Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Ki hogyan selejtezi le a bent...

Ki hogyan selejtezi le a bent ragadt árut? gondolok textilre ami már nem eladható...divatja mult fakult. Mi a hivatalos eljárás?

Figyelt kérdés
dec. 20. 23:45
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
64%
Kérdés, hogyan könyvelsz. Egyszeres vagy kettős? Ebben egyébként a könyvelő tud a legtöbbet segíteni. Lényeg, hogy a selejtezett árut ki lehet vezetni a könyvelésből, értékcsökkenés selejtezés címszóval.
dec. 21. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
50%

Selejtezési jegyzőkönyv,

Ha van folyamatos készletnyilvántartás:

Tartozik egyéb ráfordítások

Követel készlet


Ha nincs

Tartozik egyéb ráfordítások

Követel ELÁBÉ

dec. 21. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Példát írnál ra. ?
dec. 21. 02:50
 4/13 A kérdező kommentje:

Épp beteg lett a könyvelő…

Pl van 40 db ing…

Beszerzési ára 5000 +afa

Eladási ára 10000

Ezt már kuka

Papíron h tüntetem fel? Bocs de hülye vagyok hozza???

Meg azt h lehet feltüntetni ha ajándékot adtam a vásárlások után??? Pl adtam zoknit, sapit persze nagyobb összeg után…

dec. 21. 03:13
 5/13 anonim ***** válasza:
79%

Pl egy ruhakereskedő kftnél év elején ezek a nyitó egyenlegek, innen indul:


Készletek 500

Vevők 0

Kötelezettségek 0

Eredménytartalék (500)

Árbevétel 0

Eladott áruk 0

Egyéb ráfordítások 0


A készletek az előző év végi leltár alapján ezekből a tételekből állnak:

#1 gönc 100

#2 rongy 50

#3 gúnya 350

Összesen 500



Ha van folyamatos nyilvántartás, akkor minden készlet akkor mozog ha történik vele valami. Pl sikerül eladni #3 gúnyát 1270-ért, ki is vezetjük őt a leltárból is.


Készletek (350)

Eladott áruk 350

Vevők 1270

Árbevétel (1000)

Kötelezettségek (270)


Aztán észrevesszük, hogy #2 rongy kissé már fakó és ódivatú, max portörlésre lesz jó. Felvesszük a selejtezési jegyzőkönyvet, aminek alaki/tartalmi követelményeire van céges szabályzat. Ilyenek hogy ki rendelte el a selejtezést, selejtezés indoklása, leselejtezett eszközök kezelése (portörlőrongy vagy megsemmisítés, vagy elszállíttatás hulladékként), leselejtezett tételek beazonosítása: “#2 rongy”, bekerülési érték 50. Felelős személy aláírása, dátum. Ez alapján


Készletek (50)

Egyéb ráfordítások 50


Év végén leltárazunk és a nyilvántartás szerint #1 göncnek kellene lógnia még valahol a boltban, és meg is találjuk, így nincs szükség leltárhiány/többlet könyvelésre:


És így ér véget az év:


Készletek 100

Vevők 1270

Kötelezettségek (270)

Eredménytartalék (500)

Árbevétel (1000)

Eladott áruk 350

Egyéb ráfordítások 50


Megállapítható, hogy a profit 1000-350-50=600, az értékesítés bruttó eredménye 1000-350=650, azaz 65%, és 50 további költség a hibás készletgazdálkodás miatt merült fel (selejt, eladhatatlan áruk, lopások).


Ha nincs folyamatos készletnyilvántartás, akkor év elején azzal kezd a bolt hogy minden készletet kivezet eladott áruként:


Készletek (500)

Eladott áruk 500


Ugyanúgy eladja gúnyát:


Vevők 1270

Árbevétel (1000)

Kötelezettségek (270)


Selejtezési jegyzőkönyv alapján rongy nem eladott áru, hanem kuka, úgyhogy korrigálni kell:


Eladott áruk (50)

Egyéb ráfordítások 50


Az év végén felveszik a leltárt, hogy mi maradt a vállfákon: gönc, kikeresik, hogy a bekerülési érték az 100 volt úgyhogy vissza kell venni készletre:


Készlet 100

Eladott áruk (100)


Zárás ez alapján


Készletek 100

Vevők 1270

Kötelezettségek (270)

Eredménytartalék (500)

Árbevétel (1000)

Eladott áruk 350

Egyéb ráfordítások 50


Ugyanaz mint fent. (Akkor lenne más ha göncöt ellopták volna, de az egy másik történet)

dec. 21. 03:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Bonyolult nekem 🙈


Faradt vagyok lehet reggel megértem de most nem igazán…


Tehát papírra mégis hogy vetem???

Év elején

40 db ing 5000 *1,27= 6350

Év végén kuka

dec. 21. 03:59
 7/13 anonim ***** válasza:
64%

Felírod a selejtezési jegyzőkönyvbe, hogy mely árukat selejtezed (ahogy a nyilvántartásban szerepeltek, pontosan beazonosítva őket), darabszám: 40, bekerülési egységár 5000, könyv szerinti érték összesen 200000.

Selejtezés oka, selejt kezelése/sorsa,

Aláírások (minimum 2), dátum.


(Az ajándékba adott zoknik meg nem voltak rajta a kiállított számlán/blokkon ajándékként 0 értékkel?)

dec. 21. 04:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Nem azok sehol nem szerepelnek…
dec. 21. 04:26
 9/13 anonim ***** válasza:
Bonyolult neked ez az egész, miért nem mész vissza inkább a gyárba?
dec. 21. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Mert jól megy az üzlet, csak ez a része magas :-)
dec. 22. 08:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!