Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Fizetési meghagyás, végrehajtá...

Fizetési meghagyás, végrehajtás hogy működik?

Figyelt kérdés
Kölcsönadtam egy nagyobb összeget, amit elfelejtettek megadni. Úgy tudom, fizetési meghagyást kell küldeni nem kevés pénzért és ha nem vitatja az adós, akkor jogerőssé válik. A közjegyzőnek fizetendő díj 3%, ez mindenhol ennyi, vagy van "olcsóbb" közjegyző? Illetve a végrehajtás hogy történik? Persze az adósnak papíron semmije nincs, a házán jelzálog van.
2011. aug. 21. 13:28
 1/3 anonim ***** válasza:

A közjegyzői díjak egységesek, a fizetési meghagyás illetéke 3%, de minimum 5.000 Ft. Ha per lesz, a bíróság felé további 3%-ot (azaz összesen 6%-ot), de minimum 5.000,- Ft-ot (azaz összesen minimum 10.000,- Ft-ot) meg kell fizetni.

Ha nem mond ellen az adós, akkor jogerőre emelkedik, amely alapján bíróságon el lehet indítani a végrehajtást vagy a letiltást, mindkettő illetékköteles, 1%, de minimum 5.000,- Ft (max. 200e Ft.), ezt a bírósági beadványon rovod le.

Ezt követően önálló bírósági végrehajtóhoz kerül az ügy, aki a munkadíját, a költségátalányt, a végrehajtás várható költségeit kéri megelőlegezni, ezt is a hitelező fizeti meg, de a végrehajtás során végrehajtják.


Tehát nagy összeg esetén ezek nem kis kiadások.


Ha van egy ingatlana, a végrehajtási eljárás során a végrehajtó végrehajtás alá vonja az ingatlant a jelzálogjogtól függetlenül. Itt kérdés, hogy a bank mit lép. Ez ésszerű, ha van egy 15 milliós ingatlan 5 milliós hitellel, és ésszerűtlen, ha van egy 10 milliós ingatlan 13 millió CHF hitellel... Ez utóbbi esetben a végrehajtási cselekmény az adósod még rosszabb helyzetbe hozza (hiszen elveszíti az ingatlanát és keletkezik még 3 millió sara, amelyet jó eséllyel a bank jobb módszerekkel fog érvényesíteni mint te), így a végrehajtási cselekmények meggondolandók. [Persze az adós sakkban tartható a végrehajtási jog bejegyeztetésével, hiszen az akár a bankhitelszerződésének bontását is jelenti...]

2011. aug. 21. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Csak hogy értsem: a bank elvileg kevesebb hitelt ad, mint amennyit az ingatlan ér, legalábbis én csak ilyennel találkoztam, bár nem most volt szerencsére. A CHF árfolyam emelkedés csak annyit jelent, hogy több törlesztőt fizet forintban, de a frankbeli tartozása ugyanannyi, nem? Na, mindegy is, lényeg, hogy a bank után vagyok, ha arra kerül a sor. Az mit jelent, hogy végrehajtási jog bejegyzése? Ha már ilyen hülye voltam, hogy 1M-t odaadtam, legalább utólag tájékozódjam, köszi a segítséget!
2011. aug. 23. 14:04
 3/3 anonim ***** válasza:

Az ingatlannak hazánkban forintális értéke van. Ha egy ingatlan 15.000.000 Ft-ot ér, és a CHF-HUF kurzus 150 Ft, akkor 100.000 CHF az ingatlan értéke - CHF-ben. Ebből mondjuk ad a bank 80.000 CHF-et, amely a felvételkori árfolyamon 12.000.000 Ft-nak megfelelő összeg, tehát fedezett. A CHF-HUF kurzus változik, lesz 250 Ft. Az ingatlanon ugyanúgy 80.000 CHF van jelzálogként, vagyis jelenleg forintálisan 20.000.000 Ft az ingatlanra jegyzett hitel. Tehát a hiteltől CSAK ÚGY TUD szabadulni a delikvens, hogyha ő a 15 millió forintos ingatlanát 20 millióért adja el...

Tehát amit te mondasz, az nem igaz, ez utóbbi esetben a hitel alubiztosított és fedezetlen, a bank nem egy esetben kért is pótfedezetet... De ezt most hagyjuk.


A végrehajtási jog azt jelenti, hogy a végrehajtó az ingatlant "zár alá vonta", addig semmit nem lehet az ingatlannak tenni, amíg azt a végrehajtó nem engedélyezi vagy a végrehajtási jogot nem törli.

2011. aug. 23. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!