Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Nyugdíjjárulék számítás?

Nyugdíjjárulék számítás?

Figyelt kérdés

Tb ügyintézői vizsgám lesz, és van, amit nem értek.

van ugyebár a 21000 ft.

Na most a hvg-ben ott van egy példa, hogy az éves összeget beszorozza 21000, és azt meg 0,1-el, mert 10%


Így szól a példa: a dolgozó 2011. okt. elsejével létesít munkaviszonyt, éves keresete 3M


A megoldás így van: 92X2100X0,1

ez világos is, de hogy jön a 21e ft? Mindig a felső határhoz kell igazítani, vagy hogy van ez?


Próbáltam más példát csinálni, ha pl: havi 98 e-t keres az illetőm. Abból havonta vonnak ugye 10%-ot, akkor a nyugdíj levonás 9800 Ft.


Tegyük fel, minden hónapban ugyan ennyit kap, és az éves jövedelme így 1 176 000 Ft lesz. Akkor ebből hogy vonok nyugdíjat?

1 176 000X21000X0,1-el?

igy teljesen mas osszegem lesz.


egyaltalan nem ertem.


2011. jan. 25. 22:44
 1/7 anonim ***** válasza:

Hát kicsit zavaros a leírásod, valószínű azért nem kaptál még rá példát. Többször elolvastam, aztán rájöttem, hogy a nyugdíjjárulék-fizetés felső határáról lehet szó.

Nyugdíjjárulékot bizonyos határig kell vonni a fizetésből, ha azt a határt eléri a dolgozó, akkor már nem kell vonni, nem is számít bele majd a későbbi nyugdíjába.

2011-ben ez a határ napi 21.000,- Ft. Kicsit leegyszerűsítve, ha valaki naponta bruttóban 21.000,- Ft fölött keres, akkor a feletti rész után már nem kell levonni a 10 % nyugdíjjárulékot tőle.

Az életben ezt így számoljuk:

21.000 x 365 nappal = 7.665.000,-. Alapból, éves szinten eddig a megszerzett bruttó bérig kell nyugdíjjárulékot fizetni. Ha a dolgozó év közben jött, például október 11-én lépett munkaviszonyba, akkor a január 01. és október 10. közötti időszakot levonod a felső összegből. Tehát 283 nap x 21.000,- = 5.943.000,- lejön a 7.665.000,- Ft-ból. Tehát neki csak 1.722.000,- Ft bér után kell nyugdíjjárulékot vonni év végéig. Ha menet közben például táppénzen lesz, akkor a táppénz napjai x 21.000 forintot is le kell vonni - mostmár - az 1.722.000,- Ft-ból, mivel a tb. törvény szerint - ahol fel van sorolva, hogy mi csökkenti a járulékplafont - le kell vonni.

Remélem érthető voltam.

2011. jan. 27. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

ühüm... és miért nem az év végéhez számolom?

Mert ugye október 11-én jön a dolgozó. Akkor nem a fennmaradó napok után - az év végéig - kell nézni, hogy ebben az évben mennyi volt a keresete, és az után vonni?


Értem, amit leírtál, de ezt akkor is így számolom, ha nem év végén akarom megtudni, hogy a dolgozómtól mennyi járulékot vonok?


Pl: miért nem lehet úgy számolni, hogy van mondjuk 120000 Ft. És akkor annak a 10%-a, mert ennyi a nyugdíj. És ha év végén nézem, akkor beszorzom 12-vel?

A feltételezésem a következő: mert nem tudom, hogy minden hónapban 120000-ret keresett-e.


2, De ha év végén számolom, akkor azt honnan tudom meg, hogy elérte a plafont a keresete? Kiszámolom neki egy napra, vagy egy hónapra, és ha igen, akkor így számolom?

Ha nem érte el neki a keresete, akkor pedig hogy számolom?


Oh, te jó ég, ez a legegyszerűbb, és még ezt sem értem...

Egyébként minden összeg után vonunk nyugdíjt, vagy van egy határa, pl létminimum?

2011. jan. 27. 16:13
 3/7 anonim ***** válasza:

Számolhatod Te úgy is, hogy október 01-jétől december 31-ig megnézed a napokat, és azt szorzod be 21.000 Ft-tal. Ugyanaz lesz az eredmény. A dolgozó bármikor lép be, mindig december 31-ig számolod ki, hogy mennyi lesz a járulékplafonja. Ha mondjuk december 12-én elmegy, akkor a december 13-tól december 31-ig lévő napok x 21.000 Ft-tal csökkented a belépésekor kiszámolt plafont. Ugyanígy csökkented azokkal a napokkal x 21.000 Ft-tal a belépésekor kiszámolt plafont, amelyekre nem volt "bérezése". Pld. fizetés nélküli szabadság, táppénzes napok, biztosítás nélküli napok....

