Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Dolgoztathat minket folyamatos...

Dolgoztathat minket folyamatosan heti 6 nap, egy nap szabadnappal?

Figyelt kérdés

Egy snacket készítő üzemben dolgozunk.

3 hete gyűlést tartott a főnök. 2 hónapos munkaidő keretet vezetett be ami azt jelenti, hogy ebben a hónapban minden szombaton bent voltunk. Ha a júliusi hónapban nem lesz annyi megrendelés akkor ezeket a szombatokat használjuk fel, nem pedig a szabadságot. Ha viszont jó hónap lesz a július megrendelés szempontjából akkor mindenkinek kifizeti a szombatokat. Ez a munkarend decemberig van érvényben.

Most szombaton is mennünk kell pedig már július lesz csak hát nem tudja előre, hogy lesz-e megrendelés vagy nem.

Ezzel együtt ez a negyedig szombatom folyamatosan. Kint 40 fok, bent 45-46 a kemencék miatt, hiába megy a klíma alig érezzük, minden erőnket kiveszi.

Csak a vasárnap szabadnap.

Ezt megteheti? Folyamatos 6 napos munkahét egy nap pihenővel?



2022. jún. 29. 22:06
 1/5 anonim ***** válasza:
92%

Meg, teljesen legális

A meleg miatt 5 perc plusz szünet jár óránként és védőital (pl hudeg ivóvíz)

2022. jún. 29. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
22%
Nem teheti meg, illegális.
2022. jún. 29. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
67%

Megtehetik, ha hagyjátok magatokat.

Mindenki azt kapja amit kiharcol magának ugyebár.

2022. jún. 29. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
89%
Volt pár éve a kormány álltal elfogadott munkaidőkeretes változtatás ha jól emlékszem. Jopár szervezet tiltakozott ellene a munkajogokra hivatkozva. A tartalmat nem ismerem. Azt kellene ismerni, hogy mi van benne. Ha ezt megengedi, akkor sajnos teljesen legálisan csinálja ezt veletek. Ha meg nem akkor nem kell eltűrni. Nézzétek utána, pár éve tele volt evvel a net.
2022. jún. 30. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
91%

Megértem, hogy a lelkedet, testedet sanyargató körülmények a fontosak a számodra, de válaszhoz más adatokra lenne szükség


┌─ 𝐄𝐧𝐧𝐲𝐢𝐛ő𝐥, 𝐢𝐭𝐭 𝐯á𝐥𝐚𝐬𝐳𝐨𝐥ó 𝐧𝐞𝐦 𝐭𝐮𝐝𝐡𝐚𝐭𝐣𝐚, 𝐡𝐨𝐠𝐲 𝐦𝐞𝐠𝐟𝐞𝐥𝐞-𝐞 𝐚 𝐌𝐮𝐧𝐤𝐚 𝐓ö𝐫𝐯é𝐧𝐲𝐤ö𝐧𝐲𝐯𝐞 𝐞𝐥őí𝐫á𝐬𝐚𝐢𝐧𝐚𝐤 𝐚 𝐦𝐮𝐧𝐤𝐚𝐢𝐝ő𝐤𝐞𝐫𝐞𝐭 𝐞𝐥𝐫𝐞𝐧𝐝𝐞𝐥é𝐬𝐞, 𝐭𝐚𝐫𝐭𝐚𝐦𝐚. Idézem a vonatkozó jogszabályi részt, 𝐭𝐞 az ismeretek birtokában 𝐞𝐥 𝐭𝐮𝐝𝐨𝐝 𝐝ö𝐧𝐭𝐞𝐧𝐢.

93. § (4) A munkaidőkeret kezdő és befejező időpontját írásban meg kell határozni és közzé kell tenni.

94. § (1) A munkaidőkeret tartama legfeljebb négy hónap vagy tizenhat hét.

(2) A munkaidőkeret tartama legfeljebb hat hónap vagy huszonhat hét

a) a megszakítás nélküli,

b) a több műszakos, valamint

c) az idényjellegű tevékenység keretében,

d) a készenléti jellegű, továbbá

e) a 135. § (4) bekezdésében meghatározott munkakörben

foglalkoztatott munkavállaló esetében.

(3) A munkaidőkeret tartama, ha ezt objektív vagy műszaki vagy munkaszervezéssel kapcsolatos okok indokolják, kollektív szerződés rendelkezése szerint legfeljebb harminchat hónap.


Ha június már a munkaidőkeretbe számítás szerinti volt, és decemberig tart, akkor ez 7 hónap; ez csak a 94. § (3) szerinti esetben engedélyezett. Sok, ha csak a 94. § (2) valamelyik feltétele áll fenn, és különösen sok, ha a 94. § (2) egyik feltétele sem áll fenn.

