Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Egézségbiztosítási rózsaszín...

Egézségbiztosítási rózsaszín kiskönyvről és a KATA egyéni vállalkozásról kérdeznék?

Figyelt kérdés

NAGY KAVARODÁS VAN BENNEM, JÓ LENNE HA VALAKI KIIGAZÍTANA!

A rózsaszín OEP kiskönyvbe kerül a a foglalkoztató/munkáltató pecsétje, hogy XY helyen mettől-meddig dolgoztam és a biztosítással járó jogviszonyt igazolják.

Nekem végig van benne pecsét, de utána X évig egyéni vállalkozó voltam a munkahelyemen. Ezt megszüntettem a KATA törvény módosításával és most újra "hagyományos" munkáltató-munkavállalóként kezdtem egy új munkahelyen. De a munkáltatóm azt látja, hogy évek óta nincs benne pecsét, így olyan mintha nem dolgoztam volna azóta sehol, mert ugye KATA-s egy.v.-ként nem került bele pecsét.

Ez az egyik problémám.

A másik, hogy majd évtizedek múlva egyáltalán hogy lesz nyugdíjam, mert hol van akkor az vezetve, hogy én XY évig voltam dolgozó, XY-évig egy.v.-ó is egyben és megvan a szükséges évem a nyugdíjhoz?

Bocsánat, de nem nagyon értek ezekhez és egyszerűen nem értem...



2022. okt. 30. 20:55
 1/2 anonim ***** válasza:

"De a munkáltatóm azt látja, hogy évek óta nincs benne pecsét,"


Oda a munkáltatók/foglalkoztatók írják bele a biztosítási jogviszonyokat, ahogy Te is említetted.


Egyéni vállalkozó önfoglalkoztató (nincs munkáltatója/foglalkozatója), tehát az az időszak nem is kell, hogy belekerüljön.


"A másik, hogy majd évtizedek múlva egyáltalán hogy lesz nyugdíjam, mert hol van akkor az vezetve, hogy én XY évig voltam dolgozó, XY-évig egy.v.-ó is egyben és megvan a szükséges évem a nyugdíjhoz?"


A "dolgozó voltam" időszakról tud a NAV, mivel a munkáltató/foglalkoztató köteles a munkaviszonyban dolgozót bejelenteni a NAV-hoz, mint biztosítottat. Tehát a munkaviszonyod a NAV nyilvántartásában szerepel.

Az egyéni vállalkozásodról is tud a NAV. Pontosan ott tartja nyilván, ahol a munkaviszonyaidat is.

A NAV ezekről elektronikus úton adatot szolgáltat a nyugdíjbiztosítási szerv felé.

Mind a nyugdíjhoz kapcsolódó szolgálati időről, mind a hozzá kötődő járulékköteles jövedelmekről. Ezért is tudod a nyugdíjbiztosítási szerv oldaláról lekérni ezeket az adatokat.


Ha egy szolgálati idő elismerési kérelem, vagy nyugdíjellátás iránti kérelem esetén nincs valamilyen időszakra adat, akkor a nyugdíjbiztosítási szerv soron kívül megkeresi a NAV-ot, hogy van-e adat a nála hiányzó időszakra.


Ez így működik manapság.


Ha érdekel, hogy hol tartasz az ügyedben, akkor a nyugdíjfolyósító oldaláról itt lekérheted, hogy milyen időszakod van meg, és milyen összegekkel. A NAV két hónap eltéréssel szolgáltatja az adatokat. Akkor sem kell megijedni, ha mondjuk az idei év még nincs benne, csak 2021. december 31-ig. Idővel belekerül a többi is.


[link]

2022. okt. 31. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kimerítő választ! Így már értem!
2022. nov. 2. 20:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!