Nyugdíjjárulékot minden után vonunk, ha a jogviszonya alapján biztosítottnak minősül. Például megbízási jogviszony után nem biztos, hogy mindig, mivel a törvény alapján csak bizonyos esetekben minősül az biztosítási jogviszonynak. Ez benne van a tb. törvényben, kicsit hosszú, ezért nem részletezem. Ha biztosításnak minősül vonsz, ha nem, akkor nem. Adódhat olyan is, hogy egyik hónapban vonnod kell, a másikban pedig nem.

Visszatérve a plafonhoz: Mivel előre nem tudod, hogy mennyit fog a dolgozó keresni, ezért "göngyölítve" figyeled a bérét, átlépi-e a határt, vagy sem. Ha véletlenül vontál tőle nyugdíjjárulékot, pedig nem kellett volna, akkor a rendelet szerint, az észleléstől számított 15 napon belül rendezni kell, vagyis például pénztáron keresztül vissza kell fizetned a dolgozónak azt az összeget, amit már nem kellett volna levonnod tőle. Mivel hiába vontad le, akkor sem fog a nyugdíjalapjába bele számítani.

2011. jan. 31. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Levezetem a példádat kétféleképpen: Az eredmény ugyanaz lesz. Remélem ebből rájössz a logikájára.


A járulékplafon napi szinten 21.000,- Tehát éves szinten 21.000,- Ft x 365 nap = 7.665.000,-


Dolgozó - sima ügy munkaviszonyos, tehát mindig vonunk tőle a plafonig nyugdíjjárulékot - belép október 01-jén.

Járulékplafonja: október 01-jétől december 31-ig (mivel nem tudod meddig marad munkaviszonyban) 31 nap + 30 nap + 31 nap = 92 nap x 21.000,- Ft = 1.932.000,- Ft

Mivel az éves keresete 3 M forint volt, ezért nem vonsz az egész után nyugdíjjárulékot, csak amíg az 1.932.000,- Ft-ot el nem éri a bére. Vagyis 1.932.000,- x 10 % lesz a nyugdíjjáruléka. A többi bére után már nem vonod le.


2. varia:

Éves járulékplafon ugyebár 7.665.000,- Ft. Dolgozó belépett október 01-jén. Tehát január 01. és szeptember 30. között nem biztosított nálad, tehát ezekkel a napokkal csökkented a járulékplafont. Január 01-jétől szeptember 30-ig a napok száma: 273 nap x 21.000,- = 5.733.000,-Ft. Ezt levonod a 7.665.000,- Ft-ból, és megkapod, hogy október 01. és december 31. között mennyi lesz a járulékplafonja. Ugyanannyi: 1.932.000,- Ft.


A Te példádnál maradva, ha az éves jövedelme 1.176.000,- Ft, akkor az egész 1.176.000,- Ft után levonod a 10 % nyugdíjjárulékot, mivel a számított plafonja 1.932.000,- Ft, tehát a éves jövedelme nem éri azt el, ezért vonom az egész után. De ha már mondjuk 1.950.000,- Ft lenne a jövedelme, akkor a különbözeti 18.000,- Ft már nem nyugdíjjárulék-köteles, tehát az után már nem vonod le a járulékot. Neki mindenféleképpen csak 193.200,- Ft lehet a nyugdíjjáruléka. Tehát ha összeszámolva (göngyölítve) a dolgozótól levont nyugdíjjárulék mondjuk 195.000,- Ft, akkor a kettő különbözetét (1.800,- Ft) vissza kell térítened a dolgozó részére.

A 21.000 Ft csak a járulékplafon számításánál érdekes, ne keverd bele a 10 % nyugdíjjárulék levonásába. Azzal csak a plafont kell számolnod, semmi a köze a 10 % nyugdíjjárulékhoz.

Adódhat például olyan, hogy valaki egész évben táppénzen van, és mégis fizetnek neki ki jutalmat mondjuk az előző évi munkájára tekintettel, akkor neki biztosan nem kell a jutalomból nyugdíjjárulékot vonni, mivel a táppénz napjai x 21.000 Ft-tal 0-ra fogja csökkenteni a járulékplafonját.

2011. jan. 31. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

azt hiszem értem.


köszönöm a válaszokat, remélem a következőkben is számíthatok a segítségetekre/segítségedre. nagyon köszönöm :):):)


Ezer hála, és felpontoztam a válaszokat!

2011. jan. 31. 18:46
 6/7 anonim ***** válasza:

Mind a két válaszoló én voltam. Sok sikert kívánok a vizsgádhoz, ügyes légy és jól figyelj oda... csak józan paraszti ésszel, egyszerűen próbálj gondolkodni, hogy kiigazodj ebben az eszement törvényrengetegben.

Üdv: Tui.

2011. febr. 1. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

ah, remélem sikerülni fog... fél éves képzés, és hei egy óránk volt, meg 35e...


Szóval elég ideges vagyok...


Köszönöm a válaszaidat! :)

2011. febr. 1. 16:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!