Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Lakástulajdonrész átírás...

Lakástulajdonrész átírás házastársközt lehetséges?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdésem házastársközt megoldható a tulajdonrész átírás, és mi a menete? A helyzet az hogy férjem saját 100 százalék tulajdonosa a lakásnak. Van pár hitele, amit csak én tudnék kiegyenlíteni személyi kölcsönnel, hogy az ingatlan tehermentes legyen. Ez a cél. Szeretné ennek arányában rámíratni a lakás 1/3 -ad tulajdonrészét hogy ha közösen viselünk minden terhet akkor tulajdon is közös legyen.1/2 arányban nem lehet megosztani, mert első házasságból született gyermeknek is van kötelező része ha jól tudom, ami jogilag nem engedi. Kérdésem az hogy ezt jól tudom-e, és mi a menete a tulajdonrész átírásnak, mik a költségei? Vagy ajándékozás?
2011. okt. 24. 10:25
 1/6 anonim ***** válasza:

1. ha az övé a lakás 100%-ban akkor (életében) a gyereknek semmiféle köteles része nincs.

2. átirathatja a lakás felét rád,illetéket kell fizetned utána

2011. okt. 24. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Semmi akadálya, hogy rád irassa a tulajdona egy részét. Az előző házasságból született gyermek köteles része majd akkor jön bele a dologba, ha a férjed már nem lesz. Addig az semmilyen szinten nem érinti ezt a dolgot. Az ingatlan a férjedé, úgy rendelkezik vele, ahogy akar, amíg él. Ha Ő a teljes vagyonát elinná, ahhoz sem lenne senkinek semmi köze ilyen szempontból. Maximum az örökösöknek semmi nem maradna.

Ügyvédnél kell a megállapodást írásba foglalni, ellenjegyeztetni, mivel a földhivatalnál csak úgy jegyzik be a tulajdonrészedet. Ügyvédi költsége lesz, az ingatlan-nyilvántartásnak lesz valamennyi ezer forintot bejegyzési költsége, és lehet, hogy illetéket is kell utána fizetni. Ezt kapásból nem tudom, de utána nézek.

2011. okt. 25. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Az illetékek mértéke, ha ingatlantulajdon ajándékozásról van szó házastársak között.

Ha a tiszta tulajdonrész 18 M alatti, akkor 5 %, fölötte 35 M forintit 8 %, 35 M felett pedig 12 %.

Visszterhes vagyonátruházási illeték, ha nem ajándékozás keretében történik, házastársak esetén:

4 M forintig 2 %, fölötti részre pedig 4 %.

Lakás résztulajdonának szerzése esetén a 4 millió forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos összegére alkalmazható a 2 %-os illeték, a forgalmi érték ezt meghaladó része után 4 % illetéket kell fizetni.

Tehát, ha a forgalmi érték 30 millió, és 1/3-ad tulajdonrészt kap a férjétől, akkor a megszerzett tulajdonrész pénzben kifejezve: 10 millió forint. Ebből 4 millió forintig 2 % (80 ezer) a fölötti 6 millió után pedig 4 % (240 ezer) lesz az illeték. Összesen: 320 ezer.


Míg ajándékozás esetén ez a tiszta érték (adóssággal csökkentett forgalmi érték) a 10 millió forintra 5 % (500 ezer forint) lenne.

2011. okt. 25. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Még lenne ezzel kapcsolatban kérdésem.1/2 arányba levő átírás akadálya lehet azért mert párom édesanyja a haszonélvezeti jogáról az unoka javára mondott le,és ahoz erre a lakásra vonatkozóan nem lehet hozzányulni? Ha jól tudom ez az ok hogy 1/3 arány kerül nevemre.2. kérdésem hogy az ajándékozás az viszavonható-e az évek folyamán,párom meggondolhatja-e magát ha most minden papír meg lesz írva? 3. kérdés az ingatlan hitelel lesz terhelve,és ezután kerül ajándékozásra,ugymond ez a megállopásás 2-önk közt hogy ne csak a hitel kerüljön a nevemre,hanem cserébe vagy biztosítékként a tulajdoni hányad,ajándékozhat hitelel,és hogy ilyen esetben mennyi az illeték és ügyvédi költség.?
2011. okt. 29. 11:03
 5/6 A kérdező kommentje:
folytatás,a helyzet az első kíirától változott,ezért más lett a kérdés tartalma és hitel.
2011. okt. 29. 11:04
 6/6 A kérdező kommentje:
Még egy kérdés lenne,az ajándékozás ingatlanra vonatkozóan ugy olvastam hogy 5 éven belül visszavonható,lehet erről rendelkezni hogy ne legyen visszanvonható? 5 év után elévül ez a lehetőség?
2011. okt. 29. 11:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!