Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Kell-e vagyonátruházási...

Kell-e vagyonátruházási illetéket fizetnem?

Figyelt kérdés
Nekem volt egy lakástulajdonom, amit 2007-ben vettem, ezután kiszabták az illetéket, amelyre részletfizetést kértem, kaptam és fizetem is. Ezt a lakást 2008. októberében eladtam, mert időközben megszületett a babánk és nagyobba szerettünk volna költözni. Az új lakást megtaláltuk hamar, december 2-án adásvételi szerződést kötöttünk rá. Az egész adásvétel február közepére lezajlódott. A férjemmel közös tulajdon, tehát 1/2 tulajdonrészeink vannak. A férjemnek tegnap megjött, hogy az Ő felére kiszabták az illetéket. Ma viszont nekem is bedobott a postás egy értesítőt ajánlott levélről amiben az apeh a feladó. Félek, hogy az én felemre is kiszabták az illetéket. Jogosan fellebbezhetek ekkor olyan indokkal, hogy csak a két tulajdonrész összeg közötti különbözetre szabják ki az illetéket, ne az egészre? Zárójelben jegyzem meg, hogy esetünkben külön illetékkiszabásról az én tulajdonrészem után már nem is lenne szó, mert kb. egálban van az előző lakás vételi értéke és ennek a lakásnak az 1/2 tulajdoni hányad forgalmi értéke.
2009. ápr. 23. 10:51
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Ha az ügyvédet tájékoztatták a vételkor a cseréről, akkor beleírta az adásvételibe a különbözet szerinti illetékelszámolást. Így remélhetőleg csak a különbözetről jön a levél, csekk. Természetesen ha nem erről, akkor ne fellebbezz, hanem észrevétel tegyél, az illetékmentes, a fellebbezés nem. De ezt mindenképpen a jogerőre emelkedés előtt tedd meg.
2009. ápr. 23. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, mi mondtuk az ügyvédnek, hogy az előző lakás pár hónapja lett eladva, remélem így lett benyújtva! De ha mégsem, akkor észrevételt teszek. Ugye az nem kizáró ok, hogy az előző lakás csak az én tulajdonom volt, ez pedig 50%-os tulajdon? Hiszen a férjem részére már kiszabták....
2009. ápr. 23. 11:03
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!


Nem kell feltétlenül az ügyvédnek beleírni az adásvételi szerződésbe, hogy az előző lakásodat mikor adtad el (bár ajánlatos lett volna), elég, ha te az APEH illetékkiszabó végzésére hivatkozással azt megküldöd az APEH-nak és kéred, hogy alkalmazzák az Illetéktörvény e kedvezményre vonatkozó rendelkezését.

Ez egyébként: Illetéktörvény 21.§. (5) bekezdése, amely a következőképpen rendelkezik: "(5) Lakástulajdon vásárlása esetén, ha a magánszemély vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja, az illeték alapja a vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének a különbözete. Ha a magánszemély vevő egy éven belül több lakástulajdont vásárol, illetve értékesít, akkor az illeték alapját képező értékkülönbözet megállapításánál minden egyes lakásvásárlással szemben a szerzést közvetlenül megelőző vagy követő - a fizetésre kötelezett számára kedvezőbb illetékalapot eredményező - egyetlen értékesítést lehet figyelembe venni. Amennyiben a magánszemély vevő a további lakásvásárlásaival szemben az előbbi feltételeknek megfelelő, további lakásértékesítést nem tud igazolni, e lakásszerzések illetékkötelezettsége az általános szabályok [21. § (1)-(2) bek.] szerint alakul. E bekezdés alkalmazásában nem minősül tehernek a lakástulajdonhoz kapcsolódó haszonélvezet, használat joga."

