Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Külföldre költözés, ottani...

Külföldre költözés, ottani munkavégzés. Mi történik a tb-vel?

Figyelt kérdés
Külföldre költözéskor az Unión belül maradva, a tb-t ki fizeti vagy hogy történik?

febr. 26. 21:22
 1/3 anonim ***** válasza:
51%
Egyszerre csak egy tagállamban lehet TB-d. A külföldi munkával az adott tagállamban biztosított leszel, a magyarból pedig ki kell jelentkezned. Ez azzal jár, hogy nem lehet Magyarországon állandó lakcímed. A lakcímbejelentőn a tartósan külföldön tartózkodik opciót kell bejelölni.
febr. 26. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Bejelent a külföldi munkaadód az ottani biztosítónál, és vonja a fizetésedből a járulékot. Be kell jelenteni a NAV-nál vagy a Kormányablaknál, hogy külföldön biztosított vagy, és onnantól törlik a hazai fizetési kötelezettségedet, illetve visszatérítik a túlfizetést ha van. Van egy erre szolgáló nyomtatvány amit ki kell tölteni. A hazai lakcímedet nem kell feltétlen megszüntetni, nem igaz hogy nem lehet állandó lakcímed itthon. Két tagállamban lehet egyszerre. A járulékfizetési kötelezettségnek semmi köze a lakcímhez. Azért nem fogják követelni rajtad a járulékot mert nem jelentkezel ki a magyar címedről, ha közben egy másik EU államban igazoltan biztosított vagy.


Nekem úgy volt, hogy elkezdtem külföldön dolgozni de előtte már néhány hónapra befizettem a hazai TB-m. Mikor már biztossá vált a külföldi munkahely, akkor beadtam a NAV-nak a nyomtatványt a külföldi biztosításom adataival, és egy idő múlva visszautalták a túlfizetést. A magyar lakcímemről soha nem jelentkeztem ki, a szüleim címére voltam itthon bejelentve.

febr. 26. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
48%

Jogszabályilag a következő van:


Nem kell kijelentkezned a magyarországi lakcímedről, ha nem akarsz -> nem hagyod el hazánkat végleges szándékkal.


A külföldön fennálló biztosítást annak keletkezését követő 15 napon belül be kell jelenteni itthon a NEAK-nak a NEU.70 számú nyomtatvány értelemszerű kitöltésével. Csatolni kell hozzá a külföldi biztosító igazolását, hogy mióta áll ott fenn biztosításod.

NAV-val semmi dolgod nincs, mivel 2020. július 01-je óta változtak a jogszabályok erre vonatkozóan. A NAV a fenti időszakot érintően már nem ír elő járulékot és nem is töröl, így bejelentési kötelezettség sincs oda. NEAK-hoz van! A NEAK adatot szolgáltat a NAV-nak, aki nyilvántartásba veszi a kötelezettségeket és a NAV levelez az adózókkal ezzel kapcsolatban a NEAK adatszolgáltatása alapján.


NEAK -> Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő


Itt a NEU.70 nyomtatvány, amin be kell jelenteni mind a külföldi biztosítás keletkezését, majd annak megszűnését is!

[link]


"Egyszerre csak egy tagállamban lehet TB-d."

Ezt cáfolom. Törvény szerint nem kell két tagállamban fizetni járulékot, ha olyan tagállammal van Magyarországnak nemzetközi egyezménye, amely kizárja mindkét országban egyszerre a járulékfizetést.

Ha nincs a szóban forgó állammal Mo-nak kettős adózás kizáró egyezménye, akkor bizony mindkét országban kell(het) fizetni járulékot.

Nyilván EU-n belül nem kell.

febr. 27. 04:04
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!