Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Milyen irányba diverzifikálhat...

Milyen irányba diverzifikálhatnám még a portfóliómat?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Szeretném diverzifikálni a portfóliómat, mert még úgy tűnik, mintha nem állnék elég lábon. Persze javítsatok ki, ha szerintetek ez elég.


Jelenleg a megtakarításaim az alábbiak szerint oszlanak fel:

- 47 százaléka az állampapírokban (Közvetlenül a kincstárnál)

- 34 százaléka banki betétben (MagNet)

- 10 százaléka S&P 500-as ETF-ben

- 3.5 százaléka Európai top céges ETF-ben

- 3.5 százaléka felemelkedő gazdaságokkal kapcsolatos ETF-ben


Az utóbbi kettő elég rosszul teljesít, néha pozitívban van, néha negatívban. De gondolom hosszútávon csak jók lesznek.


Mi a véleményetek?


Előre is köszönöm az észrevételeket! :)



2023. jan. 5. 15:13
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nem rossz, de a Magnet bankbetét megéri? Nem ismerem a konstrukciót csak kérdezem.

Amúgy jó lehet helyette esetleg euró alapú állampapír vagy betét.

2023. jan. 5. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Ez már eléggé szépen diverzifikált. Az államkötvényeken belül is vegyesen van fix és változó kamatú?

+Ha az EKB kamatot emel még vaskosabban, akkor az taccsra vághatja még jobban az európai részvényeket. Lehetne erre az esetre is eurós pénzpiaci etf-et vagy változó kamatozású eurós olasz, német, francia állam vagy vállalati kötvényeket venni, ha vannak ilyenek mert azoknak így nő a cashflowja legalább, amikor a többi befektetés árfolyama lerogy. Ilyeneket akarok én is venni.

2023. jan. 5. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

MagNet mindig is valamennyivel nagyobb kamatot ígért, mint a többi, szinte semmit ígérő bankok... de még így is kevés volt. Most indítottak egy olyan betétet, ami követi a jegybanki alapkamatot, és az megfogott.


Igazából főbbképp az államkincstár súlyát szeretném csökkenteni, a bizalmam évről évre csökken a kormányban.


Most olyasmiben gondolkodtam, hogy hosszabb távra egy kisebb összeget megújuló energiával kapcsolatos ETF-be fektetném, hiszen erre haladunk.

Valamint egy kicsivel nagyobbat pedig általános háztartási cikkes ETF-be, hiszen az mindig kell.


Milyen előnyei és hátrányai vannak az euró alapú állampapíroknak és betéteknek? Persze nem függ a forint szeszélyietől, de cserébe a betétek alig kamatoznak, nem? Állampapír pedig pont annyira stabil, megbízható, amennyire a kormány is, nem?

2023. jan. 5. 15:26
 4/11 A kérdező kommentje:

Voltak fix kamatúak is, azonban ilyen infláció mellett az a 3.5 százalékos fix kamatú elbújhat a 14.6 százalékos változó mellett. Vagy rosszul döntöttem?


EKB kamat emelés miért vágja taccsra az európai részvényeket? És miért jó megoldás erre az eurós pénzpiaci ETF? Más államok állampapírjait nem nehéz venni? Amerikainak néztem utána eddig, de állampolgárnak kell lenned. Vállalati kötvények alatt csak egy darab cég részvényeit érted? (Pl. Toblerone részvényeket vegyek? :D) Ha igen, nem túl rizikós egy darab cégre tenned a pénzedet?


Bocsi az értetlenségemért, még tapasztalatlan vagyok.

Előre is köszi a válaszokat!

2023. jan. 5. 15:31
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Azért vágja taccsra, (ahogy tette azt 2023-ban) mert a magasabb kamatkörnyezet növeli a befektetők hozamelvárását, hiszen minek kockáztassák a pénzüket részvényben, ha magasak a kamatok? A részvényárfolyamoknak alacsonyabbra kell esnie, hogy újra felvegyék a versenyt az immár magas kamatú kötvényekkel szemben.

