Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Arra keresem a választ, hogy...

Arra keresem a választ, hogy alapvetően mi határozza meg a forint más országok nemzeti valutájához számított értékét? Pl.az albán, bolgár pénz is többet ér, mint a forint, pedig gazdagsággal, meg száz éve dübörgő gazdasággal nemigen büszkélkedhetnek.

Figyelt kérdés

jan. 6. 10:09
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
A piac
jan. 6. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Koplárovics Béci ***** válasza:

Semmit nem mutat az ország gazdaságáról, hogy egy adott ország egy egységnyi pénze mennyit ér egy másik ország egy egységnyi pénzéhez képest. Ugyanis ez alapján például Japán a jen alapján semmit sem ér az ország gazdasága. Pedig mindenki tudja, hogy ez nem igaz. Sőt, ha most bevezetnénk a forint helyett a Fabatkát, 1 Fabatka=1000 Forint alapon, akkor 1 Fabatka közel 3 euró lenne. Akkor a magyar gazdaság 3x annyit érne, mint az euróövezeti országoké?

Ami fontos, az a változások, trendek, irányok, de még ez is csak egy tényező a sok közül a gazdaság állapotára vonatkozóan, tehát egyértelmű kijelentéseket csak a változások alapján nem lehet tenni (azaz lehet, csak épp tudatlanságra vall).

jan. 6. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 krwkco ***** válasza:
100%

"Arra keresem a választ, hogy alapvetően mi határozza meg a forint más országok nemzeti valutájához számított értékét?"

Alapvetően két dolog:

1. A pénz elsődleges feladata a közvetett árucsere biztosítása. Ezért egyensúlyi helyzetben

az éves áruforgalom = teljes pénzmennyiség * az üzletkötések között a pénz átlagos várakozási ideje.

Egy új pénznem bevezetésekor az állam szabadon dönthet, hogy a mennyi pénzt bocsájt ki. És akkor kialakul, hogy a fenti képlet alapján 1 egységnyi pénzért mennyi árut lehet vásárolni. Vagyis az árak. Később, ha ez az egyensúly eltolódik, akkor az árak változni fognak: infláció.

2. A nemzetközi forgalomban a pénzek viszonyát -szabad kereskedelem esetén- alapjában az határozza meg, hogy az átváltott pénz kb. ugyanannyi árut érjen a pénznem országában. A finom szabályozást a pénzpiac, vagyis a váltásra felajánlott pénzek mennyisége végzi. Általában az azonos pénzt használó országok csoportjának külkereskedelmi mérlege.

Ez a két alapvető tényező. És ebből látszik, hogy főleg egy állami döntésen múlik, hogy a pénzegység értéke kezdetben mennyi legyen. Azután sokszor az infláció szabja meg, hogy egy-egy ország mikor unja meg a nullákat és tér át egy 1000-szer kisebb számokkal dolgozó új pénzre.

jan. 6. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!