Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Nyugdíjszámítás diákmunkákból,...

Nyugdíjszámítás diákmunkákból, magyar főállásokból, magyar vállalkozásból, külföldi munkából? Honnan kapok nyugdíjat? Összeadódik a szolgálati idő?

Figyelt kérdés

Sziasztok, kicsit bonyolult a helyzetem. Amíg egyetemista voltam, addig különféle diákmunkákat végeztem. Majd kijutottam Németországba, ahol fél évet dolgoztam minijob-ban. Ezután hazajöttem, folytatódott a diákmunka és szereztem egy főállást is. Egyetem után szintén főállásban dolgoztam, majd főállású vállalkozó lettem. Most ha minden kötél szakad, akkor külföldre költözök, ahol főállást vállalok és mellette folytatom a vállalkozásom mellékállásban. Viszont valószínűleg nem egy országban fogok élni, inkább költözködnék néhány évente Európa városaiban ugyanezekkel a feltételekkel (munkahely+vállalkozás a helyi szabályok szerint adózva)


Ez a sokminden vajon összeadódik a nyugdíjszámításnál? A szolgálati időnél?


- Azt tudom, hogy a főállások teljes szolgálati évnek számítanak és meghatározott százaléka lesz a nyugdíj.

- Az is megvan, hogy vállalkozóként töredék idő számít egy szolgálati évnek és töredék összeg megy a nyugdíjba.


Ami nincs meg:

- Diákmunkákat hogyan számolnak el szolgálati időben és összegben? Itt is töredék összeg megy a nyugdíjba?


- Németországban végzett minijob esetén fizettem nyugdíjjárulékot is. Ez hozzáadódik vajon a szolgálati időhöz? Kapok vajon nyugdíjat, ha csak kb havi 5000 forintnyit is?


- Az Európában végzett munkáim után fizetett nyugdíjjárulékok és szolgálati idők összeadódnak? Nyugdíj megfelelő összegét ilyenkor minden olyan országból kapok egy bizonyos kort elérve, ahol valaha nyugdíjjárulékot fizettem?



#nyugdíj #költözés #szolgálati idő #nyugdíjjárulék #több országban éltem #más ország nyugdíj
2022. máj. 24. 12:34
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
95%
Egyszerűsítek: diákmunkát sehová nem számolják, nem fizettél belőle nyugdíjjárulékot
2022. máj. 24. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
70%

hú, ez jó sok kérdés így egyszerre.

tehát :

mindegyik után kapsz nyugdíjat, amiből vonták a nyugdíj járulékot. ha a diákmunkából vonták, akkor az is beszámít.

a főállású az teljes év, ha mellette vállalkozó vagy, akkor az nem az időhöz adódik pluszként, hanem az átlagkeresethez

az EU-s munkák után időarányosan kapsz majd nyugdíjat

2022. máj. 24. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

a főállások teljes szolgálati évnek számítanak és meghatározott százaléka lesz a nyugdíj.

- Az is megvan, hogy vállalkozóként töredék idő számít egy szolgálati évnek és töredék összeg megy a nyugdíjba.


Nagyon nem vagy képben.


Amikor a jogosultságod vizsgálják (megvan a résznyugdíjhoz szükséges 15 év, teljeshez 20 év, vagy a nők 40 éve), akkor minden biztosításben töltött napod, függetlenül a jogviszonytól, munkaidőtől, bértől egy napnak számít, és ha párhuzamosan több jogviszonyod volt, nem többszöröződik.


Az összeghez is számítanak szolgálati időt, ott pedig az elért járulékalapot arányosítják a minimálbérhez, majd ez alapján számolják ki az adott évben hány napot ismernek el. (kisadózók pl itt kerülnek hátrányba, alacsony a járulékalapjuk, ezért az összeg tekintetében számított szolgálati idejük kevés. Az így számított szolgálati idő alapján lesz egy szorzó (nyugdíjtörvény végén ott a táblázat), ennyi százalékáz kapod a megállíptott alapnak. 50 év esetén jár pl a 100%.