A pénzpiaci etf-ek kevésbé érzékenyek a kamatemelkedésre, ha van bennük sok EURIBOR-hoz kötött kamatozású eszköz. Ugyanígy az átárazódó állam meg vállalati kötvények is érzéketlenek árfolyamukat tekintve a hozamkörnyezetre, a cash-flowjuk ahhoz igazodik.


Nem döntöttél rosszul a máp+ eladásával, viszont most vannak fix kamatozású kötvények amik leértékeltek és évtizedekig 8-10%os fix hozamot termelnek majd így. Ha később leesnének a kamatok, akkor ezek jól felértékelődnek megint + nem rossz ha van olyan befektetésed ami 8-10%-ot tejel amikor 1-2% az elérhető hozam meg az infláció is ez alatti újra.


Más államok kötvényeivel még én is ismerkedek, mert biztos vannak nem lakossági papírok ott is.


A vállalati kötvény az nem részvény. Tehát nem tulajdonosa leszel általa a vállalatnak mint a részvény esetében hanem hitelezője.

2023. jan. 5. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
*(ahogy tette azt 2022-ben akart lenni az eleje)
2023. jan. 5. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Ezeken kívül egy kisebb összeget kriptoba is érdemes hosszútávon berakni, igazából, ha nem napi tradelsz, hanem csak tartod, hosszútávon simán jó lehet, most erős bear market van amúgy is, meg még ennél is várják lentebb sokan, szóval akár akkor is vásárolhatsz. Nyáréra, vagy jövőre már egy bear market elképzelhető, csak most a gazdasági helyzet nem kedvező semminek.
2023. jan. 5. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
*vagyis nyáréra vagy jövőre bull market.
2023. jan. 5. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a válaszokat!


Lehet kisebb összegeket befektetek a korábban említett ETF-ekbe. De ha jól látom a helyzetet, akkor az ETF hosszú távra szól, és mivel a 3-4 év múlva egy nagyobb tőkére lesz szükségem, nem kötnék le sok pénzt ETF-ben. Vagy rosszul gondolom?


És ahogy mondtad, ugyanígy hosszútávúak a fix hozamúra állampapírok is, nem de?

Hiszen ha jól értem, amit mondtál...

- most pl. 2 éven keresztül 12 százalékos kamatot ígérnek a változó hozamúak, míg a fix hozamúak csak 6 százalékot. Így egyértelműen rövidtávon a változó térül meg jobban.

- De ha utána már 6%-nál alacsonyabb kamatok lesznek pl. 10 évig... akkor a továbbra is 6%-on lévő fix hozamú papír 2 extra év alatt behozza a "relatív veszteségét", amit a 2 év magas kamatú időszakban produkált a változó hozamúval szemben...

- és utána a maradék 8 évben pedig már túl is teljesíti, többlethozamot generálva a változóhoz képest.


Jól értettem? Ha igen, akkor a hamarosan szükséges tőke miatt ebbe is csak kisebb pénzt tennék.


Szóval ha jól logikázok, kizárásos alapon, így a 3-4 év múlva szükséges tőke miatt marad az, hogy külföldi állam és vállalati kötvénybe fektetem a bevételem többségét, nem de? :D

2023. jan. 6. 11:21
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Én rámennék (és rá is mentem) olyan osztalékarisztokrata cégekre, amik most iszonyatosan alul vannak árazva.

Ilyen az SWK, MMM, TROW, WBA.

De jó áron pörög most az INTC, CMCSA és a HPQ is.


Marha jó osztalék yielddel, jó értékeltségen most ajándék ezekbe a cégekbe beszállni.

Az S&P 500 követő ETF jó ötlet alapvetően, de most a top 10 cég ami az S&P 500 közel 30%-át adja mind brutálisan túl van árazva, így szerintem ezek az alulértékelt cégek megverhetik az indexet.

2023. jan. 9. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!