Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Miből számolják a gyedet? Hol...

Miből számolják a gyedet? Hol tudok utána nézzni a jogszabálynak?

Figyelt kérdés
3. babánkat várjuk, az első szülöttünk is 3 és fél éves lesz a pici születésekor. Tehát eddig csak gyeden voltam. Kb. szeretném tuni, hogy mennyi pénzre számíthatok. Eig nem találtam olyan oldalt, ahol korrekt, egyértelmű választ kapnék. Ebben kérem a segítséget! Köszi előre is!
2011. okt. 12. 14:40
 1/7 anonim ***** válasza:

Ha GYED alatt születik a következő gyerek, akkor ugyanannyit kapsz, mint előtte, esetleg ha közben előre léptél a bértáblán, akkor többet is (kivéve persze ha maximum GYED jár Neked, mert az ugye nem tud hova emelkedni).

Ha GYES alatt születik, akkor viszont a minimálbérből számolják, ami kb. 46000. :o(


Ha nem sokkal a GYED lejárta után szülsz, akkor ne menj GYESre, hanem vedd ki a szabadságokat, amik eddig felhalmozódtak, és ugyanúgy jól jársz.

2011. okt. 12. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

De most esett le, hogy 3,5 éves a legnagyobb, tehát mindenképpen bent maradsz a GYED-ben, nincs miért aggódni, jön majd a TGYÁS, majd GYED, ahogy eddig...

első

2011. okt. 12. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

És ez mennyire nem így van, kedves első-második!


Bértábla előrelépés: ilyen nincs, csak abban az esetben, ha minimum 180 bérezett napra visszamegy a kérdező az igénylését megelőző naptári évben.

Tgyás: ha nincs az igénylést megelőző évben 180 bérezett nap, akkor van maximuma, mint a gyednek, vagyis nem biztos, hogy ugyanannyit fog kapni, mint eddig.

Gyes alatti/utáni igénylés pedig ennél egy kicsit bonyolultabb.


Mindig az igénylést megelőző naptári évet nézik mind a tgyás, mind a gyed szempontjából. Gondolom nem mentél vissza a csemeték között dolgozni, így az igénylést megelőző évben nem lesz 180 bérezett napod.

Tgyás: mindenkori minimálbér kétszeresének a 70%-a vagy ha a tényleges, szerződés szerinti bér ennél kevesebb, akkor az.

Gyed: a korábbi ellátás alapja lesz az új ellátás alapja.


Nettóban változhatnak a dolgok, hiszen most arról szól a híradás, hogy jövőre lehet, hogy mind a szuperbruttót, mind az adójóváírást eltörik.

2011. okt. 12. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Akkor úgy látszik nem vagyok naprakész, bocsánat.

Bár velem pontosan így történt az első és második gyerekem után, ahogy leírtam, akik 23 hónapra születtek egymástól, leszámítva a béremelkedést, amit én is csak más anyukától hallottam, az velem sajna nem történt meg...

első-második

2011. okt. 12. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat. Sajnos idáig jutottam én is, és számomra sem egyértelmű a számolás ezért kértem segítséget, hogy hol tudok korrekt, egyértelmű válaszokat kapni a kérdésemre. Köszönöm még egyszer a gyors válaszokat!
2011. okt. 13. 10:11
 6/7 anonim ***** válasza:

Az a 46000 Ft-os ingó első kézből van, én is felhívtam az OEP-et.

Ezt Te is megpróbálhatod. Igaz, kisebb tortúra, mert a telefonos rendszer automata részén át kell verekedned magad (és az nem két perc), de végül csak kapcsolnak egy embert is...

Hátha.

2011. okt. 13. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Az a 46eFt a tavalyi minimálbérrel jön ki.


Ha az igénylést megelőző naptári évben nincs 180 bérezett nap (és nem azért, mert tgyást, gyedet, táppénzt kaptál), akkor a minimálbér az alapja a gyednek. Magyarul, önmagában a gyes nem jelent semmit, ha zömében (183 napot meghaladóan) gyest kaptál az igénylést megelőző évben, akkor számolják minimálbérből a gyedet.

Ha minimálbérből számolják a gyedet, akkor 78eFt (2011-es minimálbér) 70%-a 54600 Ft, ez nettóban adójóváírással 49140 Ft, adójóváírás nélkül 38045 Ft.


A lényeg múltkor lemaradt:

Az oep honlapján egyértelműen fent van az, amit leírtam. A 6. oldalon megtalálod.

[link]

2011. okt. 24. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!