Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Részvényesként szoktatok élni...

Részvényesként szoktatok élni a szavazati jogotokkal?

Figyelt kérdés
A kérdésem elsősorban kisbefektetőkre vonatkozik. Gondolom aki jelentős részesedéssel rendelkezik egy vállalatban az inkább szokott szavazni.

nov. 26. 23:45
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Én személy szerint nem.
nov. 27. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Nem eppem igy mukodik ez... Ha van 10millio reszveny es abbol te 1 et birtokolsz akkor nem biztos kapsz szavazati jogot... Chatgpt elmagyarazza
nov. 27. 04:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Nincs neked annyi pénzed hogy bármit is érj a szavazati jogoddal.
nov. 27. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Egy kicsit árnyaltabb a kép, ahogyan a #2, #3 leírták.

De igazából még attól is komolyabb egy kicsit.


A "szavazati jog"-ot megkapod mindenféleképpen. Akkor is, ha csak 1 darab részvényt birtokolsz a többmillióból.

VISZONT, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy élhetsz is a szavazati jogoddal, vagy hogy bármit is érsz vele.


Ahol több tízmillió, vagy akár százmillió részvény van kibocsátva (vagy akár annál is több) és még tört részvények is elérhetőek, ott a kisbefektetőknek általában automatikusan egy képviselője van a shareholder meetingeken.


Ha csak párezer részvény van kibocsátva, amiből te birtokolsz párat, akkor általában éves szinten szokott lenni, amolyan "képviselőválasztás", amikor szabályosan dönthetsz arról, hogy a főrészvényesek közül te ki mögé állsz be, kit támogatsz meg a szavazatoddal.


Arányaiban szólva:

Kisebb és közepes cégeknél olyan 6-8 főrészvényes szokott az igazgatóságon kívül részt venni az üléseken és közvetlenül szavazni, nagyvállalatoknál ez felkúszik 10-20 személyre, konglomerátumoknál pedig akár 25-30 részvényes is jelen lehet.


*****


Az eredeti kérdésedre válaszolva:

Még régen, amikor kis összegben tőzsdéztem, már akkor is az ilyeneket részesítettem előnyben. Inkább kisebb cégeket, ahol még kisebb összeggel is közvetlen szavazati jogot szerzek.

Aztán ahogyan teltek-múltak az idők, sok helyen lettem egyre nagyobb részben részvényes, mára pedig már több cégben is én vagyok a többségi tulajdonos.


Én sokkal jobban szeretem, ha van ráhatásom a cégre, hogy biztosítsam, vissza is kapom a befektetésem nagy nyereséggel, ne csak a tőzsde volatilitására kelljen bíznom magam.

nov. 27. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

#4 Köszönöm a kimerítő választ.

#2 Nyilván olyan részvényre gondoltam ami biztosít szavazati jogot, ha máshogy nem áttételesen.

#3 Nem is arra gondoltam, hogy érdemi ráhatásom lenne a vállalat működésére. Egy országgyűlési, önkormányzati stb. választáson sem én döntöm el mi lesz, mégis volt már hogy szavaztam.


Kisbefektetőként rendszeresen kapok értesítéseket, hogy adjam le a szavazatomat X-Y cég közgyűlésére. Bevallom nem igazán szoktam foglalkozni ezekkel, pontosan azért mert úgy sincs érdemi befolyásom. Most kivételt tettem. Megnéztem miről kell szavazni, és fogalmam sem volt hogy hova kellene behúzni az x-et. Ezért kicsit jobban beleástam magam a vállalat ügyeibe, és sok dolgot megtudtam ami korábban elkerülte a figyelmemet.


Csak érdekelt ki hogy áll ehhez a kérdéshez. Jöhetnek még válaszok, az eddigieket köszönöm.

nov. 27. 20:10
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Még nem volt rá példa. Ráadásul nagyon sok részvényben csak közvetett befektető vagyok, ahol az adott ETF a proxy szavazatommal rendelkezik, és az alapkezelő (pl a BlackRock) a nevemben (meg a sok ezer többi kisbefektető nevében) dirigál olyan dolgokat a vállalatoknak amik kissé aggasztóak és nem biztos hogy hosszú távon a jövedelmezőséget szolgálják…
nov. 28. 03:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
0%
A részvények nem járnak szavazati joggal.
jan. 4. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
94%
(De igen)
jan. 4. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!