Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Van egy kis lakásom. Kiadtam...

Farkas Manó Zsolt kérdése:

Van egy kis lakásom. Kiadtam bérbe. Ügyvéd nélkül. 3 hónapot kifizettek előre. 1 hónap után elköltöztek. Most kérnék tőlem a le nem lakott 2 havi bérleti díjat.Mit tehetek, vagy kell tennem?

Figyelt kérdés
A kérdés az, hogy jogos e a követelés, vagy sem?

2023. jan. 15. 17:38
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Attop fugg, mit irtatok a szerzodesbe a felmondasi idorol.
2023. jan. 15. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Konkrétan semmit. Határozatlan időre kötöttük meg egymás között.
2023. jan. 15. 18:41
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Ha mashogy nem rendekeztetek a szerzodesben akkor a PTK szoveget kell alkalmazni:


6:347. § [Rendes felmondás]


(1) A határozatlan időre kötött szerződést bármelyik fél a hónap tizenötödik napjáig a következő hónap végére mondhatja fel.


(2) Ha a felmondás nem az (1) bekezdésben meghatározott határidő betartásával történik, a bérleti jogviszonyt a felmondás közlését követő második hónap végére felmondottnak kell tekinteni.


Vagyis ha peldaul ma, januar 15-en szolt a berlo, hogy felmondja a berleti szerzodest, akkor a PTK szabalyai ertemeben februar utolso napjan szunik meg a szerzodes, addig pedig fizetnie kell a berleti dijat (es termeszetesen addig hasznalhatja is a lakast).


Ha december 15 elott szolt mar, akkor a berleti szerzodes januar vegen jar le.


Ettol persze kozos megegyezes alapjan el tudtok terni, ha szeretnetek.

2023. jan. 15. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm! 🙂
2023. jan. 15. 20:20
 5/14 anonim ***** válasza:
56%

Úgy van, ahogy a 3-as válaszoló írta.


Ha még hó 15-ig jelezte, hogy felmondja a bérleti szerződést, akkor a bérleti szerződés a rá következő hónap utolsó napjáig él, és addig használhatja a bérlő az ingatlant, valamint addig van fizetési kötelezettsége még akkor is, ha visszatérési szándék nélkül elhagyta már az ingatlant.

Ha 15-e után közölte a felmondást, akkor a rá következő 2. hónap utolsó napjáig él a szerződés. Minden más ugyanaz, mint az előbbinél.


Ilyen esetekre érdemes a szerződésbe foglalni azt, hogy ha a szerződés lejárta előtt visszatérési szándék nélkül elhagyja az ingatlant, Te jogosult vagy arra az időre másnak bérbe és birtokba adni azt. Ebből kifolyólag a felmondó bérlő jogalap nélküli gazdagodás címén sem akkor, sem a későbbiekben követeléssel nem állhat elő veled szemben.

Mert mondjuk ő is fizetett érte, és az új bérlőtől is beszedted ugyanarra az időre a bérleti díjat.


OKSA?

2023. jan. 16. 04:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
37%

Határozatlan időnél a törvény szerint a felmondási idő: a felmondást követő hónap utolsó napja.


Addig kell kifizetniük is, ami pedig azon felül kifizetett, az valóban visszajár.

2023. jan. 17. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
90%

"Határozatlan időnél a törvény szerint a felmondási idő: a felmondást követő hónap utolsó napja."


A 3. válaszoló bemásolta a Ptk. erre vonatkozó szabályát, amit az 5. válaszoló megerősített, hogy úgy van. Erre Te szembe mész vele...


Segítek:


"A határozatlan időre kötött szerződést bármelyik fél a hónap tizenötödik napjáig a következő hónap végére mondhatja fel."

Január 15-ig közlöm, hogy felmondom a bérleti szerződést. Tehát a következő hónap vége február 28. Addig él a szerződés, addig van fizetési kötelezettsége és használhatja is az ingatlant a bérlő.


"Ha a felmondás nem az (1) bekezdésben meghatározott határidő betartásával történik, a bérleti jogviszonyt a felmondás közlését követő második hónap végére felmondottnak kell tekinteni."

Ha nem január 15-ig közli, hanem az utána lévő napokban, akkor a felmondás közlését követő második hónap vége az március 31., tehát addig él a bérleti jogviszony.


Összefoglalva:

Ha az adott hónap 1-15-ig közlik a felmondást, akkor a következő hónap utolsó napján szűnik meg a bérleti jogviszony, ha az adott hónap 16-31 napján közlik a felmondást, akkor a rá következő 2. hónap utolsó napján szűnik meg a bérleti jogviszony.

2023. jan. 18. 03:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Nem tudom, kinek szántad a beszólásodat, de ha nekem (6-os válaszoló), én is ugyanezt írtam, csak nem részleteztem a 15-i szabályt, mivel a Ptk vonatkozó rendelkezése már be volt másolva.

Nem mentem szembe, az biztos. Miért is tenném? Ügyvédként tucatnyi ilyen felmondást írtam, meg pereltem ilyen ügyeket.

2023. jan. 18. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Ezt írtad:

"Határozatlan időnél a törvény szerint a felmondási idő: a felmondást követő hónap utolsó napja."


Hát ez nem pont az Ügyvéd Úr, amit előtte ketten is írtunk.

2023. jan. 19. 04:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

De, a felmondást követő hónap utolsó napjára szól a felmondás, pont, ahogy a Ptk szabályt be is idéztétek. ("a következő hónap végére mondhatja fel.") Pontosan így fogalmazzuk a bíróságon is.


Amit tényleg kihagytam, mert ennyire részletbe nem mentem bele, az a hónap 15. napjára vonatkozó szabály. De be volt idézve előttem ez is.


És nem férfi vagyok, hanem nő, szóval max. Ügyvédnő lenne a megfelelő megszólítás, de nincs szükség rá. Bőven elég, ha nem szólsz be. Én nem szóltam hozzád, így semmi szükség nem volt rá, hogy nekem írj.

2023. jan. 19. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!