Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Hogy látod, a KATA kiherélése...

Hogy látod, a KATA kiherélése a dolgok természetes menete és a "túl jó buli" vége, vagy valami roppantul igazságtalan vérlázító dolog?

Figyelt kérdés
Kíváncsi vagyok a véleményekre. Magamról annyit, hogy én 20 éve társas vállalkozóként (KIVA) adózom, így nyilván megvan a véleményem a dologról.

2022. júl. 12. 09:22
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
92%
A katát módosítani kellett, ez nem kérdés. De nem így és nem ilyen rövid határidővel, év közben.
2022. júl. 12. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
92%
Az adóemelés időszerű volt, de ez a módosítás átgondolatlan és életszerűtlen.
2022. júl. 12. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
88%

En peldaul eddig a kata miatt tobb adot fizettem mintha mas modon adoztam volna. Egyedi szoftverfejleszto vagyok eves 100k usd bevetellel, a cegnek nincs europaban szekhelye szoval csakis valallkozokent lehet beszamlazni. Igy is havonta 900.000 adot fizettem, a 75000es katat es a bunteto adot. Azert voltam katas mert egyszeru volt. Nem kellett semmivel se bajlodnom, megirtam a szamlat bejött a penz, nem szamoltam el semmi költséget. Mivel 24m felett vagyok nekem nem jatszik az atalanyado, szoval egyeni valallkozasban marad a vallalkozoi jovedelem utani adozas. De az meg komplikalt es muszaj lesz havi szinten konyvelot megbiznom azert hogy egy darab szamlat ki tudjak allitani, magamat alkalmaznom kell persze minimalberrel es osztalékba kivennem a penzt.


Tehat, kevesebb adot fogok fizetni, komplikaltabb lesz es meg egy konyvelot is kell alkalmaznom vagyis burokratikusabb is.

2022. júl. 12. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%

Katásként (vagyis nemsokára csak ex-katásként) mondom, hogy teljesen jogos lett volna emelni, de ez, hogy kizártak tömegeket belőle, sokszoros adózásra kényszerítve, ezzel ellehetetlenítve, ráadásul egyik napról a másikra, nonszensz.

Saját példám: én szellemi munkát végzek, amire cégek tartanak igényt. Teljesen szabályosan, több céges ügyfélnek számláztam pár tízezres összegeket havonta, 1-2 nagyobbat is, de minden esetben 200 alatt. Ebből jött nekem össze egy értelmesnek mondható összeg havonta, de (sajnos) azért nem nagyon jártam a katás összeghatár közelében. Nem dolgoztam számla nélkül okosba', mindent úgy csináltam, ahogy kell, a katázás minden feltételének megfeleltem, távolról sem lehetett rám húzni, hogy bújtatott munkaviszonyom lenne. És most gyakorlatilag le lettem adócsalózva, kizárnak a katából, aminek következtében úgy kb négyszeresére nő az adóterhem, így a bevételem közel felét bukom el. Ennyi meg nem lesz elég a családom megélhetésére. Emelhetek árat, aztán parázhatok, hogy elvesztem az ügyfeleket, vagy dolgozhatok ugyanennyit gombokért a továbbiakban. Remek kilátások. De a taxisok, azok katázhatnak, mert náluk nem megoldható a csak lakossági számlázás. Hát, nálam sem, érdekes módon ez viszont senkit nem érdekel.

Semmi gondom nem lett volna azzal, ha akár duplájára emelik a katát, még úgy is megérte volna. Így viszont nem tudom, mi lesz.

2022. júl. 12. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%

Marhára igazságtalan és igen, vérlázító is. Mivel ezzel a módosítással kedves kormányunk voltaképpen azt sugallja, hogy minden B2B KATA-s egy szemét adócsaló, akivel jól ki kell b@szni, lehetőleg azonnal.

Csak a saját példámat említve: marketing szövegíró vagyok, tehát eleve csak cégeknek dolgozom, mivel magánszemélyeknek nincs szüksége ilyen szolgáltatásra. Viszont a saját székhelyemről (otthonról), saját eszközeimmel, a saját időbeosztásomban végzem a tevékenységem, és többfelé is számlázok havonta, különböző cégeknek, projekt alapon. Tehát miért is lennék bujtatott munkaviszonyban?

