Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Ha a MNB növeli a jegybanki...

Ha a MNB növeli a jegybanki alapkamatot akkor nő vagy csökken az infláció?

Figyelt kérdés

Mindkettőt hallottam már közgazdászoktól különböző érvekkel alátámasztva, de szerintem az infláció növekedését segít előidézni.

Ti mit mondotok?


2011. ápr. 14. 22:07
 1/3 anonim ***** válasza:

Ez elég összetett probléma, de szerintem csökken az infláció.

A magasabb kamatszint megtakarításra ösztönöz, mivel a forintbetéti kamatok is emelkednek. Ezzel együtt a kamatemelés segíti az állam forráshoz jutását is, mivel az állampapír-piaci hozamok emelkednek, ezért vonzóbb forinteszközökbe fektetni mind a hazai, mind a külföldi befektetők számára, és ez erősíti az árfolyamot. Az erősebb árfolyam miatt csökken az importált termékek ára, ami csökkenti az inflációt.

Másrészt a magasabb kamatszint a megtakarítási hajlandóság növekedése miatt is hat az árakra. A jegybanki kamatemelést mind a betéti, mind a hitelkamatok emelkedése követi, s ennek következtében a magasabb hozamok miatt jobban megéri megtakarítani, kevésbé éri meg viszont beruházni, mivel emelkedik a hitelek kamatterhe. Ha a piaci szereplők többet tartalékolnak, kevesebbet fogyasztanak, tehát ez a kereslet visszaeséséhez vezet. A kereslet visszaesése pedig az árszínvonal csökkenését, de legalább az emelkedés ütemének lassulását eredményezi, hiszen mérséklődő kereslet mellett az eladhatóság érdekében az árakat is csökkenteni kell.

2011. ápr. 14. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Fordítva van. Ugyanis alapvetően nem az infláció növekedését segíti elő, hanem többek között az infláció növekedése is késztetheti a jegybankot az alapkamat emelésre.
2011. ápr. 14. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

igen, de ha a betéti kamatok növekednek és tfh: többen rakják bankba a pénzüket, akkor azokból a pénzekből amennyit csak lehet, a bankok újra ki fognak hitelezni és az inflációnak van egy olyan "definíciója" is, hogy a nominális pénzmennyiség per forgási sebesség, és a forgási sebesség nem fog olyan mértékben növekedni, amilyen mértékben a nominális pénzmennyiség növekszik a jegybanki kamatemelés hatására vagy igen?


ha nagyon sötét vagyok, világosítsatok fel :)

2011. ápr. 15. 00:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!