a befektetők járnak rosszul, hanem mindenki más is. Olyankor teljesen mindegy, hogy hol tartod a pénzed. Elértéktelenedik, itt is, ott is.


Egy közgazdász diplomával rendelkező mesélte, hogy állítólag kivette az összes pénzét a bankból és otthon a cihában tartja. Mondtam neki, hogy ezért a hatalmas tudásért kár volt annyi évet elcseszni a főiskolán. :D :D :D

2021. jún. 25. 04:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
7-es, igen, szerintem se mindegy. Nem ugyanaz a kettő. Amúgy a közgazdászok nem értenek a befektetésekhez. Egy barátnőm az és bármit kérdezek tőle ilyen témában, fingja nincs kb. Semmi hasznosítható tudást nem kapnak a tőzsde működéséről.
2021. jún. 25. 09:57
 9/13 anonim ***** válasza:
Járni jár, csak nem jut!
2021. jún. 25. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Pedig de, ha nem fizet, akkor az technikai értelemben államcsődnek minősül. Teljesen mindegy, hogy ezt fizetésképtelenség miatt teszi vagy csak úgy döntött, hogy nem akar fizetni. Ezt a hitelminősítők nagyon nem szokták szeretni.


Elég "unortodox" dolgokat szokott a magyar kormány művelni 2010 óta, pl a 2013-as önkormányzati adósságkonszolidáció során is feszegette a határokat, amikor 7%-os különadó formájában akarták csak átvállalni az adósságot. Nem tudom mi lett a sztori vége, nem emlékszem már rá, és nem találtam részletes és pontos cikkeket róla. Egy olyan ötletről találtam cikket, hogy nem volt kötelező a 7%-os sarc, hanem vagy a bank vagy az önkormányzat "önként" vállalhatta ezt.


Szerintem az nem valószínű, hogy lakossági állampapírokat ne fizetne vissza a magyar állam, vagy valami unortodox módon kevesebbet fizetne vissza. Maximum elengedik az inflációt 5-10% környékére, és hipp-hopp eltűnik az adósság fele. Persze a 600-700 ft-os euró nem lesz olyan vicces dolog. :(


De az önkormányzatos példa is jól mutatja, hogy attól nem ijednek meg, hogy a bankokat így vagy úgy trükkös módon különadókkal, "önként" vállalt módszerekkel megsarcolják időnként, amikor éppen olyan kedvük van. Pl. banki különadók 2010 után, devizahitelek átváltása, önkormányzati adósságrendezés, banki különadó és hitelmoratórium a koronavírus járványra hivatkozva. A hitelmoratóriumot is hosszabbítgatják folyamatosan, szinte biztos vagyok benne, hogy a választások előtt ebből valami nagyon unortodox banki sarcolás lesz megint, pl. a teljes kamatveszteséget vagy egy részét lenyeletik a bankokkal. Milyen jó választási ígéret lenne, ha a kormány "elintézte", hogy ahány hónapig volt valaki moratóriumban, annyi hónappal nőhet csak a futamideje. Persze az árát a "gonosz bankok" fizetnék.

2021. júl. 8. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!