Csakhogy az a sok dilettáns barom képtelen kiszűrni azokat, akik valóban csalnak, így egy tollvonással azokat is ellehetetlenítik, akik végig becsületesek voltak. Azért pedig külön köszönet illeti őket, hogy mindeddig azt hangsúlyozták, hogy bármiféle változás csak januártól lép életbe, most meg benyögik a szeptembert.

A könyvelőket nagyon nem irigylem most. Szegényeknek egyrészt főhet most a fejük a saját dolguk miatt (mivel sokan szintén KATA-sok) illetve van bő másfél hónapjuk arra, hogy az ügyfeleik számára is megtalálják a legjobb megoldást. Ja és mivel az átalányadó költségesebb és a könyvelése is bonyolultabb, ezért nyilván nekik is árat kell emelniük, ami plusz kiadás lesz a már így is megtépázott volt KATA-sok számára.

Őszintén szólva én eddig sem számítottam semmi jóra, na de ez minden képzeletemet felülmúlja.

2022. júl. 12. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon sok katás nem keresett egyébként havi 1 millát azért az 50 ezerért cserébe, bár szeretik az okosok így kisarkítani. A katások nagyon nagy része egyszerűen önfoglalkoztató, pár száz ezer forintos havi bevétellel. Ők most elég durva veszteséggel kénytelenek számolni úgy, hogy amúgy sem voltak nagyon eleresztve. Annyira naggyal, hogy sokaknak meg sem éri tovább csinálni, aki meg mégis megpróbálja, fel fogja tolni az árait, ennek köszönhetően pedig a fölötte lévők is, úgyhogy megint egy általános drágulás következik. Na, majd akkor tapsikoljon az a sok nagyokos, aki most örül, hogy megszivatták a "mocskos adócsalókat".
2022. júl. 12. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:
6-os azért ne túlozzunk ezzel a "durva veszteség" dologgal. Én kb 1 milliót veszek ki, 230-250 ezer Ft adóval (KIVA). Igaz én 20 éve úgy szocializálódtam, hogy nagyobb jövedelem nagyobb adó. Ezért merem feltételezni, hogy nem most lesz nagy az adó, hanem eddig volt teljesen indokolatlan. És legmélyebb együttérzésem akik ezek után lehúzzák a rolót, biztosan nem egyszerű igazságosan ezt megoldani.
2022. júl. 12. 10:21
 8/19 anonim ***** válasza:
100%
7: mondd ezt annak, aki keresett ~450 ezret, és akkor az 50 kata helyett most majd perkálhat ki ~200-at. Szerintem neki ez elég durva veszteség, majdnem a bevétele fele. Ja, tudom, akkor ne vállalkozzon. Az a helyzet, hogy olyan szánalmasan fos fizetések vannak ebben az országban, hogy sokan csak az önfoglalkoztatással tudtak picit előrébb lépni. Most majd nem tudnak. Arról nem is beszélve, hogy pl. kisgyerekes anyukák tömegei vissza se tudtak menni dolgozni a remek családbarát munkahelyek miatt. Közülük sokan teremtettek így maguknak munkahelyet, na pl. most valószínűleg ők is cseszhetik, mert ők sem az "1 milliót veszek ki" kategória. Az a baj ezzel most, hogy ugyanazt a terhet rakják arra is, aki hozzád hasonlóan kiveszi az 1 millát, meg arra is, aki 300-et tudott kivenni. Ez hol jelenti azt, hogy "nagyobb jövedelem, nagyobb adó"?
2022. júl. 12. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

7: te 1,25Mból adózol 0.25öt, az 20%.


Aki 400at keres, eddig adózott 50et, most 200at. Utóbbi 50 százalék. Akkor hol is fizeted te azt a több adót?

2022. júl. 12. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
450 ezres fizura hogy jön ki a 200-as adó?
2022. júl. 12. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!