(Feltételezve, hogy a „decemberig” azt jelenti, hogy decemberben is. Időhatárok esetén a megnevezett határidő még beleértendő az időtartamba. De sokan rosszul tudják, nem egy kérdés van itt is, hogy ha valami szerdáig nyújtható be, akkor szerdán még benyújtható-e? Igen. Sokan az időhatárt is úgy értelmezik, mint a térhatárt: ha azt mondják, menj el a falig, akkor senki nem megy bele a falba.) ─┘


┌─ 93. § (1) A munkaidőkeretben teljesítendő munkaidőt a munkaidő keret tartama, a napi munkaidő és az általános munkarend alapul vételével kell megállapítani.


Azaz, ha júniusban a ledolgozott szombatok miatt többletóra keletkezett, illetve, további is fog adódni, akkor a munkaidőkeret későbbi szakaszában ennyivel kevesebb munkaidőt kell megállapítani.

Lehet, hogy a munkaidőkeret lejártakor többlet munkaóra derül ki; ezt rendkívüli munkaidő díjazással kell kifizetni (köznyelvben túlóradíj). ─┘


┌─ Ami a pihenőnapokat illeti.

Általános munkarend szerint a szombat és a vasárnap a pihenőnap; hacsak miniszteri rendelet munkaszüneti napok környezetében nem rendelkezik úgy, hogy adott szombat munkanap; helyette hétfő-péntek napok valamelyike válik pihenőnappá.

97. § (3) A munkaidő munkaidőkeret vagy elszámolási időszak alkalmazása esetén egyenlőtlenül osztható be.

105. § (2) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén hat egybefüggő munkanapot követően legalább egy heti pihenőnapot be kell osztani.

105. (4) Havonta legalább egy heti pihenőnapot vasárnapra kell beosztani.


Mivel 𝐦𝐮𝐧𝐤𝐚𝐢𝐝ő𝐤𝐞𝐫𝐞𝐭𝐛𝐞𝐧 𝐞𝐠𝐲𝐞𝐧𝐥ő𝐭𝐥𝐞𝐧 𝐦𝐮𝐧𝐤𝐚𝐢𝐝ő-𝐛𝐞𝐨𝐬𝐳𝐭á𝐬 𝐢𝐬 𝐚𝐥𝐤𝐚𝐥𝐦𝐚𝐳𝐡𝐚𝐭ó, és 𝐞𝐠𝐲𝐞𝐧𝐥ő𝐭𝐥𝐞𝐧 𝐦𝐮𝐧𝐤𝐚𝐢𝐝ő-𝐛𝐞𝐨𝐬𝐳𝐭á𝐬 𝐞𝐬𝐞𝐭é𝐧 𝐚𝐥𝐤𝐚𝐥𝐦𝐚𝐳𝐡𝐚𝐭ó 𝟔 𝐦𝐮𝐧𝐤𝐚𝐧𝐚𝐩+𝟏 𝐩𝐢𝐡𝐞𝐧ő𝐧𝐚𝐩; 𝐭ö𝐫𝐯é𝐧𝐲𝐞𝐬 𝐚𝐤á𝐫 𝐚𝐳 𝐢𝐬, 𝐡𝐨𝐠𝐲 𝐚 𝐦𝐮𝐧𝐤𝐚𝐢𝐝ő𝐤𝐞𝐫𝐞𝐭 𝐭𝐞𝐥𝐣𝐞𝐬 𝐢𝐝ő𝐭𝐚𝐫𝐭𝐚𝐦𝐚 𝐚𝐥𝐚𝐭𝐭 𝐦𝐢𝐧𝐝𝐞𝐧 𝐬𝐳𝐨𝐦𝐛𝐚𝐭𝐨𝐧 𝐢𝐬 𝐝𝐨𝐥𝐠𝐨𝐳𝐳𝐚𝐭𝐨𝐤. (Akár úgy is törvényes lenne, hogy heti pihenőnap csak havonta egyszer esne vasárnapra.) ─┘


A jogalkotó éppen azzal a céllal módosította a Munka Törvénykönyvet (munkaidőkeret, túlóraszabályok), hogy a munkáltató célszerű munkaidőbeosztást alkalmazhasson egyenlőtlen rendelés, anyagellátás esetén. Nálatok éppen ilyen helyzet van.

A munkavállalónak ez kellemetlen lehet; akár több is, mint kellemetlen. Többféleképpen reagálhat.

• Belátja, hogy neki is érdeke, mert ha nincs a megrendelésekhez való rugalmas termelési alkalmazkodás, akkor megszűnhet a munkát, munkajövedelmet biztosító vállalkozás.

• Felmond, és elhelyezkedik számára kedvezőbb munkaidőbeosztású munkahelyen, ahol más körülmények (pl. munkába járás, bér) nem rosszabbak, vagy legalábbis, összességében még mindig jobb számára a helyzet.

• Nem fogadja el a rossz feltételeket, de nem tud más lehetőséget, mint mégis elfogadni, legalábbis, tűrni.

2022. júl. 2. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!