2009. ápr. 23. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm!
2009. ápr. 23. 13:58
 5/12 A kérdező kommentje:
Közben kézhezvettük a levelet, szerencsére csak a különbözet alapján szabták ki az illetéket. Viszont a különbözet negatív, tehát az eladott lakásomban a tulajdonjogom értéke több volt, mint a mostani lakásomban! Ma azt a választ kaptam az apeh-tól, hogy mindegy, mert abszolut értéket néznek és így a különbözet után fizetnem kell! Nem az összeg miatt (4000.-Ft.) de felháborító, mi az, hogy abszolut értékben nézik...... ???? Igaz ez? Valamint az ügyintéző hölgy szerint még a különbözetre vonatkozóan szja-fizetési kötelezettségem is lesz. Konkrétabban: Én úgy tudtam (ügyvéd is úgy mondta a lakás eladásánál), hogy mivel a lakásom vételi ára nagyobb volt, mint amennyiért egy év múlva eladtam, ezért nincs szja-fizetési kötelezettségem! Úgy gondolom a vételi illeték és az eladáskor fizetett szja-t nem szabad összekeverni. A mostani lakásomban a tulajdonjog értékem 200.000.-Ft-tal kevesebb, mint az előző lakásom eladási ára és erre mondta a hölgy, hogy szja-t kell fizetnem.... De szerintem a kettőnek nincs köze egymáshoz. Mi a véleményetek?
2009. ápr. 24. 11:19
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Illetékjogi szempontból igazuk van: nemcsak felfelé számítják be az előző lakás eladásából származó különbözetet, de lefelé is ugyanúgy számít (tehát ha a korábbi lakás drágább volt, akkor is számít).

Ezt az SZJA-különbözet-számítást nem is értem. Az SZJA-nál nem számít, hogy új lakást vettél-e helyette, vagy sem, csak és egyedül az számít (2008. január 1-től), hogy értékkülönbözettel adtad-e el 5 éven belül az ingatlant, és ha igen, akkor mikor (az 5 éven belül sávos csökkenés van).

Ha a 2008-as eladásból a 2007. évi vételre nézve van pozitív értékkülönbözet, akkor az SZJA alá esik, akár vettél belőle új lakást, akár nem.

De kérvényezheted az apeh-nél - lásd: www.apeh.hu, ott találsz nyomtatványokat -, hogy méltányosságból engedjenek el belőle, illetve töröljék teljes egészében, vagy részletekben fizethesd meg. Ennek 2.200 Ft az illetéke.

2009. ápr. 25. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszod. Azt hiszem rájöttem, hogy mondta az apehes hölgy. Leírom számokkal, úgy hátha érthetőbb. Az előző lakásom vásároltam 2007-ben 7,5 m Ft-ért. 2008-ban eladtam 7,45 m Ft-ért. Én ez alapján úgy értelmeztem, hogy nincs szja fizetési kötelezettségem, mivel nem származott jövedelmem. Ezután vásároltuk meg a nagyobb lakást 14,5 m Ft-ért. Ez mivel 50%-ban a tulajdonom, ezért a tulajdonrészem 7,25 m Ft forgalmi értékre jön ki. Az apeh ezt az összeget hasonlítja az előző lakás eladási árához, vagyis a 7,45 m Ft-hoz és azt mondja, hogy itt keletkezett 200 e Ft. jövedelmem. Ez számszakilag valóban így van, de hát ugye ezt ők sem gondolják komolyan, hogy ez nekem valóban jövedelem volt, amikor az új lakás vételi ára 14,5 m Ft. Nyilván ez a 200 e Ft. is része volt ennek. Erre hivatkozva tudnám kérni az szja elengedését?
2009. ápr. 25. 18:40
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Hát, ez nem SZJA, ahhoz köze sincs, itt illetékről van szó. És igen, ki kell fizetned a 200 ezer Ft után az illetéket (nem lesz túl sok azért), mert érvényesíted azt az illeték-kedvezményt, hogy az eladott és vásárolt lakás értéke közti különbözetet kéred számításba venni.

Ahogy már írtam, lefelé is számít a különbözet, nemcsak felfelé.


Az illetékügyekkel is az APEH foglalkozik, de ez ettől még nem adó.

2009. ápr. 26. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Hát én is így gondoltam, nehogymár még ez után is lehúzzanak, köszönöm, hogy megerősítettél!
2009. ápr. 26. 10:41
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
Igazatok van, AZ szja-nál csak az számít, hogy a régi lakást mennyiért adtad el, és mennyiért vetted. Ha kettő különbözetet minusz, akkor nem fizetsz adót. Ha plusz, akkor 25 %-ot. Igy most neked csak az illeték-különbözetet kell fizetned.
2009. ápr. 26. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!