Diákmunka: ilyen nincs. Diák elég sok jogviszonyban dolgozhat, ettől függ, figyelembe veszik vagy sem. Iskolaszövetkezeti tagként pl nem biztosított a diák, ezért az nem számít szolgálati időnek, és nincs járulékalapot képező jövedelem se.

2022. máj. 24. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
80%

mindegyik után kapsz nyugdíjat, amiből vonták a nyugdíj járulékot


Még csak ez sem biztos, lásd nők 40, ápolási díj, ha nem gyereket ápoltál; vagy szakmunkásképzés ideje.

2022. máj. 24. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
90%
4 a nők 40-nél a jogosultsági időbe nem számítanak ezek. de a szolgálati időbe igen
2022. máj. 24. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Sziasztok, nagyon köszönöm a sok hasznos választ! Valóban nem vagyok képben, mindig mindenhonnan azt hallottam, hogy úgysem lesz nyugdíjam, így nem is foglalkoztam vele. Most viszont elkezdett foglalkoztatni...


Nyugdíjra való jogosultság: Tehát a biztosítás ideje számít? Ha 30 éves vagyok, akkor itt 30 vagy csak 22 év a biztosított időm? Egyetlen egyszer voltam munkanélküli, kb fél évig. De akkor csekken fizettem a TBt. Minden más esetben az egyetem vagy a munka miatt volt biztosítási jogviszonyom. Illetve a németországi fél éves munka alatt szüneteltettem az itthoni egyetemen, és akkor Németországban volt fizetve a TBm.


Szolgálati idő: tehát ez a nyugdíjkorhatárhoz szükséges idő, igaz?


Tehát ha teszem azt kiköltöznék most külföldre, akkor jogosult lennék a magyar nyugdíjra, amit csak a korhatár elérése után kapnék meg, ugye? Viszont mivel kevés a szolgálati időm, ezért csak a részarányos összeget kapnám meg. Ugye?

2022. máj. 24. 13:40
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Egyetem alatt nem vagy biztosított, csak eü szolgáltatásra jogosult.

Biztosítási jogviszony pl a munkaviszony, megbízás bizonyos összeg felett, egyéni vállalkozó (kivéve nem fállású kisadózó).

2022. máj. 24. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Kis hazánkban meg van határozva törvényben, hogy mi számít szolgálati időnek. Alapból az az időszak, amikor nyugdíjjárulék-köteles jövedelmet is tudsz hozzá rendelni. A munkaviszony időtartama szolgálati idő, de közte is van olyan időszak, amely nem. Például a fizetés nélküli szabadságos napok nem szolgálati idők, pontosan azért nem, mert nem kapsz alatta nyugdíjjárulék-köteles jövedelmet. De a fizetés nélküli szabadságok között is kell különbséget tenni. Járulék fizetése nélkül is szolgálati időnek számít például a fizetés nélküli szabadság időszaka, ha gyermekgondozás miatt vetted azt igénybe. Régen a katonaság ideje is annak számított, de már kötelező katonaság nincs.


Diák is többféle jogviszonyban dolgozhat. A jogviszony jellege határozza meg, hogy a későbbi nyugellátáshoz szolgálati időnek fog számítani, vagy sem.

2022. máj. 24. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Például a fizetés nélküli szabadságos napok nem szolgálati idők, pontosan azért nem, mert nem kapsz alatta nyugdíjjárulék-köteles jövedelmet


Azért nem, mert szünetel a biztosítás. Szolgálati időként a biztosításban töltött napok irányadók, nem a játulékfizetéses napok. Lásd pl csed.

2022. máj. 24. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
9 ne írj már butaságokat légy kedves. a csed, munkanélküli, ápolási díj stb. is szolgálati idő. beleszámít a nyugdíjba. azokból is vonnak járulékot.
2022. máj. 24. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!