Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Éves árváltozás mértéke? (Sza...

Éves árváltozás mértéke? (Szavazással)

Figyelt kérdés

Adott egy termék, aminek árát negyedévente figyelik. A negyedéves árváltozás értékei rendre így alakultak:

-10% (vagyis csökkent az ára) +11,1% -10% +11,1%

A kérdés, hogy mennyi volt az éves árváltozása?


2022. nov. 19. 16:45
A kérdező szavazást indított:
+2,2%
+1,1%
0%
+11,1%
10 szavazat
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha pontosan számolunk egyik sem, de a 0-hoz van legközelebb:


100*0,9*1,111*0,9*1,111=99,98 vagyis -0,02% az éves csökkenés.

2022. nov. 19. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

1. Helyes.

Mindebből az is következik, hogy pl ha a KSH azt jelenti, hogy a dinnye ára tavaly 10%-ot esett, idén meg 10,5%-ot nőtt, akkor 2 év alatt az ár meglepő módon csökkent. Ilyen anomáliák vannak figyelembe vannak véve az inflációkövetésnél?

2022. nov. 19. 20:49
 3/4 anonim ***** válasza:
Hát igen, szépen meg lehet vezetni manapság a jónépet ezzekkel a kamatos kamat számításon alapuló arányosításokkal
2022. nov. 19. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
#2 1-es vagyok, az infláció számításánál ez a probléma nem merül fel, mert a havi inflációs adatokat nem az előző havi bázison számítják, hanem az előző év azonos hónapja a bázis. A havi inflációs adatokat pedig átlagolják (azt én sem tudom, hogy súlyozzák-e a fogyasztással) és az adja ki az éves inflációs számot.
2022. nov. 19. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!