Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Ha a TBSZ számla lejár, és...

Ha a TBSZ számla lejár, és adómentesen felvehetem a pénzem belőle, kötelező felvennem, vagy dönthetek úgy hogy még benthagyom a pénzem a TBSZ-en abban az instrumentumban amibe fektettem?

Figyelt kérdés
2023. júl. 28. 10:46
 1/4 anonim ***** válasza:

5 év után a TBSz megszűnik. Visszakerül az értékpapír a sima értékpapír számládra. Eladnod nem kötelező a papírt a TBSZ lejártakor.


Rendelkezhetsz a folyatásról, akkor új TBSZ indul, az +5 év.

2023. júl. 28. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Na most aztán még nagyobb zavar van a fejemben.


Mik a pontos lehetőségeim ha adómentesen ki szeretném venni az összeget?

Mik a pontos lehetőségeim ha tovább akarom tartani azt az instrumentumot?


Meddig vehetem fel adómentesen azt amit végig vittem TBSZ-en?

Ezt totál nem értem.

Ha a TBSZ lejárta utána átvezeti a főszámlámra, akkor nem bukom az adómentességet?


Vagy a TBSZ lejárta után van valami türelmi rendelkezési időszak ahol dönthetek hogy

a, kivezetem azt a pénzt a saját folyószámlámra

b, egy újabb TBSZ számlán újabb 5 ével elindítom

c, átrakja a főbrókerszámlámra, és onnantól bukom az adómentességet? (gondolom ez akkor van ha a fentebbi kettőről nem rendelkezek)


Bocsánat a sok kérdésért, de úgy érzem ahogy egyre több információhoz jutok, úgy merül fel bennem egyre több kérdés...

2023. júl. 28. 11:08
 3/4 anonim ***** válasza:
61%

Például:


5. Év lejárata előtt így néznek ki a számláid


Normál számlák:

Értékpapírok: -semmi-

Pénz: -semmi-


TBSZ2028:

Értékpapírok (piaci értéken)

“A” : 10 millió

“B” : 3 millió

Pénz: 0,5 millió


Az 5 év lejárta után:


Normál számlák:

Értékpapírok (piaci értéken)

“A” : 10 millió

“B” : 3 millió

Pénz: 0,5 millió


TBSZ2028 - megszűnt


Innentől számítva keletkező árfolyamnyereség/veszteség/kamat/osztalék adóköteles. Pl az “A” értékpapír a TBSZ lejárta utáni napon felértékelődik 1 millióval akkor az adóköteles lesz az eladáskor. De a TBSZ-en tartás ideje alatt keletkező növekmények nem.

2023. júl. 28. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

TBSZ-en van valami értékpapírod. Megvetted 100Ft-os árfolyamon.

Amikr a TBSZ lejár, akkor 200Ft az árfolyam.


A TBSZ lejártakor vagy "új TBSZ"-re rakod. Az akkor újra indul és 5 év. A bekerülési ár 200Ft lesz.


Vagy nem nyitsz új TBSZ-t. Ekkor visszakerül a sima értékpapír számlára.

Ez egyenértékű azzal, mintha most vennéd, tehát a bekerülési ár a 200Ft lesz.


Megtarthatod 1 napig, 1 évig, 10 évig, csak tőled függ.

Ha 200-nál olcsóbban adod el, nincs adó. (Ezt az adómentességet nyerted meg.)

Ha 200 fölött adod el, akkor adóznod kell a 200 fölötti rész után.


A TBSZ-el azt nyerted meg, hogy nem az eredeti vételi ár szerint adózol, hanem az 5 évvel későbbi magasabb árfolyam alapján.


"Mik a pontos lehetőségeim ha adómentesen ki szeretném venni az összeget?"


TBSZ lejárta előtt vagy után eladod az értékpapírt és kiutalod a pénzt.

Ha még a TBSZ lejárata előtt eladsz a TBSZ-ről, akkor a pénz is visszakerül lejáratkor a sima számlára. Abból a pénzből se kell adózni.

De ha TBSZ lejárat után 2 nappal adod el, akkor is csak a 2 napos emelkedés (ha volt) után kell adózni.

Ha pénzt akarsz levenni a TBSZ-ről, akkor add el lejárat előtt szerintem.


"Mik a pontos lehetőségeim ha tovább akarom tartani azt az instrumentumot?"


Addig tartod, amíg akarod. Ha a köv 5 évbnen nem kell a pénz, rakhatod újra TBSZ-re.

Ez 2 okból jó: 1) alapból TBSZ-re csak pénzt lehet bevinni, értékpapírt nem. Így megspórolsz egy eladás + vételi jutalékot.

2) Alapbvól a TBSZ gyűjtőév + 5 év. Ha TBSZ-t hosszabbítasz, nincs külön gyűjtőév.



"Vagy a TBSZ lejárta után van valami türelmi rendelkezési időszak ahol dönthetek hogy"


Lejárat előtt tudsz rendelkezni arról, hogy indítsanak-e újabb 5 éveset. Ilyenkor elvileg lehet részleges kivétet is csinálni. De nekem még nincs 5+ éves TBSZ-em, így ezzel nincs tapasztalatom.


"a, kivezetem azt a pénzt a saját folyószámlámra"


Automatikusan kivezetésre kerül minden, ami a TBSZ-en van.

A TBSZ az 5. év végén mindenképp megszűnik. Nincs tovább, vége.


"c, átrakja a főbrókerszámlámra, és onnantól bukom az adómentességet? (gondolom ez akkor van ha a fentebbi kettőről nem rendelkezek)"


Nem buksz semmit. A Főszámlára átkerül a TBSZ-ről az értékpapír egy új bekerülési árral, mintha aznap vetted volna meg a főszámlán.

Adózni csak a hozam után kell.

2023. júl. 28. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!